Wielki słownik telewizorów
01.08.2013 14:30, aktual.: 01.08.2013 15:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie wiesz co znaczą oznaczenia i technologie w telewizorze? Nasz słownik wszystko ci wyjaśni
2K - format nadawania, w którym rozdzielczość wyraża się wartością 204. x 1152 pikseli.
2nd Screen - (second screen) jest określeniem urządzenia takiego, jak tablet czy smartfon, które umożliwia interakcję z telewizorem. Dodatkowy materiał jest wyświetlany na ekranie przenośnego urządzenia i jest zsynchronizowany z obrazem oglądanym na ekranie telewizora. W ten sposób możemy na tablecie zobaczyć komentarz reżysera do oglądanego na telewizorze filmu albo mapę do gry, w którą akurat gramy na konsoli.
3D - telewizja, która nadaje obraz trójwymiarowy i telewizory, które go wyświetlają.
3D Depth Control - funkcja, dzięki której możemy regulować głębię i zakres efektów trójwymiarowych.
3D Max - telewizory Philipsa z aktywnymi okularami 3D.
3D Max Clarity - funkcja, która sprawia, że obraz 3. nie migocze.
3D World - funkcja daje dostęp do multimediów w technologii 3D.
4K - wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4. jest jakościowo dwukrotnie lepsza od powszechnie używanej jakości Full HD. Wprowadzana technologia ma rozdzielczość 3996 pikseli poziomo i 2160 pionowo.
8K - standard kina cyfrowego o rozdzielczości 8192x432. pikseli. Debiut technologii planowany jest na 2020 r.
A
AAC - format cyfrowej kompresji muzyki, typowany na następcę MP3.
A2DP - profil określający procedury realizacji przesyłu dźwięku w wysokiej jakości jako mono lub stereo za pośrednictwem technologii Bluetooth.
Active Motion - funkcja umożliwiająca analizę poszczególnych klatek sygnału wideo, która umożliwia dodanie klatek pośrednich do wyświetlanych klatek oryginalnych, zmniejszając w ten sposób efekt rozmycia w ruchu.
Active Vision - zob. True Motion.
Advanced Contrast Enhancer- funkcja ta optymalizuje kontrast każdej sceny, dostosowując poziom podświetlenia, tak aby odwzorować pełną gradację półtonów odtwarzanego materiału. Pozwala ona na reprodukcję głębszych poziomów czerni nawet w najciemniejszych scenach bez utraty jasności.
AllShare - grupa aplikacji przeznaczonych na różne platformy sprzętowo-programowe, która umożliwia szybki dostęp do multimediów zgromadzonych w sieci lokalnej. Dzięki temu możliwe jest bardzo proste udostępnianie muzyki, zdjęć czy plików wideo pomiędzy różnymi urządzeniami - telewizorami, telefonami, tabletami czy nawet aparatami fotograficznymi.
Ambilight - technika stosowana w telewizorach Philipsa, która polega na podświetlaniu ramy oraz ściany naokoło telewizora ze wszystkich 4 stron ekranu. Kolory podświetlenia dopasowują się do obrazu w telewizorze, sprawiając wrażenie, jakby obraz się rozszerzał we wszystkich 4 kierunkach. Obecnie pojawiła się już ulepszona wersja Ambilight 2. która różni się od swojej poprzedniczki tym, że telewizor i obraz w nim dzielą się na dwie połówki telewizora (lewą i prawą) i kolory działają niezależnie od siebie.
Anynet+ - umożliwia korzystanie z jednego pilota do sterowania całym domowym systemem rozrywki.
App Launcher - układ umożliwiający uruchomienie aplikacji.
AQUOS Link - funkcja ta pozwala na sterowanie urządzeniami podłączonymi do gniazd HDMI telewizora Sharp AQUOS przy pomocy tylko jednego pilota.
AQUOS NET+ - platforma z aplikacjami wykorzystywana przez firmę Sharp w telewizorach AQUOS.
AQUOS Quattron - technologia wprowadzona przez firmę Sharp, która do palety kolorów RGB dodała jeszcze jeden odcień podstawowy - zółty. W ten sposób kolory w obrazie tworzone są w oparciu o paletę RGBY, co sprawia, że są żywsze i jaśniejsze.
AQUOS Pure Mode - funkcja dedykowana do urządzeń marki Sharp. AQUOS Pure Mode dobiera optymalną jakość obrazu przy podłączeniu odtwarzacza Blu-Ray Sharp, który obsługuje tę funkcję, do telewizora Sharp AQUOS za pomocą kabla HDMI.
ARC - zwrotny kanał audio. Funkcja ta jest przydatna w sytuacjach, kiedy telewizor dostaje bezpośrednio sygnał audio i wideo z anteny TV. W takim przypadku, kanał zwrotny audio umożliwi przesłanie strumienia audio do amplitunera w oparciu o połączenie HDMI bez potrzeby korzystania z dodatkowych kabli. W nowych telewizorach stosuje się zazwyczaj układy, w których z kilku gniazd HDMI, tylko jedno lub dwa posiadają zwrotny kanał audio.
AV - wejście kompozytowe, najbardziej popularne złącze istniejące w większości urządzeń audio-video.
AVC - jeden z najnowszych standardów kodowania plików wideo. Oferuje on poprawioną jakość wideo dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych systemów kodowania. Efekty specjalne stają się bardziej wyraźne, a w scenach odtwarzanych w zwolnionym tempie widoczne są wszystkie szczegóły akcji.
AVCHD - format zapisu sygnału o wysokiej rozdzielczości HDTV zaprojektowany przez firmy Sony i Panasonic dla kamer cyfrowych i pozwalający na zapis informacji na 8 cm i 1. cm płytach kompaktowych (zarówno w standardzie CD jak i DVD oraz BD DVD), dyskach HDD lub na kartach pamięci, takich jak: Memory Stick oraz SD lub SDHC. Płyty zapisane w tym formacie mogą być odtwarzana na urządzeniach Blu-ray a także na komputerach.
AVI - rodzaj pliku z danymi audio/wideo stworzony przez Microsoft. AVI nie określa jednak konkretnej metody kompresji, gdyż może wykorzystywać różne kodeki. Aby dany plik AVI był odtwarzalny, w systemie musi być zainstalowany właściwy dla niego kodek.
AVL - w wolnym tłumaczeniu oznacza "automatyczne wyrównanie poziomu dźwięków". W czasach, gdy co chwila jesteśmy atakowani reklamami o głośności znacznie przekraczającej poziom normalnego programu, udogodnienie przeciwdziałające tej praktyce okaże się na pewno bardzo przydatne. Bardziej zaawansowane funkcje pozwalają również wyłączyć program w czasie reklam, co doceni każdy użytkownik nagrywający oglądane programy.
B
Bass Reflex system - w przypadku niewielkich głośników odtwarzanie niskich tonów jest bardzo trudne. W związku z tym niektóre z nich wyposażono w system Bass Reflex. Jest to rodzaj obudowy, który poprzez odpowiednio nastrojone otwory zapewnia głębię niskich tonów.
BD Wise - system BD Wise automatycznie dostosowuje parametry obrazu dla połączonych ze sobą urządzeń firmy Samsung, np.: odtwarzacza Blu-ray i telewizora. Warunkiem jest, aby oba urządzenia posiadały tę funkcję i były połączone kablem HDMI.
Blu-ray - format bazuje na zastosowaniu lasera niebiesko-fioletowego i umożliwia zapis oraz odczyt do 2. GB danych na jednostronnej płycie o średnicy standardowej płyty CD. Pojemność płyty Blu-Ray może być zwiększona do 50 GB przez zastosowanie drugiej warstwy. Na płycie zmieści się dwugodzinny film wysokiej jakości lub ok. 13 godz. filmu jakości telewizyjnej czy dzisiejszego DVD.
Bluetooth HID - jeden z profili bluetooth, który definiuje protokoły, procedury oraz opcje używane przez urządzenia, takie jak klawiatury, urządzenia wskazujące, manipulatory do gier oraz urządzenia zdalnego monitoringu.
BRAVIA Sync - funkcja BRAVIA Sync umożliwia sterowanie innymi urządzeniami marki Sony, takimi jak kamera Handycam lub odtwarzacz Blu-ray, za pomocą pilota zdalnego sterowania telewizora BRAVIA. Warunkiem jest połączenie urządzeń za pomocą kabla HDMI.
Bright Pro - technologia firmy Philips, która polega na zwiększeniu strumienia świetlnego dla fragmentów obrazu przy zachowaniu całkowitej czerni w ciemnych obszarach. Zapewnia to lepszą jasność przy niskim poborze mocy.
C
Catch-up TV - usługa pozwalająca na obejrzenie programów pokazanych w telewizji kilka dni temu.
CATS - system automatycznej regulacji kontrastu, umożliwia dopasowanie do warunków otoczenia.
CCFL - lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL), stosowane w dużej części skanerów komputerowych, do podświetlania ekranów LCD i moddingu komputerów.
CEC - nowy typ połączenia HDMI, który przekazuje dodatkowe informacje pomiędzy urządzeniami, dzięki czemu korzystanie z nich staje się prostsze. Pozwala sterować wieloma urządzeniami za pomocą jednego pilota do telewizora.
CI - urządzenie umożliwiające odbiór programów płatnych, kodowanych w określonym systemie, np. Conax, czy Nagravision.
CI+ - moduł, który służy jako dekoder. Największą zaletą korzystania z karty CI+ zamiast dekodera jest zredukowanie ilości sprzętu koniecznego do oglądania telewizji, zredukowanie ilości pilotów, a przede wszystkim wygoda obsługi.
Cinema 3D - technologia wprowadzona przez koreański koncern LG, umożliwiająca oglądanie telewizji w standardzie 3D.
Cinema 3D Sound - tryb pracy głośników, które po odpowiednim rozmieszczeniu sprawiają, że dźwięk dociera do nas z każdej strony, również z góry i z dołu.
Clear Motion - zob. True Motion
Clear Panel Pro - zob. Ultra Clear Panel
Clear Phase - zapewnia automatyczne dostosowanie jakości dźwięku z głośników wbudowanych w urządzenie w celu uzyskania czystego i bardziej naturalnego audio.
Clear Picture Processing - przetwarza zakłócenia zawarte w nadawanych sygnałach, aby poprawić jakość obrazu.
Clear Resolution Enhancer - technologia ta poprawia czystość oraz zwiększa kontrast i odczucie głębi, dzięki czemu obraz staje się jeszcze bardziej rzeczywisty.
Clear Sound - to technologia audio, która znacznie zwiększa wyrazistość kwestii mówionych i śpiewanych.
Clone View - umożliwia w tym samym czasie oglądanie tego samego lub innego programu TV na kompatybilnych urządzeniach, np. tablecie, komputerze lub smartfonie w innej części domu.
Composite Video - jest wyjściem sygnału wideo telewizji analogowej. Standardowo jest on zakończony złączem typu RCA. Obraz kompozytowy jest przesyłany w jednym ze standardowych formatów NTSC, PAL lub SECAM.
ConnectShare - umożliwia, po podłączeniu do telewizora pendrive'a lub dysku twardego przez port USB, oglądanie filmów, zdjęć i słuchanie muzyki.
Czujnik Eco - mierzy natężenie oświetlenia w pomieszczeniu i automatycznie kalibruje jasność obrazu na ekranie. W jasno oświetlonym otoczeniu jasność obrazu zwiększa się jeszcze bardziej, podczas gdy w ciemnym otoczeniu ulega redukcji.
Czujnik otoczenia –. zob. Czujnik Eco
D
Deep Color - sygnał wideo ze zwiększoną głębokością kolorów sygnałów przechodzących przez gniazdo HDMI. Standardowo w przypadku gniazd HDMI liczba kolorów, którą może wyświetlić 1 punkt (piksel) wynosi 2. bitów (16 777 216 kolorów). Jeśli jednak odbiornik sygnału obsługuje technologię Deep Color, liczba kolorów wyświetlanych przez 1 piksel może zwiększyć się do 36 bitów. Ponieważ gradację głębokości koloru można wyrazić dokładniej za pomocą większej ilości bitów, przejścia kolorów stają się w ten sposób bardziej płynne.
Deinterlacer - służy do przetwarzania sygnału z przeplotem na sygnał progresywny.
Dekoracyjny efekt świetlny - tak zwane podświetlenie, które ma na celu powodować, że wzrok się nie męczy.
Digital Crystal Clear - komplet innowacyjnych funkcji poprawy obrazu, które cyfrowo regulują jego parametry w celu uzyskania optymalnego poziomu kontrastu, koloru i ostrości. W rezultacie otrzymujemy wyjątkowo ostre obrazy z dowolnego źródła.
Digital out - wyjście cyfrowe, pozwalające na regulację głośności wyjścia optycznego.
DivX - format kompresji i zapisu plików AV zgodny z MPEG-4. Pozwala on na zapisanie filmu 2 godzinnego na jednej płycie CD o pojemności 700 MB.
DivX HD - format zapisu plików o dużej rozdzielczości HD.
DLNA - standard komunikacji wykorzystywanym przez producentów elektroniki użytkowej dla umożliwienia współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej lokalnej sieci bezprzewodowej WiFi. Dzięki zgodności z tym standardem, każde urządzenie, które może gromadzić treści multimedialne - filmy, muzykę, zdjęcia, prezentacje - może stać się serwerem, który udostępni je innym urządzeniom włączonym do sieci domowej.
DNSe+ - technologia gwarantująca wysoką jakość dźwięku przestrzennego.
Dolby Digital - technologia kodowania/dekodowania dźwięku cyfrowego opracowana przez Dolby Laboratories, Inc. Obejmuje kanały przednie (lewy/prawy), kanał centralny, kanały przestrzenne (lewy/prawy) oraz kanał subwoofera. Jest to obowiązujący standard audio dla formatu DVD, znany również jako dźwięk przestrzenny 5.1-kanałowy. Ponieważ dane dźwięku przestrzennego są rejestrowane i odtwarzane w stereo, pozwala to na otrzymanie bardziej realistycznego dźwięku o większej wyrazistości niż w przypadku Dolby Surround.
Dolby Digital Plus - to kodek bazujący na rozwiązaniach Dolby Digital. Pozwala na obsługę kanałów o większej ilości niż np 7.1. W porównaniu z Dolby Digital wyróżnia się większą przepustowością (strumień danych dla Dolby Digital wynosi 640 kb, w Dolby Digital Plus został poszerzony do 6 Mb), przez co wzrasta jakość dźwięku.
Dolby Pro Logic - system ten dekoduje elementy niekierunkowe w połączonym dźwięku i odtwarza je przez wysokie głośniki, nadając wrażenie większej głębi i przestrzenności pola dźwiękowego.
Dolby Pulse - jeden z formatów odtwarzania dźwięku używanych przez firmę Dolby. Dolby Surround - system dźwięku przestrzennego, który przy pomocy procesora Dolby poprawia jakość i płynność dźwięku.
Dolby TrueHD - system dźwięku przestrzennego przygotowany dla formatów Blu-Ray oraz HD-DVD. Dolby TrueHD wyróżnia się na tle wcześniejszych systemów bezstratnym kodowaniem informacji, w jednej ścieżce może teoretycznie zostać zapisanych osiem kanałów (tyle uwzględniają standardy Blu-Ray i HD-DVD, choć sam Dolby TrueHD może nieść nawet więcej informacji), każdy o parametrach 2. bit/96 kHz. Łączna maksymalna przepływność danych wynosi 18 Mbps, mogą być one przesyłane kablem HDMI.
Down Firing - przykład marketingowej megalomanii. W telewizorach firmy Samsung oznacza po prostu głośniki umieszczone w dolnej części obudowy telewizora i emitujące (ang. fire) dźwięk ku dołowi (ang. down). Inne określenie: Invisible Sound (Philips).
DTS - jeden z najnowocześniejszych systemów dźwięku wywodzących się z kina. Ma podobne cechy jak Dolby Digital, choć ma inny sposób kompresji danych (dużo mniejsza kompresja) i może dać jeszcze lepsze efekty dźwiękowe (inne spotykane terminy określające kolejne systemy tego typu to DTS Premium Audio, DTS Studio Sound).
DTS HD - format dźwięku stworzony z myślą standardach Blu-Ray oraz HD-DVD, charakteryzujący się przepustowością 3Mb/s (HD-DVD).
DTS HD Master Audio - DTS HD Master Audio jest zapisywany bez jakichkolwiek strat na drodze kompresji danych. Od momentu kodowania sygnału z oryginalną 10. procentową sekwencją bitów otrzymujemy najlepszą możliwą jakość.
DTV - ogólna nazwa emisji sygnału telewizyjnego za pomocą techniki cyfrowej.
Dual Core - typ procesora o podwójnym rdzeniu.
Dual Play - funkcja umożliwiająca granie na podzielonym ekranie.
DVB - zespół norm określających nadawcom sposoby transmisji cyfrowych w MPEG; cyfrowy przekaz sygnałów wideo/audio.
DVB-C - standard nadawania telewizji cyfrowej. Charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu i dźwięku. Przekaz cyfrowy cechuje również mniejsza podatność na zakłócenia. Umożliwia przesłanie wielokrotnie większej liczby programów telewizyjnych i radiowych niż w przypadku analogowej telewizji kablowej przy wykorzystaniu podobnego zakresu częstotliwości.
DVB-S - standard cyfrowej telewizji nadawanej przez satelity. Charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu i dźwięku, porównywalną do jakości oferowanej przez DVD, oraz umożliwia włączenie napisów w różnych wersjach językowych oraz zmianę językowych ścieżek audio. Druga generacja tego standardu wykorzystywana jest w Polsce m.in. przez platformy cyfrowe N i Cyfra+.
DVB-T (też DVB-T+) - standard nadawania telewizji cyfrowej i oznaczenie wbudowanego starszego tunera MPEG2 lub nowszego odpowiedniego do nowego systemu nadawania w Polsce MPEG4.
DVI - typ łącza pozwalający na przesyłanie cyfrowych nieskompresowanych sygnałów wizyjnych o rozdz. 160. × 1200 pikseli (przy częstotliwości 60 Hz). Można za jego pośrednictwem przesłać sygnał aż do 1080p (progressive). Możliwe jest specjalne połączenie nazwane dual-link DVI, rozdzielczość wzrasta wówczas do 2048 × 1536 pikseli.
DVR - tak określa się tzw. rejestratory cyfrowe, czyli urządzenie do zapisu obrazu.
Dynamic Channel Index - umożliwia podgląd kilku stacji jednocześnie, funkcja ułatwia wybór programów telewizyjnych.
Dynamic Edge LED –. zob. wygaszanie klatek.
Dynamiczny kontrast obrazu - wielkość określająca stosunek pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem, wyświetlanym w tym samym czasie na ekranie. Uzyskiwana jest poprzez stosowanie różnych algorytmów programowych, wpływających na postrzeganie wyświetlanego obrazu (m.in. zmianę jasności podświetlenia wraz ze zmianą wyświetlanego obrazu). Wartość kontrastu dynamicznego jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższa od rzeczywistego kontrastu matrycy, przez co parametr ten jest częściej prezentowany w materiałach reklamowych. Ze względu na różne algorytmy obliczania, wielkość kontrastu dynamicznego można porównywać jedynie pomiędzy produktami tego samego producenta.
E
Easy 3D - modele telewizorów Philipsa z pasywnymi okularami 3D.
EasyLink - pozwala sterować wszystkimi podłączonymi urządzeniami HDMI przez gniazdo HDMI CEC. EasyLink wykorzystuje standardowy przewód HDMI w celu przesyłu poleceń. Po naciśnięciu przycisku na pilocie dekodera zacznie on automatycznie przesyłać odpowiednie sygnały do telewizora lub innych urządzeń zgodnych ze standardem HDMI-CEC.
Eco Flower - certyfikat wydawany produktom Samsunga przyjaznym środowisku.
Electronic Touch Pen - elektroniczne pióro, które zamienia ekran telewizora w tablicę interaktywną, po której możemy rysować.
EPC - ekologiczny system sterowania obrazem.
EPG - telewizyjny przewodnik po programach dostępny dla odbiorców telewizji cyfrowej.
Ethernet - złącze sieciowe pozwalające na podłączenie telewizora do domowej sieci LAN.
F
FLAC - format bezstratnej kompresji dźwięku. W przeciwieństwie do stratnych kodeków dźwięku, takich jak Vorbis, MP3 i AAC, kodek FLAC nie usuwa żadnych danych z sygnału audio. Po dekompresji otrzymujemy dźwięk identyczny z pierwowzorem.
FPR - technologia polaryzacyjna, polegającą na nałożeniu na matrycę specjalnego filtru, umożliwiającego wykorzystanie okularów polaryzacyjnych do uzyskania efektu 3D.
Freeview HD - system Freeview to nazwa nadana w Wielkiej Brytanii cyfrowej telewizji naziemnej. Widzowie mogą za darmo odbierać wybrane kanały cyfrowe przy użyciu dekodera lub telewizora zgodnego z Freeview wysokiej rozdzielczości. Nazwa pochodzi od brytyjskiego przedsiębiorstwa zajmującego się emisją programów.
Front Firing - typ głośników, w wersji skierowanej dźwiękiem do przodu.
Full HD - oznaczenie rozdzielczości telewizora, w tym przypadku 1920x108. pikseli. Czasami można spotkać oznaczenie 1080p, co oznacza, że ekran wyświetla obraz bez przeplotu, dzięki czemu obraz przy dynamicznych scenach jest bardzo dobrej jakości.
G
Game World - umożliwia dostęp do bardzo prostych gier wykorzystujących pilota jako kontroler.
H
HbbTV - nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet, np. podczas oglądanego meczu możliwe jest dosłanie informacji dodatkowych o składzie drużyn, zawodnikach itp.
HD - skrót od High Definition, oznaczający wysoką rozdzielczość.
HDCP - jest to angielski skrót od nazwy technologii kodowania i ochrony danych przed kopiowaniem.
HDMI - typ łącza służącego do przesyłania sygnału wizyjnego w rozdzielczości do 1080p/6. Hz oraz wielokanałowego sygnału audio. Bazuje na łączu DVI stosowanym w technologii komputerowej.
HD Ready - umieszczany przy telewizorach zgodnych ze standardem HD i pracujących najczęściej z rozdzielczościami 136. x 768 (LCD) lub 1024 x 768 (plazmy).
HDTV - specyfikacja telewizji cyfrowej. Obraz nadawany jest w jednej z dwóch rozdzielczości - 720. (progresywny) i 1080i (z przeplotem) z częstotliwością 60 ramek na sekundę. Rozdzielczość obrazu 720p to 1280 × 720 pikseli, a 1080i to 1920 × 1080. Transmisja może być satelitarna, radiowa oraz odbywać się w sieci telewizji kablowej. Do odbioru HDTV potrzebne są telewizory wyposażone w specjalne tunery HDTV.
HID - urządzenia do wprowadzania danych przez człowieka. HID są produkowane z myślą o podłączeniu ich do portu USB, dzięki czemu są łatwo rozpoznawane i odpowiednio przez komputer numerowane.
Hyper RealEngine3D –. typ procesora generującego obraz.
I
Incredible Surround - funkcja pozwalająca na wzmocnienie efektu stereofonicznego przez uprzestrzennienie dźwięku. Przy jej użyciu uzyskujemy efekt dźwięku przestrzennego, niezależnie od nadawanego sygnału i miejsca rozstawienia głośników.
Infinite Black Ultra - technologia firmy Panasonic, która zapewnia płynność tonów czerni i jej głębsze, realistyczne odcienie.
Infinite Surround - system dźwięku przestrzennego.
InstaPort S - umożliwia szybkie przełączanie złącz HDMI.
Intelligent Frame Creation - zob. True Motion
Intelligent Viewing –. funkcja, która czuwa nad jakością obrazu, automatycznie go optymalizując w zależności od rodzaju i źródła wyświetlanych materiałów.
IPS - technologia produkcji wyświetlaczy LCD.
isf - tryb pracy umożliwiający pełną kalibrację wyświetlacza.
J
Jasność (także jaskrawość) - parametr określający, z jaką uśrednioną siłą świeci ekran telewizora. Jasność mierzona jest jednostkami cd/m2 (kandele na metr kwadratowy). Im wyższa wartość, tym lepiej.
K
Kąt widzenia - określa, pod jakim kątem w stosunku do osi ekranu musi znajdować się widz, aby oglądać obraz bez zauważalnych zniekształceń. Im większy, tym lepiej.
Kontrast - parametr pokazujący skuteczność telewizorów i monitorów przy wyświetlaniu białych znaków na czarnym tle i odwrotnie. Im wyższa wartość osiąganego kontrastu, tym lepszy ekran i ostrość obrazu.
Konwerter 3D - umożliwia konwersję formatu sygnału wyjściowego z 2. na 3D.
Kreator obrazu - pozwala on na otrzymanie optymalnej jakości wyświetlanego obrazu. Użytkownik musi tylko sam ocenić kilka wyświetlanych obrazów na zasadzie porównywania ich oraz lekkich sugestii, jakie ustawienie jest optymalne. Pozwala to na szybkie i bezbłędne ustawienie obrazu w aktualnych warunkach oświetleniowych.
L
LAN - sieć urządzeń, która, w odróżnieniu od internetu, jest ograniczona do określonego obszaru (np. sieci firmowe albo domowe).
LCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny - urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Telewizory z takimi wyświetlaczami mają obraz stabilny, tzn. nie migocze. Niestety nie gwarantują one tak głębokiej czerni, jak odbiorniki plazmowe.
LED - odmiana telewizorów LCD, w których generujące obraz ciekłe kryształy podświetlane są specjalnymi diodami LED. Dzięki temu takie odbiorniki dają obraz lepszej jakości, zużywają mniej prądu, są cieńsze i lżejsze.
LG Cloud - funkcja, która umożliwia bezpośrednie przesyłanie treści do telewizorów LG Smart TV, a także umożliwia zapisywanie i przechowywanie plików multimedialnych w chmurze, które są automatycznie synchronizowane między komputerami PC, smartfonami i telewizorami LG z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Live Colour - Stosowana w telewizorach Sony BRAVIA. Na ekranie LCD niezwykle trudno jest odtworzyć zielenie i czerwienie. Funkcja Live Colour inteligentnie podbija te kolory, dając jaśniejsze i bardziej realistyczne obrazy.
LNB - konwertery służące do odbioru sygnału satelitarnego.
Local Dimming - oznacza, że telewizor LCD posiada podświetlenie za pomocą strefowo wygaszanych diod LED umieszczonych z tyłu na całej powierzchni matrycy. Czasami można spotkać to określenie w stosunku do dynamicznego podświetlenia krawędziowego (Dynamic Edge LED), ale jest to nadużycie, bowiem wygaszanie diod krawędziowych nie daje dobrych rezultatów ani w teorii, ani w praktyce. Producenci stosują własne nazwy układów lokalnego wygaszania: Intelligent Dynamic LED (Sony), LED Brilliant (Sharp), LED Pro (Philips) lub czasem po prostu Full LED albo Direct LED. W teorii zapewniają one bardzo niską jasność czerni (nieosiągalną nawet dla plazm), natomiast w praktyce często są przyczyną utraty szczegółów w ciemnych partiach obrazu oraz licznych zniekształceń i artefaktów (tzw. halo, banding itp.).
Long Duct - typ głośników.
Lounge - tryb oświetlenia.
M
Magic Motion - pilot z obsługą standardu WiFi. Umożliwia on zmianę kanału telewizji tylko przez wykonanie odpowiedniego ruchu ciałem. Może też służyć jako np. myszka.
Magic Remote - pilot z funkcją Voice Recognition - umożliwia w łatwy sposób wprowadzić tekst (na przykład w wyszukiwarkę) za pomocą komend głosowych. Urządzenie zostało wyposażone także w pokrętło pozwalające na płynne przewijanie menu i aplikacji, co znacznie usprawnia ich wybór. Funkcja Magic Gesture umożliwia przekazywanie komend wyłącznie za pomocą ruchu, natomiast funkcja Pointing zapewnia proste wybieranie opcji na ekranie, bez potrzeby przewijania i naciskania klawiszy strzałek.
Media Share - zob. All Share.
Mega Dynamic Contrast - przykład marketingowej nowomowy. Typowe wartości kontrastu statycznego ANSI to żadne 5 00. 000:1 tylko 600-900:1 dla tanich telewizorów oraz 1000-2000:1 dla telewizorów średniej klasy. Powyżej 2500:1 jest już bardzo dobrze, a wartości 4000:1 i więcej to rewelacja. Zwracamy uwagę, że dużym błędem jest twierdzenie, że wszystkie plazmy mają lepszy kontrast od telewizorów LCD.
MHL - technologia MHL umożliwia wyświetlanie treści z telefonu na dużym ekranie telewizora, a także, w telewizorach LG, pozwala na sterowanie ich odtwarzaniem przy użyciu pilota Magic. Ponadto, przy takim połączeniu bateria telefonu jest zasilana.
Micro Dimming Premium - zob. Micro Dimming Ultimate.
Micro Dimming Ultimate - lokalny proces przyciemniania skanuje 24. stref (20x12) panelu podświetlającego, dostosowując jasność każdej strefy. Proces maksymalizuje kontrast pomiędzy obszarami jasnymi i ciemnymi, wyłączając czarne punkty na panelu podświetlającym.
Micro Pixel Control - funkcja, dzięki której telewizor kontroluje każdy segment podświetlający matrycę ekranu z osobna. Ma to pozwolić na osiągnięcie dokładności wyświetlania, z zachowaniem wysokiego wskaźnika kontrastu.
Miracast - dzięki tej technologii certyfikowanej przez Wi-Fi Alliance, telewizor może łatwo nawiązywać bezprzewodowe połączenie ze smartfonami i tabletami, pozwalające na udostępnianie treści oraz wyświetlanie ich bezpośrednio na ekranie telewizora.
Mirroring - nowa funkcja powstała w reakcji na upowszechnienie smartfonów i tabletów wśród użytkowników telewizorów. Teraz za jednym ruchem dłoni użytkownicy mogą wyświetlać zawartość swojego smartfonu lub tabletu (z systemem operacyjnym Android 4.2 lub nowszym), np. obrazy, filmy lub gry, na dużym ekranie.
MKV - format przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku.
Mono/Stereo - system odtwarzania dźwięku złożony odpowiednie z jednego lub dwóch głośników.
Motion Clarity Index - wprowadzony przez LG parametr określa zdolność telewizora do udoskonalania płynności obrazu i eliminacji rozmycia obiektów w ruchu, uwzględniając systemy generowania dodatkowych klatek, skanowania podświetlenia i Local Dimming czyli ilości niezależnych stref podświetlenia.
Motionflow- zob. True Motion.
Motion Judder Canceller - rozwiązania to całkowicie eliminuje tzw. judder (drżenie, migotanie obrazu - szczególnie dokuczliwe podczas wyświetlania dynamicznych scen).
Motion Plus - zob. True Motion.
Motion Remaster 3D - poprawia nienaturalny ruch wyświetlany w standardzie 3D, który wynika z zastosowania systemu migawkowego.
MPEG - oznaczenie kodowania audio i wideo, potrzebnego do odbioru cyfrowego sygnału
MPO - format zapisu np.zdjęć.
My Home Screen - innowacyjna funkcja personalizacji, która umożliwia każdemu domownikowi (do 5 ekranów) utworzenie własnego, dostosowanego do jego preferencji ekranu głównego, zapewniającego szybki dostęp do ulubionych materiałów.
My Remote - aplikacja umożliwiająca sterowanie telewizorem za pomocą telefonu komórkowego. Smartfony wyposażone w system Android lub iOS pełnią tutaj rolę pilota, a telewizor może być drugim wyświetlaczem obrazów z internetu.
N
NFC - komunikacja bliskiego zasięgu - krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 2. centymetrów.
NICAM - cyfrowy standard przesyłania dźwięku TV stosowany w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Francji.
NTSC - system telewizji analogowej nadawany w USA.
O
Okulary aktywne 3D - technologia okularów tzw. migawkowych, wyposażone są one w filtr przysłaniający oczy na zmianę, co pozwala oglądać obraz w trójwymiarze. Zaletą tych okularów jest większa głębia efektu 3D, ale wadą jest ich stosunkowo wysoka cena, konieczność ładowania i większa waga niż okularów pasywnych.
Okulary pasywne 3D - dzięki technologii polaryzacyjnej wyświetlany obraz jest całkowicie pozbawiony efektu migotania, a co za tym idzie, nie powoduje efektów ubocznych jak np. ból oczu, zawroty głowy czy nudności. Okulary te są zdecydownie tańsze i lżejsze niż aktywne.
One Foot Connection - funkcja umożliwiająca bezprzewodową synchronizację treści multimedialnych z urządzeniami zgodnymi z tym standardem, umieszczonymi w pobliżu odtwarzacza w zasięgu domowej sieci WiFi.
OPC - funkcja optycznego sterowania obrazem, reguluje jasność ekranu stosowanie do warunków oświetlenia w otoczeniu i pomaga zmniejszyć zużycie energii.
OSD - graficzne wyświetlane na ekranie menu interaktywne, zawiera pomoc i opcje pozwalające na konfigurację odbiornika.
P
PAL - system telewizji analogowej nadawanej w Polsce.
PaP - obraz i obraz, ekran podzielony na dwie części umożliwia oglądanie np. dwóch programów równocześnie, wymaga wówczas dwóch tunerów.
PaT - obraz i tekst, po jednej stronie ekranu jest wyświetlana telegazeta oglądanego kanału, natomiast obraz jest nadal wyświetlany z drugiej strony.
PC - pozwala na podłączenie do telewizora komputera osobistego poprzez kabel DSUB (zwykły analogowy kabel monitora komputerowego).
PCMCIA - złącze umożliwiające korzystanie z kart rozszerzeń.
Perfect 3D Natural Motion - technologia analizuje wyświetlany obraz, korygując migotanie zarówno w przypadku nadawanych programów, jak i nagrań (w tym z obrazu o rozdzielczości 1080. i 24p True Cinema na płytach Blu-ray i DVD). Zapewnia ona jeszcze większą płynność ruchu i wysoką ostrość obrazu.
Perfect Motion Rate - połączenie szybkiego odświeżania obrazu i sposobu przetwarzania obrazu, które zapewnia wzorową ostrość, czystość i dynamikę ruchomego obrazu nawet w najszybszych scenach filmów akcji.
Perfect Pixel HD Engine - technologia, która dzięki poprawie każdego piksela obrazu sprawia, że uzyskiwany obraz jest bardziej naturalny.
PiP - obraz w obrazie, wyświetlanie małego obrazu z drugiego źródła na tle pełnego ekranu, wymaga dwóch źródeł sygnału (tunerów).
Pixel Plus HD - technologia przetwarzania obrazu, charakteryzująca się dużą ostrością, głębią i dużą ilością wyświetlanych szczegółów.
Pixel Precise HD - kolejna technologia, która podnosi jakość obrazu telewizji HD, niezależnie od tego, czy oglądany film pochodzi z internetu czy też jest filmem Blu-ray o wysokiej jakości.
PoP (Picture outside Picture) - obraz poza obrazem, umożliwia oglądanie jednocześnie dwóch obrazów z różnych źródeł np. oglądanie filmu odtwarzanego z DVD i jednoczesny podgląd programu telewizyjnego lub oglądanie telewizji w małym oknie i pracę na komputerze.
Precision Black - zob. Local Dimming.
Pure Bass - funkcja poprawiająca jakość basów.
PVR - możliwość nagrywania wybranych programów przez USB. Dzięki tej funkcji można samodzielnie stworzyć program telewizyjny.
R
RCA - złącze zwane potocznie Cinch, korzysta z sygnałów niesymetrycznych, a przy większych długościach podatne jest na zakłócenia elektromagnetyczne. Można je w pewnym stopniu zniwelować stosując wysokiej klasy ekranowane przewody koncentryczne.
Resolution Upscaler - funkcja poprawiająca rozdzielczość ekranu.
RF - wejście antenowe.
RGB - wejście to charakteryzuje się rozdzieleniem sygnału kolorów na podstawowe barwy. Pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazu.
RGBY - technologia czterech barw podstawowych - RGBY. Dodanie czwartego koloru podstawowego - żółtego (Y) - pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszej jakości obrazu.
RMS - parametr mierzony w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy czysty dźwięk wydobywany z głośników. Moc RMS decyduje z jaką mocą będzie emitowany czysty dźwięk przez pewien czas, przy zniekształceniach nieprzekraczających określonej wartości.
S
S-Force Front - technologia umożliwia reprodukowanie cyfrowego dźwięku przestrzennego 3. z 5-kanałowym efektem audio przez głośniki telewizora.
S-Master - (wzmacniacz cyfrowy S-Master) technologia S-Master (w pełni cyfrowego wzmacniacza) została opracowana w celu zapewnienia bardzo dobrej reprodukcji dźwięku z cyfrowych źródeł o wysokiej jakości, takich jak Super Audio CD, czy źródeł DVD. Jej działanie polega na przesyłaniu dźwięku do głośników w ramach jednego, zaawansowanego procesu cyfrowego. Technologia S-Master charakteryzuje się wysoką sprawnością energetyczną, precyzją reprodukcji dźwięku i stabilnym działaniem.
S Recommendation - usługa, dzięki której odbiornik analizuje i podpowiada widzowi interesujące programy telewizyjne, wideo na żądanie, treści zawarte w aplikacjach i serwisach społecznościowych. Urządzenie poznaje nasze upodobania na podstawie poprzednio oglądanych przez nas programów, a także bierze pod uwagę rankingi oglądalności filmów i innych audycji. Na tej podstawie przygotowuje rekomendacje wyświetlane na ekranie telewizora w innowacyjnym "przewodniku po programach".
Samsung Smart View - funkcja pozwala przenosić treść między urządzeniami w czasie rzeczywistym. Użytkownicy zyskują też możliwość powielenia obrazu z telewizora na kompatybilnych tabletach i telefonach firmy Samsung.
Scart (RGB/CVBS) - złącze, które występuje w dwóch rodzajach - 9 lub 2. styków (pełne). Pozwala na przesyłanie dźwięku stereofonicznego, obrazu oraz innych informacji i sygnałów. Złącze 21-pinowe może przesyłać obraz w formatach Video, S-Video i RGB. Za pomocą tego złącza jeden odbiornik może przełączyć drugi np. ze stanu czuwania do gotowości albo zmienić format obrazu.
Screen mirroring - tzw. "kopia lustrzana" to funkcja wyświetlania ekranu urządzenia mobilnego na telewizorze przy użyciu technologii Miracast. Telewizor można połączyć bezpośrednio z urządzeniem z obsługą funkcji kopii lustrzanej (np. telefonem lub komputerem). Umożliwi to wyświetlanie ekranu urządzenia na dużym ekranie telewizora. Aby jej użyć, nie jest wymagany router ani punkt dostępowy.
Screen Share - funkcja udostępniania ekranu, umożliwiająca pokazywanie zdjęć, czy też korzystanie z przeglądarki. Można nawet udostępnić widok z kamery.
SD - standard jakości obrazu - skrót odnosi się do materiału wideo odtwarzanego w formatach PAL (720x57. pikseli) lub NTSC (720x480 pikseli) - powszechnych formatów rejestracji materiałów. Obraz SD może być generowany za pomocą wielu formatów takich jak DV, DVCAM, DVCPRO, BETACAM.
SD - karta pamięci przeznaczona do zapisu i przechowywania danych w cyfrowych aparatach fotograficznych i cyfrowych kamerach. Większe pojemności mają karty typu SDHC. Posiada mikroprzełącznik chroniący dane przed skasowaniem. Z kartami SD współpracuje większość popularnych cyfrowych kompaktów i lustrzanek, ale również telewizorów.
SDTV - jakość obrazu odpowiadająca analogowej telewizji w standardzie PAL/NTSC z przeplotem, oznaczana też jako SDTV.
SECAM - system nadawania koloru w sygnale telewizji analogowej i jednocześnie pierwszy system telewizji kolorowej zastosowany w Europie. W Polsce stosowany był do połowy lat 90., kiedy to został zastąpiony przez standard PAL.
Simplink - jest to technologia LG sterowania jednym pilotem urządzeniami kompatybilnymi z tą technologią.
SimplyShare - platforma multimedialna pozwala na swobodną wymianę plików i multimediów pomiędzy wszystkimi urządzeniami w domu. Sterowanie sprzętem RTV odbywa się za pośrednictwem smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Android.
SimulView - technologia umożliwiająca niezależne wyświetlanie dwóch obrazów i oglądanie obrazu przez każdego z graczy na tym samym telewizorze, przy użyciu specjalnych okularów.
Sleep Timer - zegar wyłączający urządzenie w zaprogramowanym czasie. Możliwość kontroli czasu pracy urządzenia.
Smart AV Mode - funkcja umożliwiająca inteligentną komunikację między różnymi urządzeniami audio/wideo.
Smart Evolution - funkcja daje możliwość bieżącej aktualizacji sprzętowej telewizora, tak aby dotrzymać kroku nowościom technologicznym. Pozwala ona na całkowite przeprojektowanie telewizora bez konieczności wymiany całego sprzętu.
Smart Hub - pakiet zwiększa zasoby dostępne do oglądania. Umożliwia pobranie różnych aplikacji, i korzystanie z wybranych serwisów internetowych na ekranie telewizora.
Smart Interaction - funkcja pozwala na sterowanie telewizorem za pomocą gestów obydwu dłoni.
SmartLink - zob. Smart AV Mode.
Smart Screen (WiFi) - dzięki technologii można oglądać cyfrowe programy telewizyjne w dowolnym miejscu w domu. Wystarczy pobrać aplikację Philips MyRemote i przesłać program z telewizora do iPada, aby kontynuować oglądanie. Możesz również przesyłać zdjęcia, filmy i muzykę z inteligentnych urządzeń na duży ekran.
Smart Sound Mode - technologia generowania znacznie czystszego dźwięku w zależności od warunków akustycznych otoczenia.
Smart TV - termin ten jest generalnie stosowany do określenia technologii umożliwiającej połączenie telewizji i internetu. Produkty wyposażone w takie rozwiązanie dają użytkownikom możliwość korzystania z wybranych serwisów i aplikacji internetowych, a także zapewniają interaktywną komunikację i korzystanie z portali społecznościowych.
Sound Field Expansion - funkcja dzięki procesorowi dźwięku przestrzennego 3. odwzorowuje dźwięk w całym pomieszczeniu. Daje to wrażenie jakości osiąganej dotychczas tylko w studiach muzycznych.
Sound Share - funkcja, która pozwala bezprzewodowo połączyć listwę głośnikową z telewizorem za pomocą technologii Bluetooth, umożliwiająca też bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z smartfonów czy tabletów.
Soundstage - typ głośników zaprojektowany po to, by w prosty i niewymagający dużej wiedzy technicznej sposób uzyskać efekt prawdziwego dźwięku 5.1-kanałowego. SoundStage dostarcza przestrzenny dźwięk z dynamicznym basem.
SPK - typ głośników bocznych, przeznaczonych do montażu na ścianie. Są wykonane w technologii zawieszenia akustycznego i mają aluminiową osłonę.
SRS - technologia, która na dwóch głośnikach potrafi "udawać" dźwięk przestrzenny, do którego wymagany jest przynajmniej zestaw 5.1. Efekt jest słabszy niż przy takim zestawie, jednak zauważalny.
Sub Pixel Control - zapewnia płynniejsze linie ukośne dzięki szczegółowej kontroli punktów - procesowi usuwania nierówności.
Subwoofer - głośnik niskotonowy.
Surround 3D - dźwięk przestrzenny w standardzie 3D.
Swipe & Share - funkcja w telewizorach Sony, która ułatwia przesyłanie materiałów multimedialnych między różnymi urządzeniami, jak smartfon, tablet i telewizor.
Szczytowy Współczynnik Jasności - zob. Dynamiczny Kontrast Obrazu.
T
Tag on - dzięki tej funkcji, uproszczona została wymiana treści między urządzeniem przenośnym a telewizorem. Aby umożliwić wzajemne udostępnianie treści oraz wyświetlać zawartość ekranu smartfona na telewizorze, wystarczy zbliżyć smartfon do nalepki z tagiem NFC, która jest dostarczana wraz z telewizorem.
TBD - zob. LG Cloud.
Technologia czterech kolorów podstawowych - zob. RGBY.
THX - certyfikat wydany przez organizację THX gwarantujący wysoką jakość obrazu, tj. duży współczynnik kontrastu oraz odwzorowanie kolorów. Zdarzają się tu jednak pułapki - certyfikat THX nie zawsze jest wydawany na "cały" telewizor, lecz czasem, jak w przypadku serii VT2. firmy Panasonic, dotyczy tylko trybu 2D, podczas gdy tryb 3D certyfikacji THX niestety nie posiada.
Time Shift USB - funkcja umożliwiająca zapisywanie programów na urządzeniu USB.
Triple XD Engine - procesor generowania obrazu.
True HD - określenie marketingowe. Telewizor tak oznaczony, musi być panoramiczny, posiadać HDMI z HDCP. Dodatkowo potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 1080i.
TrueMotion - to nazwa jednego z układów poprawy jakości ruchu na ekranie telewizora. Inne tego typu nazwy to np. Active Vision, Clear Motion, Intelligent Frame Creation, Motionflow, Motion Plus, Natural Motion itd. Układy te różnią się od siebie zasadą działania, skutecznością, jak również ilością i rodzajem wprowadzanych zniekształceń. Występują najczęściej razem z liczbowym określeniem "liczby herców" np. TrueMotion 10. Hz, TreuMotion 200 Hz, TrueMotion 400 Hz. Niestety, telewizory danego producenta wyposażone w układ o tej samej nazwie nie działają identycznie, ponieważ producenci optymalizują układy pod kątem konkretnej matrycy, tj. w przypadku matryc LCD o dłuższym czasie reakcji stosują bardziej agresywne algorytmy tego samego układu. Inaczej mówiąc, sama nazwa układu o niczym nie mówi - ważna jest jego implementacja w konkretnym modelu telewizora. Testy wykazują, że z tym bywa różnie i dwa telewizory o tej samej poziomej rozdzielczości statycznej Full HD (tj. 1920 linii) mogą mieć różną poziomą
rozdzielczość dynamiczną (tzn. rozdzielczość obiektów ruchomych).
Tryb ekspercki wg ISF - jeden z najbardziej zaawansowanych systemów do kalibracji obrazu jaki możemy znaleźć w telewizorach LCD.
U
Ultra Clear Panel - nowy filtr i budowa panelu eliminują podwójny obraz i jego rozwarstwienie, dzięki czemu obrazy TV jest czysty pod każdym kątem.
Ultra Fast Play - funkcja, która znacznie przyspiesza rozpoczęcie odtwarzania filmu z włożonej płyty, skracając ten czas do tylko trzech sekund.
Ultra HD - zob. 4K
USB-HDD - pozwala na łatwe nagrywanie na zewnętrznym dysku twardym. Wystarczy podłączyć kabel USB między telewizorem i dyskiem HDD. Nagrania można łatwo kontrolować za pomocą pilota telewizora.
USB HID - zob. HID.
V
VGA - złącze do podłączania analogowych urządzeń wideo. Zwykle jest wykorzystywane do monitorów komputerowych. Dzięki transmisji oddzielnymi przewodami ekranowanymi sygnałów RGB i synchronizacji zapewniają najlepsze połączenia w klasie urządzeń analogowych.
VIERA Connect - usługa wykorzystująca technologię "chmury", pozwalająca na dostęp do serwisu z aplikacjami, które możemy zainstalować w telewizorze.
VIERA Link - funkcja pozwala na kontrolę i sterowanie kompatybilnych z Viera Link domowych urządzeń AV Panasonic przy użyciu jednego pilota do telewizora.
VIERA REMOTE - aplikacja na smartfony i tablety. Za jej pomocą możemy korzystać z TV w nieco inny sposób. Po pierwsze, aplikacja pozwala nam przekształcić telefon lub tablet w pełnoprawny pilot zdalnego sterowania. Po drugie, umożliwia zamienienie fabrycznego pilota typu touchpad, w znacznie bardziej czułe i dokładne urządzenie. Ponadto, aplikacja umożliwia łatwe i szybkie wprowadzanie tekstu np. w przeglądarce internetowej, w YouTube czy też pisanie na Facebooku.
VIERA Web Browser - przeglądarka sieciowa w telewizorach Panasonic, niestety przeglądarka może nie wyświetlać właściwie niektórych stron.
Virtual Surround Plus - funkcja zwiększająca odczucia odbierania dźwięku stereofonicznego, sprawiająca wrażenie "rozsunięcia" wbudowanych w telewizor zestawów głośnikowych.
VOB - fomat zapisu DVD.
VOD - "wideo na życzenie", usługa pozwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji.
VR AudioPro Stage - głośniki zapewniające ulepszony dźwięk wielokanałowy.
VR Audio Surround - zob. SRS. Funkcja nosi różne nazwy: Virtual Sorround, SRS Theater Sound lub SRS Tru Surround XT/HD, Samsung SRS TruSurround XT, Philips Incredible Surround.
VRO - format zapisu wchodzący w skład DVD-VR media.
W
Web Clear View - funkcja ma zapewnić wysoką jakość obrazu podczas przesyłania strumieniowego.
Wide Color Enhancer - funkcja ma zadbać o odpowiednie odwzorowanie kolorów i ich głębię.
Wide Color Gamut CCFL - technologia podświetlenia ekranu stosowana w telewizorach Sony BRAVIA, oparta na świetlówce z zimną katodą. W porównaniu ze zwykłym podświetleniem CCFL, to nowe rozwiązanie rozszerza przestrzeń barw o mniej więcej 3. proc. Zastosowany w świetlówkach WCG-CCFL nowy rodzaj luminoforu pozwala na uzyskanie mocniejszej, dokładniejszej czerwieni i zieleni.
WiDi - umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku z notebooka, lub laptopa z procesorem Intel Core drugiej lub trzeciej generacji na ekran telewizora. Wszystko dzięki prostej komunikacji bezprzewodowej. Pozwala na wyświetlanie i udostępnianie na dużym ekranie zasobów dysku twardego, sieci domowej lub dowolnej strony internetowej. Obraz może być klonowany (na zewnętrznym wyświetlaczu pokazywane jest dokładnie to samo, co na ekranie komputera) lub też można zdecydować się na rozszerzenie pulpitu i wyświetlanie niezależnego obrazu.
WiFi Direct - technologia bezprzewodowa podobna do Bluetooth. Głównym jej plusem jest znacznie większy zasięg. Od Wi-Fi różni się głównie tym, że komunikacja między dwoma urządzeniami zachodzi bezpośrednio, z pominięciem punktu dostępowego lub routera. Umożliwia dzięki temu szybko i dogodnie wykonać czynności drukowania, synchronizacji i udostępniania zawartości - nawet wtedy, kiedy punkt dostępowy lub router jest niedostępny.
WiFi Ready - możliwość podłączenia adaptera sieci bezprzewodowej albo klucza USB w celu łatwego łączenia się z domową siecią bezprzewodową.
WLAN (Wireless LAN) - sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).
WMA Pro - format kodowania dźwięku, opracowany przez Microsoft. WMA to skrót od słów Windows Media Audio. Jest to firmowe rozwiązanie firmy Microsoft. Pod względem funkcjonalnym WMA stanowi alternatywę dla takich formatów jak MP3. AAC itd.
WMV - format kompresji filmów stworzony przez Microsoft.
Współczynnik Kontrastu Dynamicznego - zob. Mega Dynamic Contrast.
Współczynnik Luminacji - określa stosunek wartość luminancji maksymalnej do minimalnej. Inaczej mówiąc jest to różnica pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu. Przedstawiany jest na przykład jako "5000:1". Wyższe wartości skutkują wyraźniejszym i żywszym obrazem z głęboką czernią.
Wygaszanie klatek - dostosowuje ilość światła emitowanego przez poszczególne grupy diod LED do obrazu na ekranie. Wykorzystanie właściwej ilości światła zapewnia zmniejszenie zużycia energii nawet o 2. proc.
X
X-Gen - panel firmy Sharp umożliwia sterowanie światłem przy jednoczesnym zmniejszeniu strat jasności, dzięki czemu więcej światła przechodzi przez panel o większym współczynniku przepuszczalności, który dodatkowo zapewnia wyższą jasność maksymalną.
X-Reality Pro - procesor generowania obrazu.
Y
Y/Pb/Pr - (tzw. wejście komponentowe) standard analogowego przesyłania obrazu, do niedawna popularny w zastosowaniach profesjonalnych, obecnie wychodzący z użycia na rzecz przesyłu cyfrowego. Polega na przesyłaniu sygnału za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach dla zmniejszenia wpływu zewnętrznych zakłóceń oraz strat sygnału.
_ AO/GB/GB _