W bombkach czają się toksyny. Mogą być źródłem zaburzeń hormonalnych

W bombkach czają się toksyny. Mogą być źródłem zaburzeń hormonalnych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.12.2019 10:15, aktual.: 09.12.2019 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe badania dowiodły, że niektóre ozdoby świąteczne mogą zawierać toksyczne substancje. Często nie wiedzą o tym nawet sami sprzedawcy.

Badania prowadzone w ramach ogólnoeuropejskiego projektu LIFE AskReach wykazało dużą zawartość toksycznych substancji w ozdobach świątecznych. Przebadano 33 próbki świątecznych ozdób - 15 sztucznych choinek, 11 bombek i 7 lampek choinkowych.

Wyniki analiz były zatrważające. W trzynastu produktach stwierdzono przekroczenie normy zawartości szkodliwych substancji. Dodatkowo cztery choinki i cztery zestawy lampek zawierały parafiny chlorowane w stężeniu powyżej 0,15%. Wszystkie te produkty nie powinny się więc znaleźć w sprzedaży.

Toksyczne bombki - wpływ na gospodarkę hormonalną

Substancje, o których mowa mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Niektóre z nich są zakwalifikowane jako mające toksyczny wpływ na płodność. Inne to substancje trwale utrzymujące się w środowisku.

Autorzy badania mają nadzieję, że jeśli konsumenci zaczną pytać firmy o obecność chemikaliów w produktach, podejście producentów się zmieni i doprowadzi to do stosowania nietoksycznych substancji w procesie produkcyjnym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)