Uruchomiono Wirtualną Bibliotekę Nauki - prestiżowe publikacje dostępne dla każdego studenta

Uruchomiono Wirtualną Bibliotekę Nauki - prestiżowe publikacje dostępne dla każdego studenta

Uruchomiono Wirtualną Bibliotekę Nauki - prestiżowe publikacje dostępne dla każdego studenta
Źródło zdjęć: © SXC
05.02.2010 14:53

Wirtualna Biblioteka Nauki, umożliwiająca wszystkim pracownikom nauki,
doktorantom i studentom bezpłatny dostęp do najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji naukowych, została uruchomiona w piątek przez resort nauki.

"To przełomowe wydarzenie w polskiej nauce" - oceniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Według niej, z Biblioteki potencjalnie może skorzystać ok. tysiąca instytucji naukowych m.in. instytuty PAN, jednostki badawczo-rozwojowe oraz publiczne i prywatne uczelnie.

Jak poinformowała, ministerstwo nauki, poprzez zakup licencji krajowych, udostępni jednostkom naukowym bazy danych takie jak: Web of Science (z archiwizacją), Springer, EBSCO Publishing, Science Direct, Journal Citation Reports i CPCI. Ponadto MNISW dofinansuje dostęp do: Nature, Math, Science, Scopus oraz Source OECD.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Do tej pory możliwość korzystania z takich danych zastrzeżona była wyłącznie dla członków naukowych konsorcjów, zobowiązanych do współfinansowania kosztów zakupu licencji z własnych środków. Według resortu, teraz każdy badacz - zarówno z prestiżowej uczelni, jak i z małej niepublicznej szkoły wyższej - zyska równy dostęp do światowych publikacji, a tym samym równe szanse na naukowy sukces.

Kudrycka zapowiedziała także, że w piątek wyśle list do prawie 20. tys. pracowników naukowych w Polsce informujący o nowej inicjatywie resortu. "Nieodzowna jest wiedza o najnowszych odkryciach i ostatnich wynikach badań - gdziekolwiek na świecie ich dokonano. Zacieranie granic państwowych i kontynentalnych w nauce, nieskrępowany przepływ informacji o najnowszych zdobyczach wiedzy, a nade wszystko włączenie polskich badaczy w ten światowy obieg informacji, to warunek coraz wyższej jakości polskich badań" - napisała minister nauki w liście przekazanym PAP.

Warunkiem dostępu do Biblioteki jest rejestracja. "W praktyce korzystanie z Biblioteki jest bardzo proste. Każdy komputer, którego adres IP (numer komputera - PAP) jest zarejestrowany w tym systemie, będzie rozpoznawalny. To oznacza, że w dostępie do Biblioteki nie będą wymagane indywidualne hasła dostępu do Biblioteki" - wyjaśniła PAP wiceminister nauki Maria Orłowska.

Koszt licencji na zakup naukowych baz danych w 201. r. wyniósł ok. 150 mln zł (z budżetu państwa). Jak zapewnia resort, ministerstwo w kolejnych latach będzie kontynuować ten zakup.

Więcej informacji o nowej inicjatywie ministerstwa na www.wbn.edu.pl

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)