Chcesz schudnąć? Smartwatch będzie twoim pomocnikiem

Chcesz schudnąć? Smartwatch będzie twoim pomocnikiem

Chcesz schudnąć? Smartwatch będzie twoim pomocnikiem
Źródło zdjęć: © unsplash.com | Crew
Sylwia Ścibak
30.08.2019 12:40, aktualizacja: 30.08.2019 15:48

Smartwach to przydatne urządzenie dla tych osób, które chcą być blisko z nowymi technologiami albo regularnie uprawiają sport i pragną monitorować swoją aktywność fizyczną. Jakie funkcje znajdziesz we współczesnych, inteligentnych zegarkach?

Smartwatch – liczy się funkcjonalność

Smartwatch to niewielki gadżet zakładany na nadgarstek, który nie tylko pokazuje aktualną datę i godzinę, informuje o pogodzie czy powiadamia o SMS-ach, mailach albo nadchodzących połączeniach. W środku umieszczone są również czujniki monitorujące działanie organizmu na różnych płaszczyznach. Podstawowe modele podają trzy parametry: liczbę wykonanych kroków, pokonany dystans oraz liczbę spalonych kalorii. Niektóre też zawierają pulsometr, dzięki któremu można zmierzyć tętno, a także czujnik monitorujący jakość snu, GPS oraz budzik. Bardziej zaawansowane modele wykrywają konkretny rodzaj aktywności i dostosowują do niej swoje funkcje.

Współczesne smartwatche odgrywają niekiedy rolę "osobistego trenera", który pomaga utrzymać zdrowy tryb życia, proponując odpowiednie ćwiczenia i jadłospis dzięki różnym, kompatybilnym aplikacjom. Wydaje się więc, że funkcjonalność tego typu urządzeń rośnie z każdym rokiem, co znacznie wpływa na komfort życia każdego aktywnego gadżeciarza.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Obudowa, wodoszczelność, rozmiar i jasność wyświetlacza powinny być uzależnione w głównej mierze od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Na basenie przydadzą się przede wszystkim opaski monitorujące różne aktywności związane z pływaniem (np. liczba wymachów i długość basenu) i posiadające wysoki współczynnik wodoszczelności, gdyż modele odporne jedynie na zachlapania nie spełnią swojej funkcji. O wodoszczelności i pyłoszczelności informuje stopień IP; w przypadku smartwatchy do basenu przydadzą się modele z oznaczeniem IP67, które można płytko zanurzać w wodzie (1 m w krótkim czasie) albo IP68 - który z kolei nadaje się do głębszego zanurzenia pod wodą (przy jej zwiększonym ciśnieniu przez dłuższy czas). Cyfra 6 w tym przypadku oznacza pyłoszczelność, 7 i 8 - wodoszczelność.

Do biegania na zewnątrz przydadzą się modele z dużym ekranem wyświetlającym bardzo jasny obraz, który ma być widoczny nawet w pełnym słońcu. Cyklistom z kolei poleca się smartwatche monitorujące rytm jazdy czy przejechany dystans. Dobrze jest, jeśli będą wykonane z trwałych materiałów (np. szkło odporne na zadrapania, elastyczna guma), które zapewnią pyłoszczelność i odporność na zachlapania oznaczone klasą IP66. Dzięki temu będą mogły być używane np. podczas deszczu.

Warto również zwrócić uwagę na czas pracy, wagę oraz łączność. Najlepszym wyborem będzie lekki model, który waży ok. 50 gramów, łączy się za pomocą modułu Bluetooth w najnowszej wersji i może pracować nawet ok. 7 dni bez ładowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)