Trwa ładowanie...
d359slp

Uważaj na SMS-y o konieczności dopłaty do przesyłki. Stracisz pieniądze przez internet

Polscy sieciowi przestępcy nie próżnują. Policja z Bytowa poszukuje sprawców wyłudzenia danych do logowania bankowego pewnej kobiety, na którą zaciągnięto dzięki temu kredyt.
Share
Rozpoznajesz ich? Zgłoś się na policję - to osoby podejrzewane o wyłudzenie pieniędzy w sieci
Rozpoznajesz ich? Zgłoś się na policję - to osoby podejrzewane o wyłudzenie pieniędzy w sieciŹródło: Policja, Fot: Policja
d359slp

Cyberprzestępcy wykorzystali tutaj prosty mechanizm psychologiczny oraz oczywiście złośliwe oprogramowanie. Zaczęło się od wysłania SMS-a do ofiary. Informował on o konieczności dopłaty 89 gorszy do przesyłki, która rzekomo miała być wysłana do ofiary. Do wiadomości dołączony był link.

Oczywiście ze złośliwym oprogramowaniem. Niestety, kobieta w niego kliknęła i została przekierowana do fałszywej strony internetowej do złudzenia przypominającej jej bank. Zalogowała się, by uiścić rzekomą opłatę z SMS-a. W tym momencie było już jednak „po wszystkim”. Logując się, ofiara tak naprawdę oddała swoje dane dostępowe przestępcom.

A ci z tego szybko skorzystali. Niedługo po feralnym SMS-ie ofiara otrzymała informację, że na jej dane zaciągnięto kredyt. Policja nie podaje, o jakiego rzędu kwoty chodzi.

Phishing to bardzo popularna metoda wyłudzania danych i okradania ludzi. Należy pamiętać, by nie klikać w żadne linki ani załączniki z wiadomości pochodzących od nieznanych i niechcianych osób. Zwykle podszywają się one pod zaufane osoby i instytucje, po czym żądają wykonania określonych działań.

d359slp

Zazwyczaj też piszą o konieczności szybkiego załatwienia sprawy – tak jak z powyższą dopłatą do fikcyjnej przesyłki. Wprowadza to pośpiech w działaniach ofiary, a co za tym idzie – także uśpienie jej czujności.

Policja szuka oszustów

Bytowska policja opublikowała w sieci wizerunki dwóch osób, które prawdopodobnie mają związek z tą sprawą. To kobieta i mężczyzna w wieku między 20 a 35 lat. Jeśli ktoś zna ich tożsamość lub miejsce pobytu, proszony jest o kontakt ze śledczymi. Można zgłosić się do Komendy Powiatowej Policji w Bytowie lub zadzwonić pod numery 47 74 38333 lub 47 74 38300.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d359slp

Podziel się opinią

Share
d359slp
d359slp
Więcej tematów