Ultrabooki – dla kogo? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem

Ultrabooki to nie tylko duża mobilność, ale również wysoka jakość wykonania. To idealne laptopy dla osób, które szukają lekkiego, ale jednocześnie wydajnego sprzętu do pracy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przez zakupem.

Ultrabooki – dla kogo? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ryszard Janowski

Ultrabooki różni od tradycyjnych laptopów przede wszystkim rozmiar – są lżejsze i cieńsze. Dzięki temu stanowią ciekawą opcję dla osób, które pracują w trasie lub cenią sobie dużą mobilność. Jednak to nie jedyna ich zaleta – ultrabooki często wykonane są również z większą starannością, dzięki czemu przypadną do gustu osobom, którym zależy na dobrym designie.

Ultrabooki – do jakich zadań?

Ultrabooki są projektowane z myślą o wielogodzinnej pracy. Świetnie nadają się do wszystkich podstawowych zadań czy prac biurowych, w tym przygotowywania i prowadzenia prezentacji. Nie są tak wydajne jak np. laptopy dla graczy, które mają mocną kartę graficzną i najmocniejsze podzespoły, które docenią też osoby renderujące filmy czy grafikę. Jednak ultrabooki mają tę przewagę, że są mobilne, dlatego dobrze nadają się do pracy w terenie.

Obraz
© Materiały prasowe

Zastosowanie w nich nowych rozwiązań technologicznych, jak np. lepsze szyfrowanie danych czy rozpoznawanie biometryczne, pozwala na bezpieczniejsze przechowywanie danych, co jest przede wszystkim ważne, jeśli przechowujemy na komputerze dane poufne. Większość ultrabooków jest tworzona z myślą o zastosowaniach biznesowych, jednak sprawdzi się również przy większości zadań.

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zanim zdecydujemy się na zakup ultrabooka, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, tak by dobrać sprzęt spełniający nasze oczekiwania.

  • Ekran i wymiary – ultrabooki są mniejsze niż standardowe laptopy, ale oznacza to również mniejszy ekran. Zazwyczaj na rynku dostępne są modele z ekranem o przekątnej od 11 do 14-cali. Jednak poza wielkością samego ekranu, ważna jest również jego rozdzielczość – wyższa pozwoli na wygodniejsze przeglądanie treści nawet na mniejszym ekranie. Na rynku znajdziemy już modele pozwalające wyświetlać w rozdzielczości 4K, ale przy mniejszych ekranach optymalną rozdzielczością będzie FullHD (1920x1080px).
  • Procesor i RAM – w tego typu urządzeniach stosowane są zazwyczaj energooszczędne procesory, które nie zapewniają aż takiej wydajności, ale pozwalają na dłuższą pracę na baterii, dlatego aby zwiększyć nieco wydajność urządzenia, warto wybrać model z dużą ilością RAM – 8 GB to minimum, by zapewnić komfortową pracę nawet na kilku aplikacjach czy zakładkach w przeglądarce.
  • Pamięć wewnętrzna – większy dysk pozwoli na przechowywanie większej ilości danych, ale warto zastanowić się nad zakupem ultrabooka z dyskiem SSD, który zapewni szybszą pracę i dostęp do danych. Takie dyski są obecnie coraz tańsze, więc za rozsądną cenę można kupić ultrabook z dyskiem 256 MB. Do ultrabooka w razie czego możemy podpiąć dysk zewnętrzny lub przechowywać dane w chmurze.
  • Czas pracy na baterii – ponieważ ultrabooki są projektowane tak, by maksymalnie oszczędzać energię, to dobrej jakości model będzie pracował nawet 10-14 godzin bez konieczności ładowania go.
  • Dodatkowe funkcje – w zależności od naszych oczekiwań i potrzeb, warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak ilość portów, dodatkowe zabezpieczenia, łączność bezprzewodowa czy ilość portów.

Ultrabooki – ranking

Poniżej wybraliśmy dla was 5 najlepszych ultrabooków, które chcielibyśmy wam polecić.

  1. Laptop ASUS VivoBook S14
  2. Laptop HP 15-DW0019NW
  3. Laptop HUAWEI MateBook D (53010DEN)
  4. Laptop LENOVO Ideapad C340-14
  5. Laptop HUAWEI MateBook D (53010ECR)

Ultrabooki – dlaczego warto?

Na koniec w kilku punktach podsumowaliśmy dla was najważniejsze cechy tego typu urządzeń.

  • Pobierają niewiele energii, dzięki czemu mogą pracować dłużej na baterii
  • Zaprojektowane, by zapewnić najwyższą wygodę podczas pracy, np. dzięki niskiemu profilowi urządzenia
  • Wysoka jakość wykonania, np. obudowa wykonana z wysokiej jakości stopów
  • W wielu modelach – dodatkowe zabezpieczenia danych, np. szyfrowanie, rozpoznawanie biometryczne.

Ultrabooki to dobra inwestycja, jeśli cenicie sobie design i energooszczędność, która pozwoli na wielogodzinną pracę bez konieczności ładowania sprzętu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)