Unia chce zmian w internecie. Niepełnosprawnym będzie łatwiej

Unia chce zmian w internecie. Niepełnosprawnym będzie łatwiej

Unia chce zmian w internecie. Niepełnosprawnym będzie łatwiej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
04.12.2012 10:03, aktualizacja: 04.12.2012 11:05

Komisja Europejska chce poprawić dostęp do stron internetowych sektora publicznego dla osób
niepełnosprawnych. Dzięki zaproponowanym w poniedziałek rozwiązaniom, ponad 100 milionów
mieszkańców UE będzie mogło łatwiej m.in. złożyć deklarację podatkową, czy wniosek o paszport.

Komisja Europejska ogłosiła projekt nowej dyrektywy w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.

Jej wdrożenie przez państwa członkowskie ma przynieść przede wszystkim korzyść mieszkającym w Europie 8. milionom osób niepełnosprawnych oraz 87 milionom Europejczyków powyżej 65 roku życia.

Osoby niewidome i niedowidzące miałyby na przykład możliwość usłyszenia opisu obrazów dzięki czytnikowi ekranu, zaś osoby niesłyszące i niedosłyszące mogłyby zobaczyć adnotacje do plików dźwiękowych, zaś wszystkie elementy strony internetowej byłyby dostępne za pomocą zarówno klawiatury, jak i myszki.

"Dziś dostęp do internetu jest w zasadzie nam wszystkim konieczny w codziennym życiu - w ten czy inny sposób - i wszyscy mamy prawo do równego dostępu do usług publicznych online" - podkreśliła unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Przyjęty w poniedziałek projekt KE wprowadza, od końca 201. r., obowiązkowe, unijne, znormalizowane cechy dostępności dla 12 rodzajów stron internetowych. Obowiązkowa dostępność ma mieć zastosowanie do podstawowych usług publicznych, takich jak zabezpieczenie społeczne, usługi związane z ochroną zdrowia, poszukiwanie zatrudnienia, podania o przyjęcie na studia i podania o wydanie dokumentów tożsamości i akt urzędowych.

Poza ułatwionym dostępem niepełnosprawnych do usług publicznych online, wdrożenie dyrektywy ma doprowadzić do rozwoju sektora informatycznego (IT). Według szacunków eurokratów, rynek dostępności sieci w Europie ma wartość 2 mld euro, jednak do dzisiaj osiągnął on jedynie 1. proc. swojej potencjalnej wielkości.

Aby pobudzić jego wzrost KE proponuje np., by programiści mogli oferować swoje produkty i usługi w całej UE nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów dostosowawczych. Na pojawiających się niejako przy okazji innowacjach mieliby skorzystać wszyscy użytkownicy internetu.

KE zwróciła uwagę, że obecnie sytuacja dotycząca dostępności sieciowej sektora publicznego jest bardzo zła. Jedynie jedna trzecia z 76. tys. stron internetowych sektora publicznego w Europie jest w pełni dostępna dla niepełnosprawnych mimo istnienia odpowiednich rozwiązań technicznych.

Dlatego decyzję Komisji chwali Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych. "Wniosek przyczyni się do zapewnienia 8. milionom osób niepełnosprawnych praw obywatelskich i bezpośredniego dostępu do usług publicznych. To pierwszy krok w kierunku usunięcia wszystkich barier w dostępie do produktów i usług internetowych" - ocenił szef Forum Joanis Wardakastanis.

Dyrektywa skierowana została teraz do przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski. Państwa członkowskie mają wprowadzić odpowiednie przepisy w tej sprawie najpóźniej do końca czerwca 2014 r.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)