Unia Europejska "zamówiła" 400 mln szczepionek na koronawirusa

Unia Europejska "zamówiła" 400 mln szczepionek na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa wkrótce ma być dostępna
Szczepionka na koronawirusa wkrótce ma być dostępna
Źródło zdjęć: © Flickr
Bolesław Breczko
17.08.2020 14:01

Komisja Europejska zadeklarowała kupić 400 dawek szczepionki na koronawiursa opracowywanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmę AstraZeneca. Warunkiem jest skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki.

Komisja Europejska podpisała umowę ramową z firmą AstraZeneca. W ramach umowy UE kupi 300 mln dawek szczepionki na koronawirusa, z możliwością dokupienia kolejnych 100 mln, która potencjalnie będzie produkowana przez AsterZeneca. Szczepionka jest rozwijana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szczepionka z Oksfordu (nazwana AZD1222) weszła w trzecią fazę testów, która obejmuje próby na dużych grupach ochotników (ok 10 tysięcy osób). Trzecia faza ma potwierdzić bezpieczeństwo, skuteczność i brak poważnych skutków ubocznych u różnych przedstawicieli populacji.

Jeśli szczepionka okaże się skuteczna, Komisja Europejska kupi wspomniane 300 mln dawek, które trafią do krajów europejskich. KE chce też przekazać nieodpłatnie szczepionkę krajom biedniejszym.

W komunikacie na swojej stronie firma AstraZeneca poinformowała, że jest w trakcie budowy łańcuchów zapatrzenia, które pozwolą na szybką produkcję szczepionki. Firma informuje, że jest w stanie wyprodukować dwa miliardy dawek szczepionki.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)