Urządzenie, które "czyta" umysł. Wynalazek Rosjan [WIDEO]

Urządzenie, które "czyta" umysł. Wynalazek Rosjan [WIDEO]

Urządzenie, które "czyta" umysł. Wynalazek Rosjan [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
01.09.2020 07:13, aktualizacja: 28.09.2020 19:55

Rosyjscy badacze z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz korporacji Neurobotics skonstruowali urządzenie o niezwykłych właściwościach – może ono, poprzez odczyt fal mózgowych, zrekonstruować to, co widzimy. I to wszystko w czasie rzeczywistym.

Imponuje to, że technika wynaleziona przez Rosjan jest zupełnie nieinwazyjna – wszystkie informacje są gromadzone przez pokryty elektrodami zestaw elektroencefalograficzny (EEG).

Niesamowite właściwości fal mózgowych

- Naukowcy zwykli myśleć, że badanie procesów mózgowych za pomocą EEG, jest jak badanie wewnętrznej struktury silnika parowego przez analizę wypuszczanej przez niego pary – powiedział cytowany w informacji prasowej badacz Grigory Rashkov – Nie spodziewaliśmy, że fale mózgowe będą zawierały informacje, które mogłyby nawet częściowo zrekonstruować widziany obraz.

Eksperyment naukowców okazał się jednak niespodziewanym sukcesem. I jest się z czego cieszyć - nowe urządzenie pozwoli badaczom lepiej poznać to, jak mózg koduje informacje, a więc przyczyni się do uskutecznienia leczenia zaburzeń poznawczych i rehabilitacji po udarze mózgów.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszym badaniom dostarczymy bardziej przystępne interfejsy mózg-komputer, które nie wymagają implantacji – podsumował Rashkov.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)