USA. Bomba nowej generacji przetestowana. Ma zastąpić amunicję kasetową

Armia USA testuje bomby nowej generacji
Armia USA testuje bomby nowej generacji
Źródło zdjęć: © YouTube

17.01.2021 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Armia USA poinformowała o testach bomby nowej generacji. Ważąca ok. 900 kilogramów BLU-136 w przyszłości może zastąpić amunicję kasetową. - Bomba stanowi dla niej mniej niebezpieczną alternatywę - podały Siły Powietrzne w oświadczeniu.

Amerykańska armia poinformowała o lipcowych testach bomby nowej generacji BLU-136 przeznaczonej dla tamtejszych Sił Powietrznych. Według rzecznika US Army, ćwiczenia zostały przeprowadzone w celu zebrania danych dotyczących wydajności bomby, w szczególności jeżeli chodzi o pole zasięgu wybuchu i obrażeń zadawanych przez odłamki. W testach udział wzięły myśliwce F-16.

Bombę ważącą 2 tysiące funtów (ok. 900 kilogramów) zaprojektowano z myślą o atakach na budynki, pojazdy oraz piechotę. Podczas testów przeprowadzonych na poligonie Nellis, zrzucono aż 10 bomb BLU-136. Siły Powietrzne USA dokładnie przyglądały się uszkodzeniom spowodowanym przez eksplozje i odłamki. Te zostały odnalezione w odległości ponad 70 metrów od strefy wybuchu.

- Fragmentacja bomby BLU-136 sama w sobie nie powoduje wybuchu, co czyni ją mniej niebezpieczną alternatywą dla amunicji kasetowej - podała amerykańska armia w specjalnym oświadczeniu.

Siły Powietrze USA poinformowały, że według obliczeń bomba nowej generacji będzie w stanie zadawać poważne obrażenia w promieniu 50 metrów od miejsca wybuchu.

Kolejne testy bomb BLU-136 pomogą określić, czy są one realnym substytutem amunicji kasetowej. Jej najbardziej niebezpieczną cechą jest fakt, iż około 10 procent małych ładunków stanowią niewybuchy, które działają jak miny. Do 2011 roku zabiły one ponad 40 tys. i raniły ponad 60 tysięcy osób. W Wietnamie w wyniku eksplozji bomb kasetowych ludzie giną do dziś.

W 2008 roku podczas konferencji w Dublinie, 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Wśród nich nie znalazły się wspomniane Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, a także Polska. Nasz kraj swoją decyzję argumentował brakiem dostępu do broni jądrowej, w obliczu czego, amunicja kasetowa stanowi jedyny na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych środek bojowy o szerokim polu rażenia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (738)