W Nowy Rok aplikacje Uber i Bolt nielegalne? Lex Uber działa od 1 stycznia. Sprawdź, co to oznacza
Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy "lex Uber". Ustawa nakłada na twórców aplikacji m.in. Uber i Bolt oraz kierowców z nimi współpracujących nowe obowiązki.
Do czasu wydania odpowiednich rozporządzeń aplikacje Uber, Bolt czy Free Now (dawniej MyTaxi)
nie będą funkcjonować w świetle polskiego prawa. Nowe przepisy wprowadzają na twórców m.in. umożliwienie używania aplikacji jako taksometru czy kasy fiskalnej. Z kolei kierowcy muszą uzyskać licencje na świadczenie przewozów.
W życie jednak wchodzi jedynie ogólna ustawa, a brakuje przepisów wykonawczych. Tym samym twórcy nie mają jak wprowadzić oczekiwanych rozwiązań do swoich aplikacji.
- Właściwie po północy korzystanie z aplikacji będzie nielegalne. Aplikacje takie jak Uber czy Bolt nie mają taksometrów i operują w szarej strefie. 1 stycznia jeśli nie wejdą rozporządzenia, no to będą nielegalne - przyznał Jan Zygmuntowski z fundacji Instrat, w rozmowie z Tok FM.
Zobacz też: Lex Uber. "Decyzja polityczna jest jednoznaczna"
Licencje dla kierowców Ubera i Bolta
Zdobycie licencji wydaje się proste, ponieważ od 10 grudnia 2019 roku weszły przepisy, które wykluczają konieczny egzamin z topografii do uzyskania licencji.
Licencję dla kierowców wydaje samorząd, a biorąc pod uwagę krótki termin jest mało prawdopodobne, by kierowcy zdążyli wystąpić o licencje i zdać odpowiednie egzaminy.
Chociaż przepisy przejściowe wykazują, że pośrednicy mają 3 miesiące na uzyskanie licencji, to warto zauważyć, że ustawa mówi, że już od Nowego Roku kierowcy współpracujący z przewoźnikami muszą posiadać odpowiednią licencję. Firmy zapewniają jednak, że liczba kierowców posiadających licencje, z którymi firmy współpracują jest wystarczająca, by obsłużyć wszystkich klientów w Nowy Rok.