Uwaga oszust! Proponuje smartfona za wypełnienie ankiety

Uwaga oszust! Proponuje smartfona za wypełnienie ankiety
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

05.06.2019 17:10, aktual.: 05.06.2019 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

T-Mobile poinformował, że ktoś podszywa się pod firmę w ataku phishingowym. Oszuści rozsyłają maile z ankietą i oferują możliwość wygrania nowego smartfona po jej wypełnieniu.

Nieznany nadawca wiadomości podszywa się pod T-Mobile. W rozsyłanej wiadomości zamieszcza link do ankiety i zachęca do jej wypełnienia. W zamian osoba może wygrać cenne nagrody, w tym nowy smartfon. W wiadomości pojawia się też licznik czasu odmierzający jedną minutę. Tekst wiadomości sugeruje, że tylko tyle czasu ma na podjęcie decyzji odbiorca wiadomości.

T-Mobile poinformował, że jego dział bezpieczeństwa technicznego pracuje nad blokadą domen pośredniczących w przestępczej działalności. Mimo to operator prosi o czujność.

Tego typu atak nazywany jest atakiem phishingowym. Ma na celu wyłudzenie od ofiary osobistych danych, takich jak dane osobowe, adresy zamieszkania, numery telefonów, adresy e-mail oraz hasła. Nielegalnie uzyskane dane mogą posłużyć zarówno do ataku na osobę, która je udostępniła (np. włamanie się na jej konta bankowe) lub do dalszych ataków, np. do podszycia się pod osobę w mediach społecznościowych i wyłudzenie pieniędzy od znajomych.

W celu uniknięcia ataku phishingowego zalecane jest stosowanie się do kilku prostych zasad:

  1. Sprawdź z jakiego adresu e-mail przyszła wiadomość. Jeśli adres wygląda nieznajomo lub jest wysłany z nieznanych domen, to należy zachować czujność.
  2. Zwróć uwagę na język i pisownię. Jeśli w tekście wiadomości są błędy i literówki, to tekst może być tłumaczony maszynowo.
  3. Jeśli wiadomość odsyła do zewnętrznych stron, to sprawdź ich adresy. Jeśli budzą twoje wątpliwości, nie zostawiaj na nich swoich danych.
Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)