Wegetariańska pirania. Ryba, która przypomina Oko Saurona

Naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek ryby w Amazonii, który ze względu na charakterystyczne oznaczenie na swoim boku, przypominające Oko Saurona z "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, otrzymał nazwę Myloplus sauron. Jak donosi IFLScience, Dr Rupert Collins z Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, jeden z odkrywców, podkreśla unikalność wzoru na ciele ryby, łącząc go z ikonicznym symbolem znanym z literatury fantasy.

W Amazonce żyje wiele różnorodnych gatunków roślin i zwierząt - zdjęcie ilustracyjne
W Amazonce żyje wiele różnorodnych gatunków roślin i zwierząt - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KMO

13.06.2024 | aktual.: 13.06.2024 11:00

Niedawno znaleziona ryba należy do rodziny pacu, która jest uważana za wegetariańskich kuzynów piranii. Znane są one ze swojego nietypowego, przypominającego ludzkie uzębienia, które często pojawia się w mediach. Pomimo różnych plotek na temat tych ryb, pacu, podobnie jak ich nowo odkryty krewny, są uznawane za stosunkowo łagodne i roślinożerne.

Wegetariańskie piranie z Amazonii

Pacus, jak i Myloplus sauron, odżywiają się głównie roślinnością, a ich zęby przystosowane są do miażdżenia nasion, nie stanowiąc zagrożenia dla ludzi. Te ryby w odpowiednich warunkach mogą osiągać długość metra i wagę 20 kilogramów. Niestety, wywołane przez media obawy dotyczące ich rzekomej groźności dla pływaków, w szczególności opowieści o gryzieniu jąder, okazały się być nieprawdziwe i oparte na izolowanym incydencie. Miał on miejsce w 2001 r. w Papui-Nowej Gwinei, kiedy pływający został ugryziony przez pacu w nadgarstek.

Skupiając się na prawdziwej naturze pacu, naukowcy podkreślają ich wpływ na ekosystemy i potrzebę ich ochrony. Myloplus sauron to przykład na to, jak wiele tajemniczych i nieznanych gatunków kryje w sobie Amazonia. Dr Collins zwraca uwagę na kluczową rolę poznania tych nieopisanych jeszcze form życia w efektywnej ochronie bioróżnorodności. W świetle tych odkryć, ryba o imieniu przypominającym postać z literatury Tolkiena, staje się symbolem nie tylko fascynującego świata przyrody, ale i przypomnieniem o jego zagrożeniach i wyzwaniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)