W tych krajach piraci kradną na potęgę. A Polska?

W tych krajach piraci kradną na potęgę. A Polska?
Źródło zdjęć: © chip.pl

17.10.2012 10:18, aktual.: 18.10.2012 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawie połowa zainstalowanego na świecie oprogramowania jest używana niezgodnie z licencją- tak wykazują najnowsze badania BSA, organizacji zrzeszającej komercyjnych twórców oprogramowania.

Prawie połowa zainstalowanego na świecie oprogramowania jest używana niezgodnie z licencją - tak wykazują najnowsze badania BSA, organizacji zrzeszającej komercyjnych twórców oprogramowania.

Chyba nikogo nie dziwy fakt, że rejony świata z największym udziałem kopii pirackich w rynku to Ameryka Łacińska, Azja oraz Afryka. A jak na tle pirackich potęg wygląda Polska?

Obraz
© (fot. chip.pl)

Niestety wciąż nie jest dobrze. W Polsce ponad połowa oprogramowania jest wykorzystywana nielegalnie. Niestety należymy do niechlubnego grona pirackich potęg i nadal jesteśmy w ogonie Europy.

A oto lista krajów, w których odsetek pirackiego oprogramowania jest największy. Oszacowano również straty, jakie z tytułu nieprzestrzegania licencji oprogramowania ponoszą jego twórcy.

USA: 20. Ma najmniejszy odsetek pirackich kopii, ale wielkość amerykańskiego rynku powoduje, że nawet tak znikomy odsetek generuje największe straty. Straty: 9,515 mld dol.

Wenezuela: 88. Kraj z największym udziałem pirackiego oprogramowania w całej Ameryce Łacińskiej. Straty: 662 mln dol.

Brazylia: 54. 54 proc. oprogramowania w tym kraju jest nielegalne; 55 proc. brazylijskich użytkowników komputerów to piraci. Straty: 2,619 mld dol.

Niemcy: 27. U naszych sąsiadów 73 proc. całego oprogramowania jest legalne, a pirackich kopii nie używa 79 proc. użytkowników. Straty: 2,096 mld dol.

Grecja: 59. To ogromnie zadłużone państwo ma najwyższy w Europie odsetek nielegalnie zainstalowanego oprogramowania. Straty: 301 mln dol.

Rosja: 65. Wbrew obiegowym opiniom w Rosji liczba kradzionego software’u zmniejsza się rok w rok o kilka procent. Straty: 2,842 mld dol.

Japonia: 20. Kraj Kwitnącej Wiśni ma – podobnie jak USA – najmniejszy udział nielegalnych kopii na tle całego zainstalowanego w Japonii oprogramowania. Straty: 1,624 mld dol.

Gruzja: 93. Kraj z najwyższym udziałem nielegalnego oprogramowania na świecie – na 100 kopii tylko 7 jest legalnych. Straty: 46 mln dol.

Chiny: 78. Smutny rekord świata: 86 proc. chińskich użytkowników komputerów używa pirackiego software’u. Straty: 7,779 mld dol.

Turcja: 62. Mimo że „tylko” 42 proc. użytkowników jest piratami, nielegalne kopie stanowią w Turcji aż 62 proc. ogólnej liczby programów. Straty: 516 mln dol.

Zimbabwe: 91. Choć prawie żaden program nie jest tu instalowany legalnie to kraj ten generuje najmniejsze na świecie straty – po prostu za mało tu komputerów. Straty: 6 mln dol.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Ustalenia BSA na temat piractwa:

Najczęstsza forma piractwa:nielegalne instalacje na wielu pecetach

Zmniejszenie piractwa o 10% dałoby: 14. mld dolarów przychodu i 500 tys. nowych miejsc pracy

Procentowy udział piratów na świecie: względem użytkowników legalnych: 4. proc.

Całkowite straty powodowane przez piractwo: 5. 000 000 000 dolarów rocznie na całym świecie

-/sw/sw

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Panorama Firm - bardzo wygodna baza danych na smartfony

wiadomościpiractworankingi
Komentarze (273)