Użytkownicy komórek pomogą w walce ze spamem

Użytkownicy telefonów komórkowych, gromadząc słowa i zwroty używane przez komórkowych spamerów, stworzą bazę danych dla systemu blokującego SMS-owy spam

Użytkownicy komórek pomogą w walce ze spamem

Użytkownicy telefonów komórkowych, gromadząc słowa i zwroty używane przez komórkowych spamerów, stworzą bazę danych dla systemu blokującego SMS-owy spam - poinformował "New Scientist".

Spam na telefony komórkowe, przesyłany głównie w postaci SMS-ów, staje się coraz większym problemem dla użytkowników. Najwięcej spamu tego typu otrzymują użytkownicy w Indiach, Chinach, USA, krajach Unii Europejskiej oraz na Bliskim Wschodzie. Naukowcy z Indraprastha Institute of Information Technology (IIIT) w New Delhi w Indiach opracowali oprogramowanie SMSAssasin, które blokuje spam przesyłany na komórki.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Dotąd stosowane rozwiązania antyspamowe na komórki, działały podobnie jak systemy dla komputerów PC. Uczyły się identyfikowania przekazów spamowych, wybierając charakterystyczne słowa i zwroty z e-maili już znanych jako spam. Zdawało to egzamin w przypadku komputerów PC, ale nie działało w przypadku wiadomości SMS. Charakterystyczna jest dla nich krótka treść, regionalizmy, obecne w każdym języku, stosowanie zapisu słów w postaci słowno-liczbowej np. 4you, co bardzo utrudniało odróżnienie spamu od zwykłych wiadomości.

Jak powiedział dr Ponnurangam Kumaraguru z IIIT, kierujący zespołem, który opracował SMSAssasin, nowe oprogramowanie działa na innej zasadzie. To użytkownicy sami współpracują przy tworzeniu bazy danych słów i wyrażeń, kluczowych dla spamu komórkowego. Przesyłają oni charakterystyczne słowa z wiadomości, określonych przez nich jako spamowe, do serwera bazy danych oprogramowania. Z tego serwera będą przesyłane na komórki użytkowników uaktualnienia, zawierające nowe słowa i zwroty. W ten sposób zainstalowany przez nich SMSAssasin, będzie uczył się zwrotów stosowanych przez spamerów.

Użytkownicy mogą też wymieniać się takimi słowami bezpośrednio przez komórki. Z kolei zespół Kumaraguru pracuje nad pozyskaniem nowych słów i zwrotów spamowych poprzez specjalnie założoną stronę na Facebooku.

Obecna wersja SMSAssasin działa w telefonach wyposażonych w system operacyjny Symbian, ale badacze i programiści z IIIT tworzą już wersje przeznaczone dla telefonów z systemami Google Android i Windows Mobile.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)