Użytkownicy Facebooka rozważają odejście z serwisu ze względu na bezpieczeństwo

Użytkownicy Facebooka rozważają odejście z serwisu ze względu na bezpieczeństwo

24.05.2010 15:41, aktual.: 24.05.2010 16:02

Działająca w branży zabezpieczeń firma Sophos uważa, że coraz więcej członków Facebooka niepokoi się o bezpieczeństwo ich sfery prywatnej w tej sieci społecznościowej. W ankiecie online firma zadała użytkownikom portalu pytanie: "Czy uważasz, że możesz opuścić Facebooka ze względu na obawy o sferę prywatności? (Do you think you will quit Facebook over privacy concerns?).

Nawet biorąc pod uwagę prowokacyjnie sformułowanego pytania, odpowiedzi użytkowników kształtują się zaskakująco negatywnie: 60. wszystkich zapytanych twierdzi, że jest możliwe albo bardzo prawdopodobne, że opuszczą Facebooka ze względu na bezpieczeństwo swoich danych – 16% przyznało nawet, że z powodu braków w ochronie danych osobowych już wycofali się z tej sieci społecznościowej. Jedynie 24% zapytanych kategorycznie wyklucza opuszczenie Facebooka albo uważa to za mało prawdopodobne.

Obraz

Już od tygodni to, w jaki sposób sieci społecznościowe obchodzą się z danymi użytkowników, jest przedmiotem gorącej dyskusji. W wywiadzie w styczniu założyciel Facebooka Mark Zuckerberg uzasadniał zmiany w wyświetlaniu profilu tym, że tradycyjne wyobrażenie o prywatności i tak już przestało być aktualne. Na początku miesiąca amerykańska komisja antymonopolowa zapowiedziała, że weźmie pod lupę zasady ochrony danych w Facebooku. Firma zareagowała na to wzmocnieniem zespołu lobbystów. Obecnie w Facebooku jest ponad 400 milionów aktywnych członków.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)