Unia Europejska "zamówiła" 400 mln szczepionek na koronawirusa

Unia Europejska "zamówiła" 400 mln szczepionek na koronawirusa17.08.2020 14:01
Szczepionka na koronawirusa wkrótce ma być dostępna
Szczepionka na koronawirusa wkrótce ma być dostępna
Źródło zdjęć: © Flickr

Komisja Europejska zadeklarowała kupić 400 dawek szczepionki na koronawiursa opracowywanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmę AstraZeneca. Warunkiem jest skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki.

Komisja Europejska podpisała umowę ramową z firmą AstraZeneca. W ramach umowy UE kupi 300 mln dawek szczepionki na koronawirusa, z możliwością dokupienia kolejnych 100 mln, która potencjalnie będzie produkowana przez AsterZeneca. Szczepionka jest rozwijana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szczepionka z Oksfordu (nazwana AZD1222) weszła w trzecią fazę testów, która obejmuje próby na dużych grupach ochotników (ok 10 tysięcy osób). Trzecia faza ma potwierdzić bezpieczeństwo, skuteczność i brak poważnych skutków ubocznych u różnych przedstawicieli populacji.

Jeśli szczepionka okaże się skuteczna, Komisja Europejska kupi wspomniane 300 mln dawek, które trafią do krajów europejskich. KE chce też przekazać nieodpłatnie szczepionkę krajom biedniejszym.

W komunikacie na swojej stronie firma AstraZeneca poinformowała, że jest w trakcie budowy łańcuchów zapatrzenia, które pozwolą na szybką produkcję szczepionki. Firma informuje, że jest w stanie wyprodukować dwa miliardy dawek szczepionki.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)