Uważaj, próbują wyłudzić pieniądze na Gadu-Gadu

Uważaj, próbują wyłudzić pieniądze na Gadu-Gadu

Uważaj, próbują wyłudzić pieniądze na Gadu-Gadu
Źródło zdjęć: © GG
03.04.2009 16:52, aktualizacja: 06.04.2009 14:28

Jak podała gazeta „Metro”, a potwierdził rzecznik prasowy, poprzez popularny w Polsce komunikator internetowy Gadu-Gadu próbuje się wyłudzić pieniądze. Mechanizm jest prosty. Anonimowy internauta wysyła do potencjalnej ofiary komunikat o treści „Twój okres użytkowania GG dobiega końca. Aby odnowić abonament na dwa lata, wyślij SMS-a na podany w wiadomości numer”.

Cały proceder trwa już od około tygodnia, a coraz więcej nieświadomych użytkowników Gadu-Gadu pada ofiarą wyłudzenia pieniędzy. Sprawą zajęła się już policja, jednak wiadomości wciąż docierają do kolejnych użytkowników. Numer SMS podany w wiadomości to numer typu premium, gdzie koszt wysłania jednej wiadomości wynosi ponad siedem złotych.

Przypomnijmy. Użytkowanie programu Gadu-Gadu jest całkowicie bezpłatne, a od użytkowników nie są nigdy pobierane opłaty w żadnej formie.

Obraz

Rzecznik Gadu-Gadu – Jarosław Rybus – tak komentuje dla WP próby wyłudzeń opłat:

Sieć Gadu-Gadu, podobnie jak dostawcy usług mailowych, stosuje liczne zabezpieczenia, mające uchronić użytkowników przed tego typu wiadomościami. Niestety, jest to ciągły „wyścig zbrojeń”. Nowe formy zabezpieczeń spotykają się z nowymi próbami ich obejścia, jednak w znakomitej większości przypadków zabezpieczenia sprawdzają się bardzo dobrze.

Gadu-Gadu, mające kilka milionów użytkowników, jest atrakcyjnym miejscem dla osób, które próbują się nielegalnie wzbogacić. Stosujemy liczne formy zabezpieczeń, a specjalne filtry wyłapują i blokują numery, z których dochodzi do ataków spamerskich. Nasz zespół do spraw bezpieczeństwa stale monitoruje sieć Gadu-Gadu pod kątem wyłapywania przypadków spamu. Mogę także uchylić rąbka tajemnicy - mówi Jarosław Rybus - iż pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które skutecznie uniemożliwią i zniechęcą wszystkich tych, którzy dopuszczają się takich niezgodnych z prawem działań. Współpracujemy także z organami ścigania, a zatem nikt nie może czuć się bezkarny.

Co może zrobić przeciętny użytkownik, aby nie paść ofiarą naciągaczy i oszustów?

W Internecie, podobnie jak w życiu obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do nowo poznanych osób. Nikt z nas nie przekaże przcież poznanej przed chwilą na ulicy osobie własnych pieniędzy. Podobnie jest w sieci Gadu-Gadu. Jeśli otrzymujemy wiadomość od nieznanej nam osoby, a która dodatkowo prosi nas o wysłanie pieniędzy powinniśmy być bardzo ostrożni, a najlepiej zignorować taką wiadomość. We wszystkich wątpliwych przypadkach prosimy użytkowników o kontakt mailowy na adres tech@gadu-gadu.pl gdzie, można zweryfikować treść otrzymanego komunikatu. Nasi pracownicy zawsze odpowiedzą na takie pytania. Możemy także zablokować otrzymanie wiadomości od nieznajomych nam osób (takich, których nie mamy na swojej liście kontaktów).

Czy Gadu-Gadu wysyła wiadomości do swoich użytkowników w formie rozmowy przez komunikator?

Nie, nie robimy tego. Gadu-Gadu nigdy nie komunikuje się z użytkownikami w taki sposób. Informacje przekazujemy poprzez wiadomości w „wyskakującym”. okienku podczas logowania się komunikatora do sieci. Oczywiście, jest kilka numerów GG – jak choćby numer 400 należący do Generacji Gadu-Gadu , z którego można otrzymywać wiadomości – jednak wszystkie takie numery są podane na naszych stronach, tak samo jak ważne dla użytkowników komunikaty. Chcę jeszcze raz przypomnieć, iż korzystanie z naszego komunikatora jest całkowicie bezpłatne i nie pobieramy od naszych użytkowników żadnych opłat. Prośba o opłacenie abonamentu za korzystanie z Gadu-Gadu, czy też jakich kolwiek innych opłat na naszą rzecz zawsze będzie oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy.

Jarosław Babraj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (343)