Trwa ładowanie...
d2lzzys

Utopiła się w Sekwanie 140 lat temu. Dziś jej twarz całują miliony

Ciało 16-latki zostało wyłowione z Sekwany pod koniec lat 80. XIX wieku. Jej tożsamość pozostaje nieznana. Wiemy jedynie, że była piękna. Do tego jej twarz pocałował każdy, kto uczył się pierwszej pomocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maska pośmiertna nieznanej kobiety z Sekwany
Maska pośmiertna nieznanej kobiety z Sekwany (Domena publiczna)
d2lzzys

W XIX wieku topielec w Sekwanie nie był niezwykłym widokiem, ale ta dziewczyna była wyjątkowa. Nieznajoma z Sekwany wyglądała, jakby tylko na chwilę zasnęła. Jej twarz była wyjątkowo spokojna i lekko uśmiechnięta. Ten uśmiech na stałe zapisał się w kulturze popularnej.

Lekarze ocenili wiek Nieznajomej z Sekwany na 16 lat. Musiała utonąć niedługo przed odnalezieniem zwłok, gdyż jej ciało było w doskonałym stanie. Prawdopodobnie popełniła samobójstwo. Podczas oględzin nie znaleziono żadnych śladów przemocy.

Nieznajoma z Sekwany
Nieznajoma z Sekwany

Maska pośmiertna w każdym domu

d2lzzys

Patolog z paryskiej kostnicy był tak zafascynowany urodą i wyrazem twarzy Nieznajomej z Sekwany, że zrobił gipsową maskę pośmiertną. Niektóre źródła mówią, że się w niej zakochał, inne całkowicie odrzucają tę historię.

Władze miasta nie znały tożsamości dziewczyny, więc jej ciało zostało wystawione na widok publiczny w przeszklonej sali kostnicy - jednej z największych atrakcji ówczesnego Paryża. Dzięki temu więcej osób zobaczyło tę twarz i zachwyciło się jej spokojem. Później zmska była wielokrotnie powielana. Wśród artystów zdobyła sławę jako niepokojący pokaz zjawisk, które zwykle nie występują razem - śmierci i wewnętrznego spokoju.

Maska pośmiertna, Nieznajoma z Sekwany Domena publiczna
Maska pośmiertna, Nieznajoma z Sekwany

Twarz dziewczyny inspirowała artystów i pisarzy. Mieszkańcy Paryża umieszczali ją w domach jako dekorację, kobiety starały się wyglądać podobnie do niej.

Zachwyciła setki, uratowała tysiące

Dzięki ogromnej popularności twarz Nieznajomej z Sekwany przetrwała dziesięciolecia. Wróciła latach 60. XX w., gdy Amerykanie sformalizowali proces resuscytacji krążeniowo-oddechowej (sztuczne oddychanie i masaż serca). By skutecznie uczyć tego procesu, zamówili realistyczny manekin.

d2lzzys

W Norwegii powstał fantom znany jako Resusci Anne. Jej autor, Asmund Laerdal, zadbał o realistyczny kształt, możliwość ułożenia manekina tak samo, jak ludzkiego ciała i odpowiednie tworzywa sztuczne. Do odlania twarzy wykorzystał maskę pośmiertną Nieznajomej z Sekwany.

Współczesna Resusci Anne Domena publiczna
Współczesna Resusci Anne

Najczęściej całowana twarz świata

Na manekinach Resusci Anne trenowało już 300-400 mln osób. Z tego powodu zwykło się mówić, że nie ma na świecie drugiej twarzy, która zebrała tak dużą liczbę pocałunków.

d2lzzys

Podziel się opinią

Share

d2lzzys

d2lzzys
Więcej tematów