Uwaga! Oszukańcze sms-y za ponad 40 zł

Uwaga! Oszukańcze sms‑y za ponad 40 zł

Uwaga! Oszukańcze sms-y za ponad 40 zł
20.10.2009 13:23, aktualizacja: 21.10.2009 10:14

Właściwie codziennie zasypywani jesteśmy ogromną liczbą konkursów, loterii i promocji, w których aby wziąć udział musimy wysłać sms na podany numer. Pojawiają się nawet takie akcje, w których możemy być obarczani opłatą za otrzymywane wiadomości tekstowe. Jeśli nie chcemy być zaskoczeni na koniec miesiąca wysokością rachunku za telefon pamiętajmy, aby przeczytać regulamin

Większość konkursów opierających się na wysłaniu wiadomości sms korzysta z usługi SMS Premium. Pierwszy raz usługa ta została wykorzystana podczas pierwszej edycji programu BigBrother w telewizji TVN. Wiadomości o podwyższonej płatności w usłudze SMS Premium opierają się na wysłaniu sms-a na cztero lub pięciocyfrowy numer zaczynający się od cyfry 7. Warto wiedzieć, że druga cyfra w tym numerze informuje o wysokości opłaty za sms-a, tak więc wysłanie wiadomości na numer 70xx poskutkuje pobraniem od nas opłaty w wysokości 0,50 zł + VAT (wyjątkiem jest tutaj sieć PLUS, gdzie dla numerów od 7050 do 7099 koszt sms-a wynosi 0,75 zł + VAT), numer 71xx to 1 zł + VAT, 72xx to 2 zł + VAT itd.

Obraz

Zazwyczaj, organizatorzy konkursu podają koszt wysłania sms-a, w związku z czym winę za wysłanie wiadomości, za którą zapłacimy krocie w całości ponosimy my sami. Jednakże, zdarzają się również konkursy, w których po wysłaniu sms-a rejestracyjnego będziemy codziennie otrzymywać wiadomości od organizatora. Należy jednak dobrze wczytać się w regulamin, ponieważ czasami za otrzymywane wiadomości musimy zapłacić - tak dobrze przeczytaliście - płacimy za odebrane sms-y.

Jednak, jak podaje serwis media2.pl, groźniejszym procederem od wyżej opisanego są fałszywe konkursy. Ostatnio coraz częściej spotykamy się z wiadomościami o treści "Możesz wygrać luksusowy samochód, wystarczy że wyślesz sms na numer 935xx" lub podobnej. Za wiadomość wysłaną na numer 935xx zapłacimy aż 42,7. zł. Co więcej, wysyłając sms na podany numer ciężko nam będzie dochodzić praw w sądzie, ponieważ wysłanie wiadomości jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, o ile takowy istnieje.

Jak możemy się zabezpieczyć przed próbami wyłudzenia od nas pieniędzy? Przede wszystkim nie odpowiadajmy na sms-y konkursowe od razu. Najpierw sprawdźmy czy w wiadomości podana została informacja o tym, gdzie możemy znaleźć regulamin konkursu oraz kto jest jego organizatorem. Brak takiej informacji może świadczyć, że ktoś chce od nas wyłudzić pieniądze. Lecz nawet, jeśli podano gdzie szukać regulaminu konkursu, sprawdźmy czy znajduje się on w podanej lokalizacji. Na fałszywego sms-a może również wskazywać charakter nagród (np.: luksusowy samochód, dobry laptop, zagraniczna wycieczka), konieczność wysłania sms-a o podwyższonej płatności na jeden z podanych we wcześniejszych akapitach numerów oraz dziwna treść odpowiedzi, która mamy przesłać (np.: zawierająca niezrozumiały ciąg znaków). Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego numeru został wysłany sms z informacją o konkursie. Na próbę wyłudzenia może wskazywać otrzymanie wiadomości z ogólnodostępnej bramki internetowej (z numeru zaczynającego się
liczbami 10. lub 105) lub ze zwykłego numeru telefonu.

Pamiętajmy, aby zawsze przeczytać regulamin konkursów, w których bierzemy udział, zwracając szczególną uwagę na ponoszone koszty oraz sprawdzajmy, kto jest organizatorem rzekomego konkursu. Przestępcy to zazwyczaj nie są wyrachowani profesjonaliści o ogromnej wiedzy technicznej, ale zwykli bandyci żerujący na ludzkiej naiwności, chciwości i głupocie.

Źródło: media2.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)