Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce

Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce

Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce
20.04.2007 12:30, aktualizacja: 23.04.2007 14:37

"Mandriva Spring", czyli Mandriva 2007.1 to najnowsze wydanie jednego z najbardziej popularnych systemów operacyjnych z rodziny Linux. Jest to dystrybucja, która za cel główny stawia sobie funkcjonalność, prostą obsługę i szeroki dostęp do multimediów. "Bardziej wydajna, innowacyjna, jeszcze łatwiejsza w obsłudze, bardziej intuicyjna i bardziej przyjazna dla użytkownika" - takimi oto słowami twórcy systemu wychwalają nową wersję. Na ile są one prawdziwe, każdy użytkownik przekona się sam. Ten artykuł przedstawia najważniejsze zmiany "wiosennego Linuksa", w porównaniu do poprzedniego wydania.

Mandriva Linux 2007 to jak dotąd najbardziej rozwinięta dystrybucja Mandriva. System został zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom nawet zaawansowanych użytkowników, mimo iż znany jest jako "linuksowa platforma multimedialna". Producenci od samego początku rozwijali wsparcie dla najróżniejszego rodzaju urządzeń i programów, które mają za zadanie dostarczyć użytkownikowi rozrywki. Obsługa pulpitów 3D ( AIGLX i Xgl ) wraz z narzędziem konfiguracyjnym drak3D dają ogromne możliwości w optymalizacji i kreowaniu interfejsu, a menedżer pakietów RPMDrake szybko zainstaluje każdą potrzebną aplikację. Dla fanów kina domowego przygotowano InterVideo LinDVD, a dla graczy komputerowych platformę TransGaming Cedega, dzięki której można zagrać w takie gry jak World of Warcraft, Battlefield 2, Civilization IV, czy Counter-Strike. Gdy użytkownik do woli korzysta z ogromu możliwości, jakie daje mu system, dane zapisane na twardym dysku są chronione przez Kaspersky Anti-virus.

Mandriva Linux jest dostępny w pięciu wydaniach. Edycja o nazwie "One" to dość skromna wersja systemu w postaci LiveCD. Wydanie "Free", jak sama nazwa wskazuje jest bezpłatną edycją, która zawiera wszystkie składniki dostępne jako free/open source. Edycje o nazwach "Discovery", "Powerpack" i "Powerpack+" to komercyjne pakiety systemowe, w których skład wchodzi płatne oprogramowanie programistyczne i serwerowe.

Co nowego?

Jak to zwykle bywa w nowych wydaniach Linuksa, Spring Mandriva posiada zaktualizowane oprogramowanie i nowe zestawienie pakietów. Możemy w niej odnaleźć większość najnowszych aplikacji open source, takich jak KDE 3.5.6, Gnome 2.18, OpenOffice.org 2.1, Mozilla Firefox i Thunderbird w wersji 2.0, czy X.org 7.2. Warto nadmienić, iż KDE uzyskało od Mandrivy całkowicie nową szatę graficzną i panel z boku ekranu, który zawiera najczęściej używane narzędzia systemowe. Jeżeli innowacja ta nie przypadnie komuś do gustu, użytkownik ma możliwość powrotu do domyślnego wyglądu środowiska.Nowy Linux został przystosowany do współpracy z aplikacjami Virtual Box, VmWare i QtEmu. Pozwalają one na tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi. Chociaż tego typu technologie wirtualizacji nie są jeszcze wystarczająco dopracowane, aby wygenerowane jednostki miały wydajność przybliżoną do prawdziwego komputera, to zainstalowane na nich systemy operacyjne z pewnością są w pełni funkcjonalne.

Po Berylu i Compiz nadszedł czas na Metisse. Jest to następny system optymalizacji interfejsu, bazujący na X Window, zaprojektowany w celu udostępnienia użytkownikowi wszystkich najnowszych technologii graficznych. Nie jest to tylko "sławny sześcienny pulpit", ale wiele przydatnych funkcji, niekoniecznie oddziałujących na wszystkie komponenty interfejsu. Co prawda, o praktyczności niektórych wizualizacji można dyskutować, tak jak w przypadku zaginania rogów okien w celu zmniejszenia ich wielkości, czy tworzenia lustrzanego odbicia dokumentów. Mimo to, wszystko wskazuje na to, że Metisse wyprzedza swoich konkurentów pod względem funkcjonalności i wydajności. Większość jego opcji zawartych jest w dobrze widocznym, rozwijanym menu w głównym pasku okna. Dodatkowo pojawiła się możliwość niezależnego ustawiania opcji środowiska dla każdego użytkownika. Na stronie internetowej - http://www.mandriva.com/projects/metisse systemu zamieszczonych jest kilka prezentacji
nowej aplikacji.

Wydanie Spring zostało wyposażone w narzędzia Google Picasa i Google Earth, aplikacje bardzo popularne wśród użytkowników Windows. Pierwsze z nich to bardzo przydatny menedżer plików graficznych i wideo. Program sam inicjuje proces przeszukiwania dysku twardego przy każdym uruchomieniu. Wszystkie elementy są kategoryzowane według daty utworzenia i katalogów, w których się znajdują. O ile dla plików filmowych nie ma wiele dostępnych opcji oprócz prostego odtwarzania, to dla zdjęć przygotowany jest zestaw podstawowych narzędzi graficznych i filtrów, takich jak wyostrzanie, regulacja kontrastu, czy efekt poświaty. Google Earth daje użytkownikowi dostęp do mapy świata w postaci zdjęć satelitarnych. Doskonała szczegółowość obrazów i opisy najważniejszych elementów infrastruktury pozwalają na dokładne rozpoznanie terenu i budynków. Program może być wykorzystany w najróżniejszy sposób.

Mandriva 2007.1 do swojego asortymentu aplikacji dołączyła WengoPhone. Jest to jeden z największych konkurentów komunikatora Skype. Program umożliwia rozmowy telefoniczne między użytkownikami, telefonami stacjonarnymi i komórkowymi. Co prawda daleko mu do Skype'a jeżeli chodzi o możliwości ( brak połączenia z niektórymi częściami świata, brak funkcji wysyłania plików ), lecz jego twórcy z godnym uwagi uporem pragną wejść na rynek, co widać w o wiele niższych niż u konkurenta cenach i licznych promocjach.

Wchodząc w szczegóły...

Wiosenne wydanie Mandrivy przynosi wsparcie dla wielu nowych urządzeń. Zostały zarazem ulepszone istniejące już systemy obsługi komponentów komputera. Do listy wspieranych urządzeń, między innymi, dołączono kontrolery JMicron IDE, Sis966/968 SATA, Intel ICH9 SATA i Attansic L1 Ethernet. Linux jest od teraz w pełni kompatybilny z większością typowych czytników kart SD i najnowszymi monitorami. Duże zmiany wprowadzono również w aplikacji drakx11, odpowiedzialnej za rozpoznawanie kart graficznych. Zaktualizowano listę modeli i dostępnych do nich sterowników, dzięki czemu 99% ( jak podaje producent systemu ) produktów NVidii i ATI jest rozpoznawanych automatycznie.

Dla zachowania stabilności systemu i zainstalowanych na nim aplikacji Mandriva Spring pracuje na tym samym jądrze ( 2.6.17 ), co wersja 2007.0. Mimo iż umożliwia ono wsparcie dla większości najnowszych urządzeń, nadal może znaleźć się wiele sterowników współpracujących z wersjami nowszymi niż 2.6.17 ( np. niektóre zintegrowane karty dźwiękowe ). Na taki wypadek przygotowano trzy alternatywne jądra. Są one dostępne w sekcji contrib systemu. Po ich instalacji, przy następnym włączeniu komputera użytkownik będzie mógł wybrać z którym z nich chce pracować. Należy nadmienić, że oficjalnie nie współpracują one z nowym wydaniem systemu. Producenci zalecają stworzenie kopii zapasowych danych przed próbą uruchomienia jąder alternatywnych.

Edycja 2007.1 posiada ulepszony system ntfs-3g, który teraz pozwala na łatwy odczyt i zapis w systemie plików NTFS. Niestety nie jest on jeszcze przetestowany przez producentów Mandriva. Jedyne zapewnienia o poprawności działania pochodzą od prywatnych testerów.

Ważną innowacją jest również dołączenie do glibc 2.4 wsparcia dla GNU_HASH, który znacznie przyśpiesza procesy inicjacji aplikacji. Z funkcją tą współpracuje ponad 3800 pakietów systemu.

Spring wraz z zaktualizowanym zestawem pakietów, wprowadza nową usługę dostępu do płatnych archiwów aplikacji Madrivy. W ich zbiorach znajdują się, między innymi, firmowe sterowniki kart graficznych ATI i NVidii, oprogramowanie dla bezprzewodowych kart Intel Centrino i Java Environment 5.0 i 6.0. Dodatkowo zawiera dużą ilość oprogramowania trudno dostępnego w Internecie, w większości związanego z obsługą urządzeń zewnętrznych. Ulepszono również sam rpmdrake, który teraz wykorzystuje te same algorytmy co urpmi. Przyśpieszyło to znacznie proces instalowania nowych aplikacji. Rozwiązano także problem wstrzymywania aktualizacji w przypadku odnalezienia jednego uszkodzonego pakietu. Dodać należy, że rpmdrake nie jest już domyślnym narzędziem systemowym ( chociaż nadal dostępnym ). Na jego miejscu pojawił się MandrivaUpdate, posiadający podobne możliwości, co jego poprzednik.Czy warto?

Wiosenne wydanie Mandriva Linux pokazało, że twórcy mocno trzymają się początkowo obranego kierunku rozwoju. Najwięcej nowości zaszło w sferze funkcjonalności i multimediów. Nowe aplikacje i zwiększona kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi z pewnością nie przyciągną zaawansowanych użytkowników, programistów i tych, którzy poszukują platformy na serwer. Mimo to Mandriva jeszcze raz pokazała, że potrafi utrzymać się w czołówce Linuksów "najbardziej przyjaznych dla użytkownika". Dopracowany interfejs, dobrze dobrany zestaw narzędzi multimedialnych, szeroki zakres usług internetowych i bezproblemowa instalacja. Te cechy tworzą z Mandrivy 2007.1 system idealny do pełnienia funkcji domowej stacji robocza i centrum rozrywki.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)