Wielka wpadka Google. Ujawnił lokalizację tajnej bazy wojskowej

Wielka wpadka Google. Ujawnił lokalizację tajnej bazy wojskowej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Adam Bednarek

20.02.2019 15:55, aktual.: 21.02.2019 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mapy Google są świetną pomocą dla użytkowników. Okazuje się, że to skarb dla szpiegów. Wystarczy, że gigant się zapomni i odkrywa tajemnice narodowe. Tak się stało na Tajwanie.

Mapy Google po ostatniej aktualizacji były tak szczegółowe, że pokazywały w Tajwanie nawet… wojskowe bazy. Wraz z wyposażeniem - wyrzutniami rakiet typu Patriot. Bez problemu dało się zobaczyć, gdzie dokładnie stoją.

Obraz
© google

Tajwańskie władze wyjaśniają, że największe tajemnice nie zostały ujawnione. Ale Google szybko musiało naprawić swój błąd i zamazać lokalizację. Możemy się domyślać, że kto miał o bazach wiedzieć, ten pewnie i tak wiedział. Służby wywiadowcze wielu państw mają swoich informatorów i potrafią zdobyć takie informacje. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja jest znacząca i wiele mówi o współczesności. Popularna aplikacja technologicznego giganta, z której może korzystać każdy, zdradza dziś lokalizację wojskowych baz państwa. W takich czasach żyjemy.

To nie pierwszy tego typu przypadek. Aplikacja Polar odkryła tysiące lokalizacji powiązanych z wojskami Stanów Zjednoczonych, FBI, NSA i innymi istotnymi agencjami państwowymi. Na początku 2018 roku doszło do podobnej sytuacji. Strava - aplikacja fitness do biegania - ujawniła setki identycznych tras biegowych wokół pustkowia. Szybko okazało się, że z aplikacji korzystali żołnierze wojsk Stanów Zjednoczonych, a obiekt, który mijali, to tajna baza wojskowa na pustyni.

Z kolei w październiku Belgijskie Ministerstwo Obrony zapowiadało pozew przeciwko Google. Kilka niewłaściwych zdjęć satelitarnych zostało umieszczonych w serwisie Google Maps. Były to tajne bazy wojskowe i elektrownie atomowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (101)
Zobacz także