Użytkownicy Neostrady z banem na edycję Wikipedii

Użytkownicy Neostrady z banem na edycję Wikipedii
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

18.08.2015 13:32, aktual.: 18.08.2015 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Swego czasu dość często w polskim internecie stosowane było określenie „dzieci Neostrady”. Niestety nie odnosiło się ono do niezaprzeczalnych zasług dla upowszechniania dostępu do internetu, jakimi, dzięki zastosowaniu na dużą skalę technologii ADSL, mogła pochwalić się Telekomunikacja Polska. Było to raczej pogardliwe określenie osób, które świeżo uzyskany dostęp do zasobów sieci skwapliwie wykorzystywały do tego, by zapracować sobie na niepochlebną opinię innych użytkowników.

TP S.A. dawno temu zostało przejęte przez Orange, ale abonenci Neostrady najwyraźniej nadal nie mają dobrej opinii. Zwłaszcza wśród osób odpowiedzialnych za Wikipedię, którzy zdecydowali o nałożeniu rocznego globalnego bana na edycję treści przez użytkowników tej usługi.

Wikipedia zdecydowała o zablokowaniu możliwości edycji wszystkich wersji językowych wszystkim osobom, które posługują się dynamicznymi adresami IP należącymi do puli, która przysługuje Neostradzie. Blokada, która potrwa rok, została nałożona na ponad pół miliona adresów. Powodem blokady są „długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych”.

Administratorzy Wikipedii twierdzą, że zdecydowali się na zastosowanie tego typu odpowiedzialności zbiorowej (dodajmy, że po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat), ponieważ inne możliwości rozwiązania problemu zostały wyczerpane, a operator nie reagował na prośby o podjęcie interwencji w stosunku do konkretnych abonentów sprawiających największe problemy.

Blokada edycji dotyczy tylko niezalogowanych użytkowników. Użytkownicy, którzy posiadają konto, nadal będą mogli edytować treść artykułów. Użytkownicy Neostrady, którzy w ciągu najbliższego roku chcieliby dołączyć do grona wikipedystów, oczywiście mogą to zrobić, ale najpierw muszą wysłać maila na adres info-ban-pl at wikimedia.org z prośbą o utworzenie konta.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Znamy nazwę nowego Androida

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)