WD My Passport - test nowej edycji znanych dysków zewnętrznych

WD My Passport - test nowej edycji znanych dysków zewnętrznych

WD My Passport - test nowej edycji znanych dysków zewnętrznych
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
07.05.2012 16:49, aktualizacja: 08.05.2012 12:17

Dysk zewnętrzny WD My Passport 2 TB to nowoczesny, wydajny i bardzo pojemny nośnik. Jeśli więc szukacie zewnętrznego dysku 2,5 cala i macie wolne 900 zł w portfelu, nie będziecie tym zakupem zawiedzeni.

Najnowsze modele tej lubianej serii zewnętrznych dysków twardych dostępne są w pojemnościach od 50. GB do 2 TB. Do naszej redakcji trafił ten najbardziej pojemny egzemplarz. Jak na nowoczesny dysk przystało, WD My Passport wyposażony jest w port USB 3.0, który jest wstecznie kompatybilny z wersją 2.0. Wraz z dyskiem otrzymujemy dość krótki kabel USB 3.0 o długości około 50 cm. Takie rozwiązanie ma swoje wady, jak i zalety, choć tych drugich wydaje się być więcej. Krótki kabel oznacza, że w sporadycznych przypadkach możemy mieć problem z wygodnym położeniem podłączonego dysku - zwłaszcza przy dużych obudowach, gdzie 50 cm to za mało, zarówno aby położyć podłączony dysk na ziemi, jak i na górze obudowy komputera. Z drugiej strony, krótki kabel to łatwość przenoszenia i gwarancja, że przewód nie będzie się plątał wokół laptopa. Drugi dodatek do dysku znajduje się na nim samym i jest to zestaw oprogramowania do zabezpieczania nośnika i tworzenia kopii zapasowych naszych najważniejszych plików.

Nowa seria - nowa obudowa

Nowa seria dysków WD My Passport otrzymała również nową obudowę. Jej wymiary to 11. x 82 x 21 mm (dł. x szer. x wys.) przy wadze 230 g. Jeśli posiadacie lub wiecie jak wyglądają modele My Passport poprzedniej generacji, zauważycie, że nowe dyski są od nich trochę krótsze, za to zdecydowanie wyższe. Obudowa wykonana jest w całości z plastiku. Warto zaznaczyć, że producent odszedł o błyszczącego materiału, na rzecz matowych odpowiedników. Na wierzchniej części obudowy znajduje się srebrne logo producenta i nazwa serii: My Passport, a cała powierzchnia pokryta jest delikatnym, tłoczonym w plastiku wzorem niewielkich okręgów o różnych wymiarach. Wygląda to ładnie i estetycznie. Nowe dyski My Passport dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych: białej, czarnej, czerwonej, niebieskiej i srebrnej.

Obraz
© Do dysku możemy dokupić obudowę WD Nomad (fot. zdjęcie producenta)

Port USB 3.0 umieszczono w górnej części obudowy. Trochę niepokoi jego wykonanie - złącze po podłączeniu kabla dość mocno się rusza, co budzi obawy o możliwość jego uszkodzenia przy wielokrotnym podłączaniu i odłączaniu kabla od dysku. Na spodzie obudowy znajdziemy 4 niewielkie wypustki, które pozwalają zachować stabilność dysku, gdy leży na płaskiej powierzchni. Ukryty w obudowie napęd jest zamontowany sztywno - przy próbach potrząsania dyskiem nie słychać żeby się on w środku przemieszczał ani o milimetr, co miało miejsce choćby w dyskach z serii WD Essentials. Zmniejsza to oczywiście ryzyko uszkodzenia dysku w momencie przypadkowego upadku czy noszenia go w torbie lub plecaku. Jeśli jednak należycie do osób, które zabierają dysk zewnętrzny na cotygodniowy spływ kajakowy górską rzeką, skoki ze spadochronem lub mecz paintball z przyjaciółmi - możecie za około 6. zł dokupić do niego specjalną obudowę WD Nomad, która uchroni My Passport przed uszkodzeniami nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Testy wydajności - prędkość zapisu i odczytu

Poza solidnym wykonaniem i estetycznym wyglądem dysku zewnętrznego bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, są jego parametry. Korzystając z programu Atto Disk Benchmark v2.4. sprawdziliśmy prędkości odczytu i zapisu pakietów danych o różnych rozmiarach: od 0,5 do 8192 KB i łącznej objętości 1 GB. Takie warunki pozwalają zasymulować zbliżone do rzeczywistego wykorzystanie dysku. Test przeprowadziliśmy na komputerze wyposażonym w procesor Intel Core i7-2600S 2,80 GHz i 8 GB pamięci RAM. Prędkości transmisji sprawdziliśmy dla dwóch rodzajów portów: USB 3.0 oraz 2.0.

W przypadku podłączenia dysku przez szybszy port USB 3.0 prędkości zapisu i odczytu danych były praktycznie równe przy każdym rozmiarze pakietu danych. Przy kopiowaniu dużej ilości bardzo małych plików dysk osiągał prędkość od ok. 4,3 MB/s dla najmniejszych plików, do ok. 9. MB/s dla plików o rozmiarze 16 KB. Przy większych paczkach WD My Passport pokazał pełnię swoich możliwości uzyskując prędkości nieznacznie przekraczające 110 MB/s. Oznacza to, że 1 GB danych takich, jak pliki muzyczne czy filmy możemy zapisać lub odczytać z dysku w czasie ok. 10 sekund. Takie prędkości plasują WD My Passport w czołówce 2,5-calowych zewnętrznych dysków twardych.

Obraz
© Wyniki pomiarów prędkości zapisu i odczytu dla portu USB 3.0. (fot. WP.PL)

Po podłączeniu dysku do wolniejszego portu USB 2.0 prędkości transmisji wyraźnie zmalały. Zwiększyła się natomiast różnica między prędkościami zapisu i odczytu na korzyść tej drugiej wartości. Maksymalne wyniki, jakie udało się osiągnąć w tym teście wyniosły niecałe 3. MB/s dla prędkości zapisu i 38,5 MB/s dla odczytu. W porównaniu do innych dysków z interfejsem USB 2.0 nie są to najgorsze wartości, ale w czołówce również się nie plasują. Musimy jednak zauważyć, że 30 MB/s to wystarczająca prędkość kopiowania dla większości użytkowników. O ile więc nie musicie przenosić w krótkim czasie gigantycznej ilości danych, powinniście być zadowoleni z parametrów oferowanych przez testowany dysk. Jeśli natomiast planujecie skopiowanie setek gigabajtów i nie macie na to całego dnia, zróbcie to na komputerze wyposażonym w USB 3.0.

Obraz
© Wyniki pomiarów prędkości zapisu i odczytu dla portu USB 2.0. (fot. WP.PL)

Darmowe oprogramowanie dodatkowe

Wraz z dyskiem WD My Passport dostajemy gratis kilka dodatkowych programów: WD Security, WD Drive Utilities oraz WD Smart Ware. Najprostszą funkcjonalnością charakteryzuje się WD Security - pozwala zabezpieczyć dostęp do naszego dysku hasłem. Program działa w bardzo prosty sposób: przy jego pierwszym uruchomieniu podajemy hasło oraz ewentualną podpowiedź, która pozwoli nam je odzyskać. Warto zaznaczyć, że hasło nie jest przechowywane na zewnętrznych serwerach, więc jeśli go zapomnimy i ustawimy podpowiedź, która nic nam nie mówi, możemy sobie zablokować dostęp do dysku. Po ustanowieniu hasła, program tworzy wirtualny napęd CD z aplikacją do odblokowywania dysku. Zostanie ona uruchomiona przy kolejnym podłączeniu napędu i będziemy musieli podać hasło, zanim My Passport będzie widoczny w systemie. Program posiada też wygodną funkcję automatycznego logowania dla wybranego profilu. Jeśli z naszego komputera korzysta kilka osób, możemy ustawić automatyczne odblokowywanie dysku dla naszego konta, a na innych
kontach użytkownika wymusić podanie hasła. W każdej chwili możemy również wyłączyć zabezpieczenie napędu - po podaniu hasła oczywiście.

Obraz
© WD Smart Ware automatyzuje proces tworzenia kopii zapasowych (fot. WP.PL)

Drugim programem jest zestaw narzędzi dyskowych WD Drive Utilities, w którego skład wchodzą aplikacje do sprawdzania stanu S.M.A.R.T., przeprowadzania szybkiej diagnostyki sektorów uruchomieniowych lub przeszukania całego dysku pod kątem uszkodzonych sektorów, ustawiania czasu przełączenia dysku w stan uśpienia, wymazywania danych i rejestracji produktu. Wszystkie te narzędzia dostępne są również z poziomu systemu Windows, a test S.M.A.R.T. wykonywany jest już przy uruchamianiu komputera (chyba, że zmieniliśmy ustawienia w BIOSie). Rozwiązanie WD nie jest więc tyle dodatkowym programem, co zebraniem dostępnych już funkcjonalności w jednym miejscu.

Trzeci program jest chyba najciekawszy i najbardziej przydatny. WD Smart Ware pozwala na tworzenie kopii zapasowych najważniejszych danych na dysku WD My Passport. Oprogramowanie może pracować w jednym z dwóch scenariuszy: automatycznie przeszukać dyski komputera w poszukiwaniu danych do archiwizacji: obrazów, muzyki, poczty, dokumentów i innych ważnych plików lub możemy sami wybrać foldery, których kopie zapasowe chcemy utworzyć. Program będzie pilnował, aby przy każdorazowej zmianie monitorowanych folderów, synchronizować je z ich kopiami na dysku zewnętrznym. Możemy również zdecydować ile wersji danego pliku ma być zapisywane oraz ustawić tworzenie kopii zapasowej tylko w okresach bezczynności systemu. Jeśli więc jesteście gotowi poświęcić część przestrzeni dysku My Passport na przechowywanie kopii zapasowych najważniejszych danych, WD Smart Ware zautomatyzuje i uprości to zadanie.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Podsumowanie

Dysk zewnętrzny WD My Passport 2 TB kosztuje ok. 90. zł czyli całkiem sporo. Jednak za te pieniądze dostajemy bardzo dużą pojemność i świetne osiągi przy korzystaniu z USB 3.0. Podczas pracy dysk jest właściwie bezgłośny, jednocześnie jest on solidnie wykonany, estetyczny i zwyczajnie ładny. Minusem może być gniazdo USB, które sprawia wrażenie delikatnego, ale to mogą być nasze przesadzone obawy - podczas testu nie uległo ono uszkodzeniu, więc może i przy dłuższym użytkowaniu nic mu się nie stanie. Trzeba również pamiętać, że po podłączeniu do USB 2.0, prędkości transferu drastycznie zmaleją. Podsumowując możemy powiedzieć, że dysk zewnętrzny WD My Passport 2 TB to nowoczesny, wydajny i bardzo pojemny nośnik. Jeśli więc szukacie zewnętrznego dysku 2,5 cala i macie wolne 900 zł w portfelu, nie będziecie tym zakupem zawiedzeni.

Plusy:

- jakość wykonania
- prędkość transmisji USB 3.0
- dołączone oprogramowanie

Minusy:

- gniazdo USB wydaje się zbyt delikatne

Ocena: 9/10

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)