VAT od SMS‑ów na WOŚP trafi do szpitali

VAT od SMS-ów na WOŚP trafi do szpitali

12.08.2008 18:45, aktual.: 13.08.2008 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Finansów chce przekazać szpitalom dotację odpowiadającą wysokości podatku VAT od charytatywnych SMS-ów przesłanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Ministerstwo Finansów chce przekazać szpitalom dotację odpowiadającą wysokości podatku VAT od charytatywnych SMS-ów przesłanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)
.

Kwota odpowiadająca wpływom z VAT od SMS-ów wysłanych na WOŚP, zostanie przekazana z budżetu państwa za pośrednictwem ministra zdrowia, do wybranych szpitali klinicznych. Z pieniędzy tych zostanie zakupiony sprzęt i aparatura medyczna dla oddziałów laryngologicznych.

Jak powiedziała PAP główna księgowa w WOŚP Dorota Pilarska, umowa między fundacją a Ministerstwem Finansów nie przewiduje bezpośredniego zwrotu VAT dla fundacji.
_ Pieniądze odpowiadające wysokości pobranego podatku zostaną przekazane Ministerstwu Zdrowia, a my wskażemy, na jaki sprzęt powinny być wydane _ - powiedziała Pilarska. Jej zdaniem chodzi o kwotę co najmniej pół miliona złotych.

Resort finansów tłumaczy, że usługi telekomunikacyjne, w tym przesyłanie sms-ów na cele charytatywne, podlegają opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT. Jest to rozwiązanie zgodne z unijną dyrektywą o VAT. Nie przewiduje ona zastosowania stawki 0 proc. (zwolnienia z prawem do odliczeń) w obrotach krajowych.

Według posłów PO, którzy zwrócili się z interpelacją do MF, w wielu krajach UE charytatywne SMS-y są zwolnione z VAT. Takie rozwiązanie obowiązuje np. w Czechach gdzie stawka VAT wynosi 0%. Instytucje prowadzące działalność społeczną otrzymują specjalne numery, pod które przesyłane wiadomości objęte są zerową stawką podatku.

Zdaniem autorów interpelacji, rozwiązanie czeskie jest zgodne z dyrektywą o VAT. Jest w niej mowa o zwolnieniu z tego podatku dostawy towarów i świadczeniu usług ściśle związanych z działaniami na rzecz opieki i pomocy społecznej przez instytucje i organizacje uznane za charytatywne.

W ślad za Czechami rozwiązania prawne umożliwiające wysyłanie drogą SMS-ową środków na cele społeczne wprowadzają Niemcy, Słowacja i Bułgaria, a inicjatywy w tej sprawie pojawiają się także w Wielkiej Brytanii - podkreślili posłowie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)