Ukradła skarby z Pompejów. Teraz chce je zwrócić, bo "są przeklęte"

Pewna Kanadyjka przyznała, że będąc w Pompejach, ukradła stamtąd kilka zabytków. Po 15 latach zdecydowała się je zwrócić, twierdząc, że odkąd je posiada, w domu działy się dziwne rzeczy.

Pompeje
Pompeje
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

16.10.2020 09:25

Jak podaje KopalniaWiedzy, powołując się na CNN, kanadyjka imieniem Nicole przyznała w liście wysłanym do Parku Archeologicznego Pompejów, że ukradła kilka zabytków, będąc na wycieczce, gdy miała niewiele ponad 20 lat. Od kradzieży minęło 15 lat i teraz kobieta zdecydowała się pozbyć "skarbów". Powodem miała być rzekoma klątwa ciążąca nad przedmiotami. 

Kobieta w liście przyznała, że odkąd w jest w posiadaniu zabytków z Pompejów, jej rodzinę dotknęło wiele nieszczęść. Wierzy, że emitują one negatywną energię, która sprowadza choroby i kłopoty na nią oraz jej bliskich:

- Teraz mam 36 lat i dwukrotnie miałam nowotwór piersi. Ostatnio skończyło się obustronną mastektomią. Moja rodzina i ja przeżywamy problemy finansowe. Jesteśmy dobrymi ludźmi, nie chcę przekazać klątwy na moje dzieci i resztę rodziny. Zabierzcie je. One przyniosły mi nieszczęścia - czytamy we fragmencie listu. 

Nie jest to pierwszy taki przypadek, by złodzieje zabytków zwracali przedmioty wywiezione z Pompejów. Większość z nich ma niewielką wartość i same w sobie nie stanowią interesującego przedmiotu badań archeologicznych. Eksperci jednak zwracają uwagę, że o wiele ciekawsze są listy, które są dołączane do zwracanych przedmiotów. 

W przyszłości antropologowie mogą zainteresować się, co motywowało ludzi do zabierania przypadkowych przedmiotów z Pompejów oraz, czemu ostatecznie decydowali się je zwracać. Co ciekawe, przypadków tych jest na tyle dużo, że już teraz na terenie Pompejów założono muzeum, w którym można zobaczyć zarówno zwrócone przedmioty, jak i przeczytać listy, w których złodzieje wyznają swoją winę. 

- Przekonanie o klątwie ukradzionych artefaktów jest dość zabawne, ale może powstrzymywać przed kolejnymi tego typu wydarzeniami - dodała w korespondencji z KopalniąWiedzy Maria Luisa Vitale, rzecznik Parku Archeologicznego Pompejów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)