Trwa ładowanie...
d3xy4ep

Uważaj! Popularna strona może cie "okradać z prądu"!

Na stronie Rzeczpospolitej (rp.pl) uruchamia się tzw. koparka wirtualnej waluty - informują portale Niebezpiecznik i Zaufana Trzecia Strona
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kopanie" kryptowalut przez przeglądarke jest coraz częściej spotykanym rodzajem ataku
"Kopanie" kryptowalut przez przeglądarke jest coraz częściej spotykanym rodzajem ataku (flickr.com, Fot: BTC Keychain/flickr/CC BY 2.0)
d3xy4ep

Po wejściu na stronę Rp.pl w przeglądarce ofiary uruchamia sie skrypt, który zaczyna "kopać" w poszukiwaniu wirtualnej waluty. Faktycznie zainfekowany komputer zaczyna pracować na wysokoich obrotach w celu wykonywania obliczeń i tym samym zarabianiem pieniędzy dla atakującego.

Wg ekspertów administratorzy portalu Rp.pl mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, ze ich strona atakuje odwiedzających. Złośliwy kod nie jest zamieszczony bezpośrednio na niej, a ładuje się z zewnętrznego serwera. O podejrzanej aktywności strony Rzeczpospolitej poinformowała na Twitterze użytkowniczka Maja Niedźwiedzka, której program antywirusowy wykrył złosliwy kod.

Portal Zaufana Trzecia Strona informuje, że jakiś czas temu ktoś próbował sprzedać dostęp administratorski do "jednej z głównych, polskich stron z wiadomościami" za 50 tys. złotych (1 Bitcoin). W przypadku niesprzedania, oferent miał na stronie "kopać krypto", czyli właśnie wykorzystywać komputery odwiedzających do pracowania na jego konto.

Wydawca dziennika przesłał portalowi Dobre Programy informację, że pracuje nad rozwiązaniem problemu.

d3xy4ep

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3xy4ep

d3xy4ep