Wejdź do czarnej dziury. Wszystko dzięki filmowi stworzonemu przez badaczy

Wejdź do czarnej dziury. Wszystko dzięki filmowi stworzonemu przez badaczy
Źródło zdjęć: © flickr.com | NASA Goddard Space Flight Center
Grzegorz Burtan

05.12.2018 12:45, aktual.: 09.12.2018 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie", mawiał Fryderyk Nietzsche. Teraz będzie można dosłownie w nią spojrzeć. Zespół naukowców stworzył film w VR, który pozwala widzowi zajrzeć w głąb czarnej dziury.

Sagittarius A to supermasywna czarna dziura znajdująca się w środku Drogi Mlecznej. Według badań, jej moc grawitacyjna jest gwarantem istnienia naszej galaktyki. Sagittarius A znajduje się w odległości 25 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Chociaż obecne urządzenie pomiarowe pozwalają na zbadanie, jak dokładnie wygląda, to jednak nie udało się jej jeszcze zobaczyć.

Holendersko-niemiecki zespół badaczy z Uniwersytetu Radboud oraz Uniwersytetu Goethego badali za to przestrzeń wokół Sagittarius A. Dzięki zdobytym danym i przeprowadzonym pomiarom udało się przygotować film sferyczny, do oglądania w technologii VR i 360 stopniach.

- Nasza symulacja to jeden z najbardziej realistycznych widoków bezpośredniego otoczenia Sgr A i pomoże nam dowiedzieć się więcej o tym, jak zachowują się czarne dziury. Podróż do czarnej dziury jest niemożliwa, więc takie wciągające wizualizacje mogą nam pomóc lepiej zrozumieć siły tam panujące – powiedział Jordy Davelaar z Uniwersytetu Radboud, cytowany przez Dziennik Naukowy.

W samym środku filmu pojawia się czarna sfera otoczona kolorowymi smugami. To Sagittarius A. Jej środka jednak nigdy nie zobaczymy. Jest tak "gęsta" i ma tak ogromną siłę grawitacji, że cząsteczki światła, fotony, nie mogą osiągnąć prędkości ucieczki.

- Światło, które widać, pochodzi z materii znikającej w czarnej dziurze w sposób podobny do wiru. Ekstremalne warunki powodują, że staje się ona plazmą i zaczyna świecić – tłumaczył Davelaar.

Na filmie widać powoli pojawiające się czerwono-pomarańczowe smugi. W ich środku znajduje się czarna sfera – to Sagittarius A. Jest to obiekt tak gęsty i tak intensywny grawitacyjnie, że fotony nie mogą osiągnąć prędkości ucieczki, dlatego tak naprawdę nigdy nie zobaczymy czarnej dziury.

Przestrzeń wokół jest przykładem jednego z najbardziej ekstremalnych środowisk we Wszechświecie. Czerwono-pomarańczowe smugi wirujące z olbrzymimi prędkościami to pył i gaz.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Computational Astrophysics and Cosmology" opisano proces powstawania filmu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (153)
Zobacz także