Wojny patentowe: Google chciałoby zmian w prawie

Wojny patentowe: Google chciałoby zmian w prawie
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

22.08.2012 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciel Google zasugerował przedwczoraj, że już najwyższy czas by USA zmieniło ustawodawstwo dotyczące tzw. patentów software’owych. Najlepiej jakby w ogóle z nich zrezygnowano.

- _ Jest jedna sprawa, której przyglądamy się szczególnie uważnie: jest to kwestia patentów na oprogramowanie i tego czy regulacje, jakie w tej sprawie istnieją, rzeczywiście służą pobudzaniu innowacji i promują przyjazne dla użytkownika rozwiązania _ - mówił przedwczoraj na konferencji w Aspen Pablo Chavez, dyrektor ds. polityki zewnętrznej Google.

Patenty na oprogramowanie są czymś zupełnie nieznanym naszemu systemowi prawnemu. Ale w Stanach coś takiego funkcjonuje, stwarzając pole do popisu dla wszelkiego rodzaju „trolli patentowych”. Zrozumiałą krytykę budzi jakość przyznawanych przez USA patentów, a także próby (czasem udane) patentowania abstrakcyjnych pomysłów i idei.

- _ Naszym zdaniem wojny patentowe nie są dobre dla klientów, nie są dobre dla rynku. Nie wzmagają innowacyjności _ - mówił Chavez. - _ Istnieje różnica strukturalna pomiędzy przemysłem a producentami oprogramowania. Mając to na uwadze zaczynamy pracować nad opracowaniem długoterminowych rozwiązań. _

Ciekawe jakie rozwiązania zaproponuje Mountain View, bo aktualny amerykański system patentowy, który dopuszcza do tego, że ktoś może próbować opatentować genom ludzki (tak, nasze geny; casus Celera Genomics –. nie udało się im tylko dlatego, że naukowcy pracujący za pieniądze publiczne byli szybsi), a co gorsza może mu się to udać, jest, delikatnie mówiąc, wypaczony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)