Uwaga - złośliwy trojan blokuje dostęp do Windowsa!

Uwaga - złośliwy trojan blokuje dostęp do Windowsa!

Uwaga - złośliwy trojan blokuje dostęp do Windowsa!
25.07.2011 14:32, aktualizacja: 25.07.2011 14:42

Laboratorium antywirusowe ESET poinformowało o rosnącej liczbie infekcji zagrożeniami komputerowymi z rodziny LockScreen. Te groźne konie trojańskie po przedostaniu się na dysk komputera skutecznie blokują dostęp do systemu Windows, wyświetlając okno, którego nie sposób zamknąć i którego zawartość może wywołać niesmak.

Konie trojańskie, oznaczane jako LockScreen, zaraz po zagnieżdżeniu się w systemie tworzą w rejestrze wpisy, dzięki którym mogą blokować aktywność użytkownika i uruchamiać się każdorazowo przy starcie Windowsa. Dodatkowo, niektóre wersje LockScreena usuwają wybrane pliki systemowe lub ukrywają pasek zadań. Najbardziej dotkliwym dla użytkownika skutkiem aktywności zagrożenia jest wyświetlanie okna, które blokuje dostęp do systemu operacyjnego, a przez to uniemożliwia korzystanie z komputera. Okno to zawiera informację, zwykle w języku rosyjskim, która poucza ofiarę LockScreena, że jedynym sposobem na odblokowania komputera jest podanie specjalnego klucza. Aby go jednak zdobyć należy przesłać wiadomość tekstową SMS na podany w treści komunikatu numer telefonu. Jak można się domyślić, wiadomość taka nie będzie należała do najtańszych. Wybrane wersje LockScreena w oknie blokującym dostęp do systemu wyświetlają również zdjęcie o charakterze pornograficznym lub kierują do witryny z identyczną zawartością.

Obraz
© (fot. JupiterImages)

Jak zabezpieczyć się przed LockScreenem? Według Witolda Gerstendorfa z ESET, wielu kłopotów z wirusami można uniknąć nie tylko stosując oprogramowanie ochronne, ale również kierując się podczas korzystania z sieci zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Co jednak, gdy system operacyjny zostanie zainfekowany LockScreenem?

- Przede wszystkim nie panikować i nie płacić cyberprzestępcom. Warto natomiast, korzystając z innego komputera, poszukać w sieci informacji na temat kodu i podanego w informacji numeru telefonu. W Internecie można bowiem odnaleźć klucze odblokowujące niektóre warianty zagrożeń z rodziny LockScreen –. mówi Witold Gerstendorf, analityk zagrożeń w firmie ESET.

Zagrożenia z rodziny LockScreen są wykrywane przez aplikacje antywirusowe i pakiety bezpieczeństwa. Osoby, które nie korzystają z żadnego programu zabezpieczającego, a obawiają się o bezpieczeństwo swojego systemu operacyjnego, mogą bezpłatnie pobrać z sieci testową wersję jednego z takich programów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (163)