USA. "Mówiące" bezzałogowe okręty w planach Marynarki Wojennej

USA. "Mówiące" bezzałogowe okręty w planach Marynarki Wojennej

USA. "Mówiące" bezzałogowe okręty w planach Marynarki Wojennej
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
03.01.2020 19:35

Marynarka Wojenna USA planuje przekształcić część swoich okrętów floty bojowej w bezzałogowych "mówiących robotów-wojowników". Nowa technologia będzie wymagała nie tylko zrozumienia ludzkiej mowy, ale również integracji z ludźmi.

Marzenia Stanów Zjednoczonych o technologicznym rozwoju swoich okrętów wojennych już wkrótce znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Amerykańska marynarka planuje przekształcić część floty bojowej w nowoczesne, "mówiące" bezzałogowe okręty.

Statki nazywane "robotami-wojownikami" będą musiały nadal wchodzić w interakcję ze statkami cywilnymi. Celem Marynarki Wojennej USA są więc okręty, które nie tylko rozumieją sygnały od żeglarzy, ale również same będą w stanie porozumiewać się z ludźmi znajdującymi się na pobliskich statkach, co umożliwi im bezpieczną przeprawę.

Bezzałogowe okręty nadal będą musiały przestrzegać Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu (COLREGS). Rozporządzenia dotyczą komunikacji pomiędzy okrętami. Serwis "New Atlas" poinformował, jak wyglądać będzie dążenie "robotów-wojowników" do werbalnej interakcji pomiędzy załogami statków.

Marynarka Wojenna USA chce postępować zgodnie z trójfazowym procesem rozwoju

  • Pierwsza faza ma polegać na wykazaniu wykonalności koncepcji, szczególnie zdolności do zrozumienia prostych i typowych komend w języku angielskim
  • Druga faza obejmie dodanie funkcji radia VHF oraz zrozumienie dla osób, które nie porozumiewają się w języku angielskim
  • W trzeciej fazie zostaną podjęte wysiłki do stworzenia sprawnego systemu, który będzie można wdrożyć na bezzałogowych okrętach Marynarki Wojennej

W planach Marynarki Wojennej USA jest dodanie do floty dziesięciu dużych "robotów-wojowników" w ciągu następnych 10 lat. Statki będą działały między innymi jako pływające magazyny dla załogowych okrętów wojennych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)