USA chcą stworzyć nową broń. To specjalne działo przeciwrakietowe

Koncepcja systemu MDAC
Koncepcja systemu MDAC
Źródło zdjęć: © YouTube | The War Zone
Adam Gaafar

03.05.2022 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zwróciły się o fundusze na budowę i przetestowanie prototypu działa samobieżnego przeznaczonego do zestrzeliwania nadlatujących pocisków manewrujących.

W propozycji budżetu obronnego USA za rok 2023 znalazła się wzmianka o budowie prototypu "przenośnego/rozkładalnego systemu broni (HGWS)". Jak zauważa serwis The War Zone, opis tego urządzenia "jest praktycznie identyczny z koncepcją podstawowego systemu obronnego zwanego >>Multi-Domain Artillery Cannon<< (MDAC)". Co wiemy o tym projekcie?

Działo obrony przeciwrakietowej

Z filmu koncepcyjnego wynika, że MDAC ma składać się z działa dużego kalibru, przewożonego na podwoziu pojazdu kołowego 6x6. Konstrukcja – jak podkreśla The War Zone – jest podobna do samobieżnych haubic 155 mm, które charakteryzują się stosunkowo dużą szybkostrzelnością.

W podstawowej formie broń przypomina częściowo szwedzką armatohaubicę Archer. Możliwe, że nie jest to przypadek. Jako pocisk, który może być wystrzeliwany z MDAC, wymienia się hiperszybki model HVP opracowany przez szwedzki koncern BAE Systems, który odpowiada za produkcję armatohaubicy Archer.

Stworzono go m.in. z myślą o elektromagnetycznych działach szynowych dla marynarki wojennej. US Navy praktycznie zawiesiło jednak ten program. Być może HVP zostaną zatem wykorzystane przez siły powietrzne.

"Koncepcja HGWS/MDAC mogłaby oferować znaczne korzyści w porównaniu z bardziej tradycyjnymi środkami obrony przeciwrakietowej, takimi jak pociski ziemia-powietrze. Pociski HVP oferowałyby niższy" – zauważa The War Zone i podkreśla, że przy takim rozwiązaniu system obrony miałby więcej pocisków w gotowości.

 Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)