W Krakowie policja rozbiła międzynarodową grupę skimmerów

W Krakowie policja rozbiła międzynarodową grupę skimmerów
Źródło zdjęć: © Policja.pl

27.01.2014 14:30, aktual.: 27.01.2014 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Małopolska Policja, korzystając z informacji Europolu, przy współpracy z policją bułgarską, rozpracowała i rozbiła międzynarodową grupę skimmerów. W Krakowie policjanci zatrzymali 5 obywateli Bułgarii, którzy podrobionymi kartami płatniczymi wypłacali pieniądze z bankomatów. Skanowali karty głównie na terenie Wielkiej Brytanii, współpracując z szajką z Europy Wschodniej.

Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że w Krakowie od pewnego czasu działa międzynarodowa grupa przestępcza, zajmująca się skimmingiem. Sprawcy przyjechali do Krakowa, aby z polskich bankomatów wypłacać pieniądze z kont obcokrajowów. Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie w Polsce, a na bankomatach w Europie Zachodniej, głównie Wielkiej Brytanii, przestępcy montowali urządzenia do skanowania numerów kont i PIN, aby następnie te dane wykorzystać w Polsce. Zeskanowane numery przesyłane były internetowo do Krakowa, gdzie ulokowała się złodziejska szajka. To tu w zaciszu hotelowym sprawcy nagrywali uzyskane dane na nowo tworzone karty. Z tak spreparowanymi kartami płatniczymi do kont np. Anglików szli wypłacać pieniądze z bankomatów. Działali w różnych miejscowościach, prawdopodobnie głównie w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

W środę (22.01. krakowscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku wypłaty z 2 różnych bankomatów przy użyciu fałszywej karty dwóch (31- i 34-letniego ) obywateli Bułgarii. Zatrzymania były skoordynowane i odbyły się praktycznie w tym samym czasie. Pozostałych trzech członków grupy policjanci zatrzymali w dwóch krakowskich hotelach, również w zbliżonym czasie. Jeden z nich, 31-latek, właśnie nanosił dane na paski magnetyczne kart płatniczych. Podczas przeszukania hotelowych pokojów policjanci znaleźli urządzenie skanujące do danych z kart, laptopy, telefony, pendrivy, kilkadziesiąt przerobionych kart płatniczych, a także zapiski z numerami PIN. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również pojazd o wartości ponad 100 tys. złotych.

Cała piątka zatrzymanych usłyszała zarzuty nielegalnego uzyskiwania danych, podrabiania środków płatniczych oraz usiłowania kradzieży. Trwa ustalanie skali przestępczego procederu, a także pozostałych członków grupy. Jak wskazuje zebrany materiał dowodowy, w skład międzynarodowej grupy przestępczej wchodzili również obywatele państw wschodniej Europy.

Źródło: Policja.pl / JG, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)