"Usain Bolt na dopingu! Najszybszy biegacz świata straci swoje medale" - kolejne oszustwo na Facebooku

Strona główna"Usain Bolt na dopingu! Najszybszy biegacz świata straci swoje medale" - kolejne oszustwo na Facebooku
24.08.2016 09:57
"Usain Bolt na dopingu! Najszybszy biegacz świata straci swoje medale" - kolejne oszustwo na Facebooku
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons / CC Attribution-Share Alike 4.0 International

Takiego sprintera nie było nigdy w historii. Usain Bolt na trzech igrzyskach olimpijskich zgarnął dziewięć złotych medali. W organizmie biegacza wykryto jednak środki dopingujące i może stracić wszystkie swoje medale. Taka rewelacja pojawiła się także wśród postów twoich znajomych na Facebooku? To kolejne oszustwo cyberprzestępców, którzy wykorzystują naiwność użytkowników największego portalu społecznościowego na świecie.

288757554463651987
Źródło zdjęć: © (fot. Facebook)

Cyberprzestępcy kolejny raz doskonale wyczuli moment i postanowili go jak najszybciej wykorzystać. Tradycyjnie mamy do czynienia z fałszywym newsem, który ma wywołać sensację, oburzenie, zdziwienie. Mieliśmy już do czynienia z rewelacjami typu _ 29-latka została dotkliwie pobita i zgwałcona przez uchodźców! – Początek inwazji czy odosobniony przypadek? _ albo _ Kibice Ruchu Chorzów wyszli na ulice, ciężko pobili islamskich uchodźców! _ czy też _ Pierwszy raz w życiu udało mi się wygrać. Ten smartfon jest w końcu mój! _. Tego typu posty udostępniane są przez naszych znajomych, co ma wzbudzić nasze zaufanie - informację w końcu publikuje osoba, którą znamy. To podnosi wiarygodność przekazu. Problem jednak w tym, że osoby udostępniające fałszywe posty nie mają w ogóle pojęcia o tym, co właśnie wylądowało na ich fejsbukowej tablicy.

Więcej o fałszywych postach na Facebooku oraz o tym, w jaki sposób się ich pozbyć, jeśli już w nie klikniemy przeczytacie w naszym materiale: Fałszywe newsy znowu krążą po Facebooku. Kliknięcie przynosi niemiłe konsekwencje

Wszystkich kont na Facebooku jest niemal tyle, ile mieszkańców ma najludniejsze państwo na świecie, Chińska Republika Ludowa. Każdy z użytkowników portalu jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Chyba każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która skarży się na to, że ktoś rzekomo włamał się na jej konto i rozsyłał dziwne wiadomości. Albo taką, na której tablicy automatycznie pojawiają się podejrzane konkursy, sensacyjne wiadomości okraszone drastycznymi zdjęciami i wiele innych. Takie, jak wiadomość o rzekomym dopingu Bolta.

288757554463914131
Źródło zdjęć: © (fot. Ksayer1 / flickr.com / CC)

To chwytliwe, sensacyjne posty na Facebooku o skandalach, śmierci ulubionych celebrytów, wspaniałych konkursach z iPhone'ami, Samsungami, możliwość wygrania masy pieniędzy, pseudonewsy o niespotykanych szczęściarzach czy historie osób, które wyjeżdżając do pracy w Norwegii zbiły fortunę swojego życia i teraz pławią się w luksusach. To prosty i znany mechanizm, ale ignorowany przez wielu ludzi, którzy nieświadomie stają się uczestnikami większego procesu. Te wpisy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Aktywność osób tworzących wirusy będzie jeszcze widoczna przez bardzo długi czas. Konkretnie - tak długo, jak długo internauci w nie klikają i dają się nabrać. Dlatego musimy mieć oczy szeroko otwarte, przeglądając portale społecznościowe. Nie klikajmy w potencjalnie niebezpieczne linki, nie łudźmy się łatwą wygraną czy też z przymrużeniem oka czytajmy sensacyjne nagłówki aktualności.

Pamiętajcie, Facebook jest tak bezpieczny, jak bezpieczny jest użytkownik Facebooka i jego zachowanie. To my definiujemy swoje bezpieczeństwo w internecie. Należy być ostrożnym i nie klikać gdzie popadnie tylko dlatego, że znajomy "udostępnił" ciekawy news albo konkurs. Warto zwrócić uwagę na adres strony internetowej, która udostępnia informacje, znajduje się ona pod postem (np: _ zza-kulis.pl, zgarnijto.gd, x-tech.ga, co10-minutwygrane.pl _ itp. - każdy powinien zauważyć, że te nazwy są co najmniej podejrzane).

Dziwne nazwy, niezrozumiałe skróty, domeny inne niż polskie - to powinno od razu wzbudzić waszą czujność.

O fałszywych postach na Facebooku rozmawialiśmy z ekspertami w studiu Wirtualnej Polski podczas programu #dziejesienazywo. Co zrobić, jeśli padliśmy ofiarą fałszywych postów na Facebooku? O tym w poniższym materiale wideo

Warto przekazać te informacje swoim znajomym, rodzicom czy nawet dziadkom korzystającym z internetu, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego mechanizmu.

W Rio de Janeiro Bolt zwieńczył dotychczasową olimpijską karierę w swoim stylu. Pojawił się w blokach startowych, ruszył i zostawił daleko w tyle rywali. Wygrywał z uśmiechem na twarzy, wciąż ciesząc się ze sportowej rywalizacji. Zgarnął kolejne trzy złota i wyrównał osiągnięcie legendarnego fińskiego długodystansowca - Paavo Nurmiego. To dwaj najbardziej utytułowani lekkoatleci w historii igrzysk. Dziewięć złotych medali podczas dziewięciu wystąpień - Bolt to niekwestionowany mistrz świata w sprincie.

_ Sebastian Kupski _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)