Układ Słoneczny już nie będzie taki sam. Wielka burza na Jowiszu chyli się ku końcowi

Układ Słoneczny już nie będzie taki sam. Wielka burza na Jowiszu chyli się ku końcowi

Układ Słoneczny już nie będzie taki sam. Wielka burza na Jowiszu chyli się ku końcowi
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
21.02.2018 15:43

Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Jowisza i od razu pewien punkt rzuca się w oko. To wielka burza, która trwa już przynajmniej 350 lat. Jest na tyle ogromna, że swoimi rozmiarami przewyższa Ziemię.

To największa, najdłużej trwająca i najbardziej znana burza w Układzie Słonecznym. Jest to właściwie antycyklon, zjawisko które występuje również na Ziemi, ale nie na taką skalę. Nie chcielibyście znaleźć się w jego obrębie. A nawet jeśli, to prawdopodobnie nie ma już na to najmniejszych szans, bo w ciągu 20 lat burza ma się zakończyć.

Nazywana "wielką czerwoną plamą" burza jest na tyle ogromna, że można ją obserwować za pomocą amatorskich teleskopów. Zaobserwował ją w 1664 roku brytyjski fizyk i wynalazca Rober Hooke. Wielka czerwona plama ma zmienne wymiary 24-40 tysięcy na 12-14 tysięcy kilometrów. Teraz sonda Juno odkryła, że burza się zmniejsza.

Obraz
© NASA / cc

"Nic nie trwa wiecznie", powiedział Business Insider naukowiec pracujący przy misji Juno, Glenn Orton. "W rzeczywistości wielka czerwona plama kurczy się od dawna (...) w ciągu 10 do 20 lat zostanie po niej jedynie wielki czerwony krąg" - mówi ekspert. "Może kiedyś pozostanie po niej tylko wielka czerwona pamięć" - dodaje Orton.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)