Użytkownicy smartfonów nie są świadomi zagrożeń

Użytkownicy smartfonów nie są świadomi zagrożeń

Użytkownicy smartfonów nie są świadomi zagrożeń
Źródło zdjęć: © www.komputerswiat.pl
22.02.2011 11:25

Tak wynika z przeprowadzonych przez AVG badań nad zagrożeniami związanymi z korzystaniem z urządzeń mobilnych

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez AVG Technologies i Ponemon Institute, ponad jedna trzecia użytkowników smartfonów nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie wiążą się z używaniem urządzeń mobilnych.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Respondenci wykazali brak świadomości, często poważnych zagrożeń jakie niesie ze sobą posiadanie i korzystanie ze smartfonu:

- Trzynaście procent użytkowników smartfonów stwierdziło, że bez ich wiedzy w telefonach zostały umieszczone informacje pozwalające innym śledzić miejsce, w którym właśnie się znajdują. Zaledwie 21 procent ankietowanych zdawało sobie sprawę z istnienia zagrożenia tego typu.
- Sześć procent ankietowanych stwierdziło, że aplikacje mobilne przesłały bez ich wiedzy lub zgody poufne informacje dotyczące operacji płatniczych, np. szczegóły karty kredytowej. Zaledwie 11 procent ankietowanych wiedziało, że to może nastąpić.
- Osiem procent użytkowników smartfonów przyznało, że ich telefony zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie typu "diallerware". Pozwala ono przestępcom korzystać z drogich usług lub numerów telefonów, co powoduje niespodziewane opłaty wyszczególnione później na rachunku. Zaledwie 1. procent ankietowanych było świadomych tego ryzyka.

Jedynie 29. badanych rozważało korzystanie z darmowego lub płatnego oprogramowania antywirusowego, chroniącego ich smartfon.

Jak mówi J.R. Smith, prezez AVG Technologies: - Badanie przeprowadzenie przez AVG i Ponemon Institute pokazało, że alarmująco mały odsetek użytkowników smartfonów ma świadomość zagrożeń, które dotyczą wielu najpopularniejszych urządzeń, w tym iPhone'ów i telefonów z systemem Android. Nakłada to na nas konieczność edukacji klientów o krokach, jakie mogą podjąć, aby zminimalizować ryzyko, np. pobierając tanie, a nawet darmowe programy antywirusowe zaprojektowane specjalnie do tego, aby chronić użytkowników urządzeń mobilnych.

Ankieta AVG Technologies oraz Ponemon Institute przeprowadzona została wśród 73. amerykańskich konsumentów, w wieku powyżej 18 lat, posługujących się smartfonami: iPhone, BlackBerry lub opartymi na systemie Android.

Jesteśmy ciekawi jakie byłyby wyniki polskiej wersji takiej ankiety.

Autor: Paweł Krzyżanowski

Źródło: AVG Technologies

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Hotfile kasuje konta piratów. Czy inni zrobią to samo?

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)