UKE chce aby Play przestał się chwalić, że ma najlepszą sieć

UKE chce aby Play przestał się chwalić, że ma najlepszą sieć

UKE chce aby Play przestał się chwalić, że ma najlepszą sieć
25.08.2011 09:51

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska wezwała P4,
operatora sieci Play do zaprzestania emisji reklamy - podał UKE. Chodzi o reklamę, w której spółka informuje, że posiada "Sieć o najlepszej jakości transmisji danych według UKE".

Obraz

Zdaniem Streżyńskiej, stwierdzenie, że Play to "Sieć o najlepszej jakości transmisji danych według UKE" zostało wyjęte z kontekstu wniosków raportu UKE o jakości transmisji danych i nie oddaje wyników uzyskanych w czasie całościowych badań.

"Badania jakości transmisji danych były prowadzone tylko na terenie 1. miast wojewódzkich, w których Play dysponuje własną siecią GSM/UMTS. Uzyskane i opublikowane w raporcie dane dotyczą zatem tylko i wyłącznie tych miast, w których badano jakość transmisji danych. W żadnej mierze nie pokazuje to obrazu całej sieci "Play" - uważa.

Jej zdaniem, podczas badań stwierdzono, że operator sieci Play uzyskuje dobre wyniki tylko i wyłącznie we własnej sieci. Wskazuje na raport z badania jakości sieci komórkowych na trasach kolejowych, który został opublikowany na stronach UKE w dniu 1. czerwca 2011 r. Raport ten pokazuje, że transmisja danych funkcjonuje tylko i wyłącznie w macierzystej infrastrukturze operatora Play, a nie działa tam, gdzie nie ma zasięgu tej sieci Play (w szczególności w małych miastach i na terenach wiejskich), a operator korzysta z roamingu do sieci Plus.

Ponadto - jak informuje prezes UKE - wyniki zawarte w raporcie głównym to uśrednione wyniki z badań na terenie 1. miast wojewódzkich, które nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu sieci w pojedynczych miastach. Raport z badań jakości transmisji danych powinien być rozpatrywany razem z załącznikami jako całość. Raport z badań jakości transmisji danych nie powinien być prezentowany w sposób wybiórczy, powodujący zniekształcenie rzeczywistości wynikającej z całości badań.

Wskazuje też, że UKE nie wyraził zgody na użycie raportu przez Play w takiej formie i nie ponosi odpowiedzialności za wnioski i uogólnienia sporządzane na podstawie niniejszego raportu przez osoby trzecie. "W powyższej kwestii Prezes UKE wezwał P4 do zaprzestania emisji tej reklamy, która wprowadza w błąd opinię publiczną" - podsumowuje prezes UKE Anna Streżyńska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)