USA: sędzia oddala pozew przeciwko kontroli oryginalności Windows

USA: sędzia oddala pozew przeciwko kontroli oryginalności Windows

USA: sędzia oddala pozew przeciwko kontroli oryginalności Windows
Źródło zdjęć: © IDG.pl
11.02.2010 15:11, aktualizacja: 11.02.2010 16:09

Sędzia Richard Jones z amerykańskiego sądu okręgowego w Seattle oddalił pozew przeciwko stosowanemu przez Microsoft narzędziu do sprawdzania oryginalności Windows XP (WGA).

Sędzia Richard Jones z amerykańskiego sądu okręgowego w Seattle oddalił pozew przeciwko stosowanemu przez Microsoft narzędziu do sprawdzania oryginalności Windows XP (WGA)
.

Według relacji amerykańskich mediów, pozywającym, którzy przed około trzema i pół laty postanowili dochodzić swoich praw przed sądem, w styczniu nie udało się przeforsować wniosków o dopuszczenie do pozwu zbiorowego. Ostatecznie Jones w miniony piątek całkowicie odrzucił pozew. Dzień wcześniej Microsoft i strona powoda porozumieli się co do tego, że spór zostanie zakończony. Obie strony same poniosą swoje kosztry postępowania; Microsoft nie musi wypłacać odszkodowania, którego domagali się pozywający ani tez spełniać żadnych innych ich roszczeń.

Strona powoda, po której występowały między innymi firmy Engineered Process Controls i Univex, w czerwcu 200. roku złożyła pozew przeciwko temu, że Microsoft dystrybuował WGA za pośrednictwem aktualizacji z "wysokim priorytetem". Kontrola oryginalności Windows, podczas której komputery z Windows nawiązują kontakt z serwerem Microsoftu, była zdaniem powodów szpiegowaniem z użyciem tzw. spyware'u. Microsoft miał zabezpieczyć wszelkie potencjalne ryzyka dla bezpieczeństwa i inne zagrożenia i przygotować narzędzie, które usuwa WGA z komputerów. Jeżeli uznany zostałby wniosek o pozew zbiorowy, do pozwu mógłby się przyłączyć każdy obywatel USA, który w czerwcu 2006 roku miał komputer z systemem Windows XP.

Za pomocą narzędzia WGA (Windows Genuine Advantage) Microsoft chce sprawdzać, czy Windows został zainstalowany przy pomocy klucza, który zdaniem firmy jest legalny. Aktualizacja uzupełnia system o narzędzie "WGA Notification", które będzie aktywna zawsze wtedy, jeżeli w systemie znajduje się prawdopodobnie nieprawidłowy klucz aktywacyjny. Za pomocą WGA Microsoft miał na celu przede wszystkim wykrycie sprzedawców, którzy sprzedają swoim klientom płyty z Windows bez licencji. Mechanizm ten został zmieniony w Windows Vista i Windows 7 i teraz nosi nazwę Windows Activation Technology (WAT)
.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)