USA znowu oskarża Huawei. Miał ukraść technologię od T-Mobile

USA znowu oskarża Huawei. Miał ukraść technologię od T‑Mobile

USA znowu oskarża Huawei. Miał ukraść technologię od T-Mobile
Źródło zdjęć: © East News | Zhang zhaojiu - Imaginechina/EAST NEWS
Grzegorz Burtan
29.01.2019 08:46, aktualizacja: 29.01.2019 13:46

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył Huawei o serię przestępstw na poziomie federalnym. Wśród zarzutów znalazły się kradzież własności intelektualnej, a Meng Wanzhou, dyrektor finansowa firmy, została oskarżona o oszustwo.

Według argumentacji amerykańskich prokuratorów, Huawei celowo zataił swoje związki z Iranem pomimo nałożonych na ten kraj sankcji przez USA. Nowym wątkiem w sprawie jest jest rzekoma kradzież własności intelektualnej przez Huawei od sieci T-Mobile.

Dyrektor FBI, Chrisopher Wray, na konferencji prasowej opisał sposób działania Huawei jako "bezczelny i niezmienny". Chińska firma miała ukraść informacje oraz robota, używanego przez T-Mobile do testowania smartfonów. Sprawa jest o tyle interesująca, że T-Mobile wraz z Huawei otworzyły niedawno miasteczko 5G w Polsce, które ma promować tę sieć.

Kłopoty Huawei

Marka Huawei od kilku lat próbuje, bez skutku, wejść na amerykański rynek. Na początku roku, w ostatniej chwili, dwaj amerykańscy potentaci telefonii komórkowej - Verizon i AT&T - wycofali się z umowy o sprzedaży smartfonów Huawei w swojej ofercie. Amerykańska senacka komisja ds. wywiadu oceniła, że urządzenia Huawei mogą być wykorzystywane do szpiegowania Amerykanów przez chinski rząd.

Kolejne kraje oficjalnie mówią o tym, aby częściowo lub całkowicie pozbyć się urządzeń Huawei z infrastruktury telekomunikacyjnej. Są to między innymi Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Japonia oraz Czechy. W Polsce wokół Huawei zrobiło się gorąco 11 stycznia, gdy ABW weszło aresztowało Weijing W., dyrektora polskiego oddział Huawei, oraz Piotr D., byłego, wysokieg rangą oficera ABW. Obaj zostali oskarżeni o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)