Uwaga: Android niebezpieczny!

Uwaga: Android niebezpieczny!

Uwaga: Android niebezpieczny!
Źródło zdjęć: © chip.pl
28.11.2011 11:22

McAfee Labs przewiduje, że w 2011 roku powstanie 75 milionów unikalnych próbek złośliwego oprogramowania.

Firma McAfee opublikowała kwartalny raport dotyczący zagrożeń w trzecim kwartale 201. roku. Według niego najważniejszym celem ataków złośliwego oprogramowania ponownie był system operacyjny Android stosowany w urządzeniach mobilnych - liczba złośliwych programów atakujących ten system wzrosła o blisko 37 procent w porównaniu z kwartałem poprzednim. Prawie wszystkie nowe zagrożenia mobilne wykryte w trzecim kwartale były wymierzone właśnie w system Android.

W ubiegłym roku laboratoria McAfee Labs przewidywały, że liczba unikalnych próbek złośliwego oprogramowania osiągnie na koniec 201. roku poziom 70 milionów. Ze względu na szybszy, niż prognozowano, wzrost liczby złośliwych programów, prognozę tę podwyższono do 75 milionów – poziomu wyższego, niż kiedykolwiek wcześniej.

Twórcy złośliwego oprogramowania wykorzystują popularność urządzeń z systemem Android. Niemal wszystkie złośliwe programy atakujące urządzenia mobilne wykryte w trzecim kwartale 201. atakowały właśnie tę platformę. Jedną z najbardziej popularnych form ataku były trojany wysyłające SMS-y, które gromadziły informacje na temat użytkownika i okradały go. Innym przykładem jest program, który rejestruje rozmowy telefoniczne i przekazuje je hakerowi.

Na PC i Macach też niebezpiecznie

Liczba fałszywych programów antywirusowych, trojanów uruchamiających się automatycznie po włożeniu nośnika oraz programów kradnących hasła wyraźnie wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem. Po gwałtownej erupcji w drugim kwartale, nadal wzrasta też liczba zagrożeń atakujących komputery Mac. Choć w trzecim kwartale wzrost nie był już tak spektakularny, McAfee Labs ostrzega, że rosnąca popularność platform przeznaczonych zarówno do użytku służbowego, jak i prywatnego spowoduje również większe zainteresowanie nimi ze strony hakerów.

Choć częstym miejscem ataków są również strony internetowe, liczba nowych niebezpiecznych stron nieznacznie spadła z ok. 730. w drugim kwartale do 6,5 tysiąca w trzecim kwartale br.

Haktywizm mniej wyraźny

W trzecim kwartale ataki haktywistów najczęściej były przeprowadzane anonimowo, również ich cele nie były tak klarowne, jak wcześniej. Raport wymienia 1. poważnych ataków przeprowadzonych w trzecim kwartale, w tym ataki na Arizona Fraternal Order of Police, firmę konsultingową Booz Allen Hamilton, szybką kolej miejską Bay Area Rapid Transit, austriacką policję i bank Goldman Sachs.

Więcej informacji na temat haktywizmu, cyberwojny, zagrożeń w Sieci i złośliwego oprogramowania można znaleźć w pełnej wersji raportu dostępnej pod tym adresem (.pdf).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)