Windows 95 powraca. Cofnij się w czasie dzięki aplikacji na Windows, macOS i Linux

Windows 95 powraca. Cofnij się w czasie dzięki aplikacji na Windows, macOS i Linux
Źródło zdjęć: © Windows
Arkadiusz Stando

24.08.2018 08:49, aktual.: 24.08.2018 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 95 pojawił się w drugiej połowie 1995 roku, i stał się podstawą do wszystkiego, co widzimy dzisiaj w systemach operacyjnych. W ramach Światowego Dnia Windowsa, Felix Rieseberg udostępnił Windowsa 95 w formie aplikacji. Budzi wspomnienia.

Wielu z nas jako pierwszy system operacyjny zobaczyło Windows 95. To nie tylko klasyka, ale wbita w podświadomość podstawa funkcjonalności i wyglądu. Musimy mieć ten pasek startu, bo inaczej budzą się w nas niepokoje. Usunięcie tego elementu w Windows 8 doprowadziło do masy kontrowersji.

Windows 95 archaizm i sentymenty

Dzisiaj 95' możemy uznawać rzeczywiście za wytwór przeszłości, do którego wydaje się chcielibyśmy wrócić. Ale to nie takie piękne doświadczenie jak może się wydawać. Sentymentalne wytwory wyobraźni mogą sprawiać, że nadmierny kult czegoś archaicznego może nas nieprzyjemnie zaskoczyć.

Mówiąc inaczej, dziś jesteśmy przyzwyczajeni, że wszystko musi działać błyskawicznie i idealnie. Na pionierskich systemach nie zawsze tak było, ale niekoniecznie chcemy to pamiętać. Osobiście od czasu do czasu odpalam na starszych urządzeniach systemy z przeszłości, więc zdaje sobie sprawę z ich mankamentów. Jeśli jednak chcecie się przekonać, jak to było na Windowsie 95, Felix Rieseberg opublikował w serwisie GitHub system operacyjny w formie aplikacji. I na szczęście, działa całkiem sprawnie.

Windows 95 w wersji Rieseberga

Obraz
© GitHub

Rieseberg przerobił Windows 95 na aplikację kompatybilną z systemami Windows, macOS oraz Linux. A więc praktycznie każdy może odbyć sentymentalną podróż do źródeł systemów operacyjnych. I bez potrzeby wyciągania starego komputera z piwnicy.

Obraz
© GitHub

Windows 95 Riesberga działa jak klasyczny system operacyjny, uruchomiony na wirtualnej maszynie. Wszystko działa świetnie, poza jednym mankamentem. Internet Explorer nie obsługuje żadnych stron internetowych, pomimo połączenia z siecią. Aplikacja Windows 95 jest niewielka, bo to zaledwie 129 MB, więc niewiele. Pobierzecie ją w kilka chwil.

Światowy Dzień Windowsa

Windows 95 został wypuszczony do publicznego obiegu 24 sierpnia 1995 roku. Dzisiaj tę datę obchodzimy jako coroczny dzień Windowsa. Najpopularniejszy system operacyjny, dzieło Microsoftu od 23 lat dominuje na komputerach stacjonarnych i laptopach. Windows 95 był pierwszym, który zrewolucjonizował obsługę komputera i pozwolił każdemu na swobodną obsługę PC.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)