W tym polskim mieście ogólnoświatowy gigant pracuje nad swoimi technologiami

W tym polskim mieście ogólnoświatowy gigant pracuje nad swoimi technologiami
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela to największe z 24 laboratoriów, jakimi w Europie może pochwalić się amerykański gigant IT. W ośrodku pracuje ponad 2000 najwyższej klasy specjalistów i ta liczba nieustannie rośnie.

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela to największe z 24 laboratoriów, jakimi w Europie może pochwalić się amerykański gigant IT. W ośrodku pracuje ponad 2000 najwyższej klasy specjalistów i ta liczba nieustannie rośnie.

Gdański ośrodek Intela formalnie istnieje od 1999 r., jednakże w rzeczywistości jego historia jest dłuższa. W 1991 nasz ośrodek pierwszy raz otworzył swoje drzwi, jako filia CrossComm’u, amerykańskiej firmy zajmującej się sieciami komputerowymi. Zespół w niezmienionej postaci cały czas rozwijał się - w 1997 poprzez przejęcie CrossComm’u przez Olicom, by finalnie w październiku 1999 r. zostać włączonym do korporacji Intel.

Prace nad najnowszymi technologiami obecnie prowadzi kilka grup biznesowych: Grafika 3D, Big data i Internet Rzeczy, sieci komputerowe, audio, superkomputery i technologie dla biznesowych odbiorców korporacyjnych.

Na kolejnych slajdach zobaczycie nad czym konkretnie pracują inżynierowie.

1 / 8

Vulcan

Obraz
© Materiały prasowe

Jest on otwartym standardem nowej generacji dla grafiki 3D i obliczeń na kartach graficznych opracowywanym przez konsorcjum Khronos. Jest niezależny od systemu operacyjnego i może być wykorzystany zarówno w komputerach jak i smartfonach czy tabletach. W ramach pokazu zaprezentowano prototyp implementacji Vulkan na kartach graficznych Iris Graphics oraz przykładowe aplikacje z niego korzystające (benchmark graficzny oraz grę Dota 2).

2 / 8

Vulcan

Obraz
© Materiały prasowe

Pokazano jak lepsza optymalizacja API 3D i "odchudzenie" sterowników przyczynia się do polepszenia wydajności i obniżenia poboru mocy w przykładowych aplikacjach. Różnice były łatwe do uchwycenia dzięki specjalnie napisanej przez Intela aplikacji testowej Stardust, która prezentowała liczbę generowanych klatek/sekundę, obciążenie procesora oraz pobór mocy.

3 / 8

Oculus rift ver. 1.0

Obraz
© Materiały prasowe

Dzięki sterownikowi, który rozwijany jest w firmie można wyświetlać grafikę 3D nie tylko na płaskim monitorze. Oto technologia, która umożliwia wyświetlanie grafiki 3D za pomocą hełmu wirtualnej rzeczywistości. Hełm zapewnia widzenie stereoskopowe, co stwarza niesamowite możliwości interakcji użytkownika z rzeczywistością wirtualną i zapewnia użytkownikowi nowe doznania, podnosząc realizm wyświetlanego obrazu.

4 / 8

OpenGL ES 3.2

Obraz
© Materiały prasowe

W Gdańsku rozwijany jest m.in. sterownik graficzny dla mobilnych kart graficznych Intela. W prezentowanych programach pokazano możliwości najnowszych, mobilnych kart graficznych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Prezentowane aplikacje powstały m.in. w gdańskim oddziale.

5 / 8

OpenGL ES 3.2

Obraz
© Materiały prasowe

Ukazują one nowe możliwości wyświetlania grafiki 3D w czasie rzeczywistym -zaawansowane efekty dymu, wygładzania krawędzi, oświetlenia, które dotąd były niedostępne były w smartfonach i tabletach.

6 / 8

Bezpieczeństwo wymiany danych pomiędzy urządzeniami Internetu rzeczy (IoT attestation demo)

Obraz
© Materiały prasowe

Podczas pokazu i prezentacji przybliżyono jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa niesie ze sobą idea Internetu Rzeczy (Internet of Things - IOT). Przedstawiono rozwiązania, które wychodzą naprzeciw tym zagrożeniom wprowadzając nowy, pionierski sposób zapewniania bezpieczeństwa w tej dziedzinie. Weryfikacja "tożsamości" urządzeń odbywa się poprzez specjalną usługę chmurową Intela, która wykorzystując moduł sprzętowego zabezpieczenia TPM sprawdza autentyczność komunikujących się ze sobą urządzeń. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach elektronicznego życia, m.in. bankowości, handlu elektronicznym, inteligentnym domu.

7 / 8

Zwiększanie wydajności i niezawodności pamięci masowych w centrach danych

Obraz
© Materiały prasowe

Zaprezentowano powstałe w Gdańsku narzędzia programistyczne do łączenia macierzy dysków SSD w różne konfiguracje RAID, poprawiające szybkość podsystemów pamięci lub zwiększające ich niezawodność. System złożony z kilku dysków SDD w RAID może poprawić wydajność pamięci w centrum danych nawet kilkukrotnie. Zaprezentowaliśmy też nasze autorskie narzędzia do prowadzenia tysięcy testów nowych rozwiązań w sposób zautomatyzowany.

8 / 8

Laboratoria audio

Obraz
© Materiały prasowe

Laboratoria audio należą do jednych z najbardziej zaawansowanych na świecie. W nich pracuje się nad sprzętowymi i programowymi rozwiązaniami pozwalającymi np. na rozpoznawanie mowy i odpowiednią jakość dźwięku generowanego przez urządzenia elektroniczne. To tutaj opracowano mechanizmy sprzętowego wsparcia obsługi Cortany Microsoftu w Windows 10, algorytmy pozwalające na nasłuch otoczenia przez komputery z procesorami Core 6. generacji ( możliwość "rozmowy" z komputerem nawet przy uśpionym komputerze).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)