Uwaga na cyberprzestępców żerujących na tragedii w Japonii

Uwaga na cyberprzestępców żerujących na tragedii w Japonii

14.03.2011 15:50, aktual.: 14.03.2011 16:00

Każde wydarzenie nagłaśniane przez media przyciąga uwagę ogromnej liczby internautów na całym świecie. Niestety takie zainteresowanie użytkowników sieci błyskawicznie przykuwa uwagę cyberprzestępców, którzy każdą taką sytuację wykorzystują do zarobienia pieniędzy.

Według informacji przekazanych przez firmę Eset w sieci już rozpoczęły się ataki typu BlackHat SEO (Search Engine Optimization) wykorzystujące jako wabik ostatnie tragiczne wydarzenia w Japonii. Oszustwa BlackHat SEO polegają na umieszczaniu zainfekowanych witryn internetowych możliwie jak najwyżej na liście wyników wyświetlanych przez wyszukiwarki internetowe, w odpowiedzi na zadane przez internautę pytanie. W efekcie, po wpisaniu przez użytkownika zapytania, w oknie wyszukiwarki wyświetlane są specjalnie przygotowane przez cyberprzestępców strony ze złośliwą zawartością. Jak podkreślają analitycy Eset otwarcie takiej strony może skończyć się zainfekowaniem komputera fałszywym programem antywirusowym.

Obraz
© (fot. )

Specjaliści ds. zagrożeń przewidują, że na oszustwach BlackHat SEO prawdopodobnie się nie skończy i wkrótce w sieci mogą pojawić się próby wyłudzania od internautów datków dla nieistniejących organizacji charytatywnych. Oczywiście pieniądze przelane na konta takich fikcyjnych organizacji nigdy do potrzebujących nie trafią. Zamiast tego wylądują na rachunkach cyberprzestępców.

Seria tego typu oszustw miała miejsce m.in. po niszczącym ataku tsunami w Azji w grudniu 2004 roku oraz po atakach 11 września w Nowym Jorku. Jak ustrzec się tego typu oszustw? Specjaliści Eset radzą, aby przed wysłaniem datku dokładnie sprawdzić czy dana organizacja w ogóle istnieje lub wspomóc potrzebujących za pośrednictwem jednej ze znanych instytucji charytatywnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)