W Nowy Rok aplikacje Uber i Bolt nielegalne? Lex Uber działa od 1 stycznia. Sprawdź, co to oznacza

W Nowy Rok aplikacje Uber i Bolt nielegalne? Lex Uber działa od 1 stycznia. Sprawdź, co to oznacza

W Nowy Rok aplikacje Uber i Bolt nielegalne? Lex Uber działa od 1 stycznia. Sprawdź, co to oznacza
Źródło zdjęć: © flickr.com | Mark Warner
01.01.2020 08:39

Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy "lex Uber". Ustawa nakłada na twórców aplikacji m.in. Uber i Bolt oraz kierowców z nimi współpracujących nowe obowiązki.

Do czasu wydania odpowiednich rozporządzeń aplikacje Uber, Bolt czy Free Now (dawniej MyTaxi)
nie będą funkcjonować w świetle polskiego prawa. Nowe przepisy wprowadzają na twórców m.in. umożliwienie używania aplikacji jako taksometru czy kasy fiskalnej. Z kolei kierowcy muszą uzyskać licencje na świadczenie przewozów.

W życie jednak wchodzi jedynie ogólna ustawa, a brakuje przepisów wykonawczych. Tym samym twórcy nie mają jak wprowadzić oczekiwanych rozwiązań do swoich aplikacji.

- Właściwie po północy korzystanie z aplikacji będzie nielegalne. Aplikacje takie jak Uber czy Bolt nie mają taksometrów i operują w szarej strefie. 1 stycznia jeśli nie wejdą rozporządzenia, no to będą nielegalne - przyznał Jan Zygmuntowski z fundacji Instrat, w rozmowie z Tok FM.

Licencje dla kierowców Ubera i Bolta

Zdobycie licencji wydaje się proste, ponieważ od 10 grudnia 2019 roku weszły przepisy, które wykluczają konieczny egzamin z topografii do uzyskania licencji.

Licencję dla kierowców wydaje samorząd, a biorąc pod uwagę krótki termin jest mało prawdopodobne, by kierowcy zdążyli wystąpić o licencje i zdać odpowiednie egzaminy.

Chociaż przepisy przejściowe wykazują, że pośrednicy mają 3 miesiące na uzyskanie licencji, to warto zauważyć, że ustawa mówi, że już od Nowego Roku kierowcy współpracujący z przewoźnikami muszą posiadać odpowiednią licencję. Firmy zapewniają jednak, że liczba kierowców posiadających licencje, z którymi firmy współpracują jest wystarczająca, by obsłużyć wszystkich klientów w Nowy Rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)