Windows 10 uruchomiony na Macu z procesorem Apple M1. Programista pokazał, że możliwe
Pewien programista udowodnił, że da się uruchomić system Windows 10 na nowym komputerze marki Apple. Efekty może nie są niesamowite, ale Alexander Graf twierdzi, że działa to całkiem nieźle.
W ubiegłym tygodniu wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania, Craig Federighi, przyznał, że Windows 10 może działać natywnie na komputerach Mac z procesorami Apple Silicon M1. Stwierdził też, że to zależy jednak od Microsoftu. Pewien programista postanowił spróbować, jak Windows 10 zadziała w przypadku postawienia wirtualnej maszyny.
Alexander Graf uruchomił Windows 10 w wersji ARM64 Insider Preview. Wykorzystał narzędzie Hypervisor.framework, pozwalające na wizualizację bez konieczności tworzenia rozszerzeń jądra. System udało się uruchomić, a także sprawdzić działanie kilku aplikacji o architekturze x86. Nie działały tak szybko jak w przypadku narzędzia Rosetta 2, ale było blisko.
Windows 10 natywnie na Apple M1? To możliwe, ale szanse są niewielkie
Być może tego typu eksperymenty sprawią, że Microsoft zmieni swoje podejście do uruchamiania Windowsa ARM na komputerach MAC. Problem stanowi fakt, że prawdopodobnie konsumenci w takim przypadku chętniej kupowali by MacBooki od Apple, a nie sprzęt z linii Surface, produkowany przez Microsoft.
Z drugiej strony osoby sięgające po sprzęt marki Apple, robią to w dużej mierze ze względu na oprogramowanie. Nowe procesory M1 sprawiają jednak, że pojawia się także różnica sprzętowa. Na temat nowego MacBooka możecie dowiedzieć się więcej z naszej recenzji.