Wikipedia chce konkurować z Google - będzie miała swoją wyszukiwarkę

Strona głównaWikipedia chce konkurować z Google - będzie miała swoją wyszukiwarkę
15.02.2016 15:27
Wikipedia chce konkurować z Google - będzie miała swoją wyszukiwarkę
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, delikatnie rozminął się z prawdą oświadczając niedawno kategorycznym tonem, że nie chce konkurować z Google?em. I choć faktycznie nie zamierza tworzyć bezpośredniego konkurenta, tak jego fundacja jak najbardziej pracuje nad autorską wyszukiwarką.

Wikimedia zamierza zaoferować własną wyszukiwarkę internetową. Nie będzie to bezpośredni konkurent dla Apple'a i Google'a, bo zajmie się wyłącznie indeksowaniem witryn należących do fundacji Wikimedia. Ma jednak potrafić interpretować ich treści, dzięki czemu ma skuteczniej prezentować odpowiedzi na zadawane przez użytkownika pytania.

Wikimedia Knowledge Engine to projekt mający 2,5 miliona dolarów budżetu. Jednym z darczyńców na rzecz Wikimedii jest Google, który oferuje w ramach swojej wyszukiwarki Graf Wiedzy, który najprawdopodobniej jest czymś podobnym, co ma zamiar zaoferować Wikimedia.

Wikimedia, organizacja odpowiedzialna za Wikipedię, utrzymuje się całkowicie dzięki pieniądzom od darczyńców. Nie oferuje żadnych płatnych usług, nie serwuje też reklam.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)