Używasz tych aplikacji? To one wysysają ci baterię!

Używasz tych aplikacji? To one wysysają ci baterię!

Używasz tych aplikacji? To one wysysają ci baterię!
Źródło zdjęć: © WP.PL
20.03.2012 11:34, aktualizacja: 20.03.2012 12:23

Aż 75 proc. energii zużywanej przez bezpłatne aplikacje instalowane w telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Android idzie na obsługę reklam oraz śledzenie położenia użytkownika - informuje "New Scientist".

Jak wykazał Abhinav Pathak z Purdue University w Indianie (USA), wystarczy uruchomić tylko jedną bezpłatną aplikację, aby bateria wyczerpała się w ciągu około 9. minut. Naukowiec wraz z zespołem kolegów opracował program, który analizuje zużycie energii przez poszczególne aplikacje.

Popularne aplikacje w rodzaju gry Angry Birds, Free Chess i NYTimes zużywają na swoje podstawowe funkcje tylko od 1. do 30 proc. energii - reszta jest przez nie marnowana. Na przykład Angry Birds tylko 20 proc. zużywanej energii wykorzystuje do obsługi wyświetlacza i procesora, zaś 45 proc. - na wyznaczanie pozycji posiadacza telefonu za pomocą GPS i ściąganie adekwatnych do tej lokalizacji reklam za pomocą połączenia 3G.Połaczenie pozostaje otwarte przez około 10 sekund, nawet jeśli ładowanie danych już się zakończyło - co odpowiada za kolejne 28 proc. zużycia energii. Zdaniem Pathaka nieefektywność bezpłatnych aplikacji związana jest między innymi z wykorzystywanym przez ich twórców nieoptymalnym kodem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (220)