USA ogłasza wartą miliard dolarów inwestycję w SI i informatykę kwantową

USA ogłasza wartą miliard dolarów inwestycję w SI i informatykę kwantową
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

26.08.2020 12:32, aktual.: 31.08.2020 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa inicjatywa Białego Domu sfinansuje szereg pubicznych i prywatnych ośrodków badawczo-rozwojowych, które będą dążyć do postępu w takich dziedzinach jak informatyka kwantowa, nauczanie maszynowe, rozpoznawanie obrazów.

Pięć instytutów badawczych zajmujących się sztuczną inteligencją (SI) i podlegających pod National Science Foundation (NSF) otrzyma w ramach nowego programu po 20 milionów dolarów każdy. Pieniądze otrzymają też dwa inne instytuty współpracujące z Departamentem Rolnictwa USA. Dodatkowo fundusze pozwolą utworzyć centra zajmujące się SI jako partnerstwa dla istniejących akademickich grup badawczych na Uniwersytecie Colorado, Uniwersytecie Teksasu, Uniwersytecie Oklahomy, MIT, UC Davis oraz Uniwersytecie Illinois.

Pieniądze dostaną także instytucje związane z energetyką, koncentrujące się na informatyce kwantowej. Otrzymają one w sumie 625 milionów dolarów rozłożone w ciągu pięciu lat.

– Jesteśmy przekonani, że inicjatywa ta będzie tak samo udana jak program Apollo lub Human Genome Program – skomentował nowy program podsekretarz ds. energetyki Paul Dabbar.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)