Warsztat: twoje zdjęcia z wakacji w Picasa Web Albums

Warsztat: twoje zdjęcia z wakacji w Picasa Web Albums

Warsztat: twoje zdjęcia z wakacji w Picasa Web Albums
Źródło zdjęć: © PC World
16.07.2010 12:00, aktualizacja: 16.07.2010 12:49

Wróciłeś z wakacji i chcesz pochwalić się zdjęciami znajomym? Dzięki Picasa Web Albums zamieścisz je na stronie internetowej w 5 minut, za darmo i bez żadnych limitów.

Wróciłeś z wakacji i chcesz pochwalić się zdjęciami znajomym? Dzięki Picasa Web Albums zamieścisz je na stronie internetowej w 5 minut, za darmo i bez żadnych limitów.

Picasa Web Albums to obecnie najprostszy sposób na dzielenie się zdjęciami ze znajomymi w Internecie. Aby skorzystać z usług serwisu, wystarczy mieć konto w Gmailu (lub konto Google'a powiązane z innym adresem poczty elektronicznej). Za jego pomocą opublikujesz zdjęcia w internetowych galeriach - masz do dyspozycji 1 GB przestrzeni dyskowej.

Największą zaletą Picasa Web Albums jest sposób, w jaki integruje się z dekstopowym programem do przeglądania zdjęć Picasa. Dzięki tej parze umieścisz swoje fotografie w Sieci dosłownie w kilka minut.

Dodaj zdjęcia do albumu

Zainstaluj i uruchom program Picasa. Przy pierwszym uruchomieniu automatycznie doda on do biblioteki znalezione w komputerze zdjęcia - zostaną one pogrupowane w katalogi odzwierciedlające ich lokalizację na dysku. Dlatego zacznij od stworzenia albumu, w którym będziesz mógł zgrupować zdjęcia z różnych folderów. W tym celu wybierz z menu opcję Plik | Utwórz nowy album. W nowym oknie wpisz nazwę albumu i opcjonalnie jego opis.

Obraz
© Zdjęcia w Picasie możesz grupować nie tylko w katalogach, ale również w albumach - jeden album może zawierać wybrane zdjęcia z różnych katalogów (fot. PC World)

Następnie zaznacz wybrane zdjęcia w Picasie i z menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy wybierz Dodaj do albumu | nazwa albumu (w naszym przykładzie jest to Zdjęcia z wakacji 2010). Taką procedurę trzeba powtórzyć oddzielnie dla zdjęć z każdego katalogu, ponieważ Picasa nie pozwala na jednoczesne zaznaczanie zdjęć z kilku różnych folderów. Opublikuj album w Sieci

Mając gotową zawartość albumu, możesz udostępnić go w Sieci. Upewnij się, że masz wybrany nowy album z listy albumów, a następnie z dolnego menu wybierz opcję Przekaż.

Obraz
© Publikując zdjęcia w galerii internetowej możesz nadać im różne stopnie prywatności (fot. PC World)

Zostanie wyświetlone nowe okno z formularzem logowania do usługi Picasa Web Albums. Podaj dane, których używasz do logowania do konta Gmail. W nowym formularzu będziesz mógł określić, do jakiego albumu internetowego mają trafić zdjęcia (nie musisz tutaj nic zmieniać, domyślnie będzie on miał taką samą nazwę jak album na twoim dysku), wybrać rozmiar wyświetlanych na stronie zdjęć oraz zmienić ustawienia prywatności. Za to ostatnie odpowiada rozwijane menu Widoczność dla tego albumu. Możesz udostępnić album publicznie (Publiczny, zdjęcia będą wyświetlane w twojej ogólnodostępnej galerii i publicznej wyszukiwarce)
, sprawić że będzie on dostępny tylko dla osób które znają jego indywidualny adres URL (Brak w katalogu) lub ograniczyć dostępność albumu tylko do konkretnych osób (Do wyświetlenia wymagane jest
zalogowanie się), o ile tylko mają one konta Google.

Aby zacząć przesyłanie zdjęć, kliknij przycisk Przekaż. Po skończonym kopiowaniu możesz obejrzeć zdjęcia w galerii internetowej, klikając przycisk Wyświetl w trybie online. Jeżeli chcesz podzielić się ze znajomymi odnośnikiem do galerii, znajdziesz go w prawym menu pod pozycją Link do tego albumu (odnośnik ma postać picasaweb.google.pl/423424...).

Udostępnianie zdjęć wybranym znajomym

Jeżeli ustawiłeś album jako niepubliczny, korzystając z opcji Do wyświetlenia wymagane jest zalogowanie się, możesz go udostępnić tylko tym znajomym, których dodasz wcześniej do listy zatwierdzonych osób. Możesz to zrobić na dwa sposoby - z poziomu programu Picasa lub na stronie internetowej galerii.

Obraz
© Jeżeli chcesz mieć pewność, że nikt niepowołany nie obejrzy twoich zdjęć umieszczonych w galerii internetowej, możesz udostępnić je tylko posiadaczom konkretnych adresów poczty elektronicznej (fot. PC World)

W programie Picasa przejdź do udostępnionego albumu i kliknij przycisk Udostępnij zlokalizowany w górnym menu. W formularzu udostępniania zdjęć kliknij opcję możesz wpisać adresy poczty elektronicznej wybranych osób lub przydzielić całe grupy zdefiniowane wcześniej w książce adresowej twojego konta Gmail. Jeżeli chcesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej, będąc na podstronie albumu kliknij odnośnik Udostępnianie zlokalizowany w prawej kolumnie. Zostaniesz przeniesiony do podobnego formularza, który wyświetlany jest w Picasie.

Po zatwierdzeniu operacji, do wskazanych osób zostanie wysłana wiadomość z odnośnikiem do twojej galerii - aby obejrzeć jej zawartość będą one musiały zalogować się do swoich kont Google. Domyślnie w przesłanej wiadomości podawany jest twój numer użytkownika, jednak możesz go zmienić na swoje imię w ustawieniach konta (będąc na stronie WWW z galerią kliknij odnośnik Ustawienia w prawym górnym rogu i zmień zawartość pola Ustawienia | Ogólne | Twój pseudonim).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)