Ukraina otrzymała je od Belgii. To karabinki FN F2000

Ukraińcy otrzymali karabinki z Belgii
Ukraińcy otrzymali karabinki z Belgii
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Adam Gaafar

23.05.2022 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W arsenale ukraińskich sił zbrojnych znalazły się karabinki szturmowe FN F2000, dostarczone obrońcom przez Belgię. Wyjaśniamy, co to za broń.

FN F2000 to modułowy karabinek szturmowy produkowany od 2001 r. przez belgijską firmę Fabrique Nationale de Herstal. Jest to broń o charakterystycznym kształcie, zbudowana w układzie bezkolbowym (bullpup). W ramach pomocy dla Ukrainy Belgia dostarczyła obrońcom 10 tys. różnej broni palnej, w tym także FN F2000.

Ukraińcy z belgijskimi karabinami

Jak zauważa ukraiński serwis Militarnyj, w FN F2000 zastosowano unikalne i opatentowane rozwiązanie usuwania łusek z komory zamkowej. W belgijskim karabinku nie trafiają one bezpośrednio do okna wyrzutowego, lecz do specjalnego kanału umieszczonego wzdłuż prawej strony lufy. Broń może być używana przez strzelców leworęcznych bez konieczności dokonywania modyfikacji.  

Karabinek ma kaliber 5,56 mm, a w jego magazynku mieści się do 30 naboi. Zasięg skuteczny FN F2000 wynosi 800 m, zaś szybkostrzelność teoretyczna tej broni to 850 strz./min. Po wystrzeleniu pocisk rozpędza się do ok. 900 m/s.

Ponieważ jest to broń modułowa, można dołączyć do niej od dołu różne elementy, w tym m.in. łoże z integralnym celownikiem laserowym, granatnik FN LG-41 kal. 40 mm oraz łoże z integralnym oświetleniem taktycznym. Na szynie montażowej Picatinny można umieścić natomiast celownik optyczny 1,5x oraz system kierowania ogniem FCS.

Obudowa broni jest skonstruowana z materiałów polimerowych. Jak czytamy na łamach serwisu Militarnyj, w przyszłości planowana jest możliwość zainstalowania na życzenie zamawiającego innych modułów niż obecnie stosowane.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie