Uwaga: wirus "Policja" atakuje! Blokują komputery, straszą i każą płacić!

Uwaga: wirus "Policja" atakuje! Blokują komputery, straszą i każą płacić!
Źródło zdjęć: © Policja

06.05.2013 10:29, aktual.: 06.05.2013 11:11

W 2012 roku głośno było o wirusie podszywającym się pod polską policję. Wirus blokował komputer ofiary, wyświetlał komunikat, rzekomo od policji, o znalezionym pirackim oprogramowaniu i w zamian za odblokowanie komputera próbował wyłudzić pieniądze. W ostatnim czasie wirus znowu się uaktywnił.

Dochodzi do masowych infekcji, przed którymi przestrzegają internauci. Tak wygląda zainfekowany komputer.

Komunikat wygląda bardzo poważnie i został napisany w miarę poprawną polszczyzną. Jest policjant w mundurze, logo policji, flaga Polski oraz podgląd z kamerki internetowej z ostrzeżeniem, że wszystkie operacje wykonywane na komputerze są rejestrowane, a przechwycony obraz posłuży do identyfikacji. Jest też adres IP komputera oraz jego przybliżona lokalizacja. Co ciekawe, jeżeli użytkownik zainfekowanego komputera posiada konto na Facebooku, to w treści komunikatu może pojawić się jego imię i nazwisko.

Powagi dodają też przytoczone podstawy prawne do wszczęcia postępowania przez organy ścigania. W komunikacie wyszczególnione są kolejno numery artykułów kodeksu karnego, które informują jaka kara grozi za posiadanie pirackich plików, rozpowszechnianie pornografii, granie w hazardowe itd. Można się przestraszyć.

Rozwiązaniem problemu ma być wpłata przy pomocy płatności UCASH widniejącej na wezwaniu kwoty, co ma doprowadzić do odblokowania komputera i uniknięcia rzekomego postępowania karnego. Mamy na to tylko 4. godzin. Gdy termin zapłaty minie, cyberprzestępcy straszą, że zdjęcie blokady nie będzie możliwe.

Jeśli twój komputer został zablokowany, przede wszystkim nie daj się nabrać i nie płać. Sprytni cyberprzestępcy, żerując na ludzkiej naiwności próbują w ten sposób wyłudzić od internautów pieniądze.

Powyższa akcja nie jest w żaden sposób firmowana i promowana przez policję. Policja, ani żaden inny podmiot nie jest prawnie upoważniony do blokowania komputerów. Policjanci proszą, aby nie wpadać w panikę i kategorycznie nie wpłacać żadnych pieniędzy. Jeżeli ktoś padnie ofiarą cyberprzestępców i jego komputer zostanie zablokowany, sam może go bezpłatnie naprawić. Z sieci można pobrać program o nazwie "Combofix", który usunie wirusa i odblokuje nasz komputer.

Źródło: SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)