UE będzie renegocjować z USA umowę o wymianie danych bankowych

UE będzie renegocjować z USA umowę o wymianie danych bankowych

18.09.2009 15:39, aktual.: 18.09.2009 16:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wskutek nacisków ze strony eurodeputowanych Rada Ministrów UE zgodziła się renegocjować w przyszłym roku porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące wymiany danych bankowych. O planach tych dowiadujemy się ze sprawozdania Parlamentu Europejskiego. Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask zapowiedziała wczoraj, że dokument, który jest obecnie omawiany z władzami USA, "będzie obowiązywać nie dłużej niż przez dwanaście miesięcy". "Bezpośrednia renegocjacja odbędzie się na mocy traktatu lizbońskiego" – powiedział unijny komisarz Jacques Barrot. Zgodnie z obowiązującymi wówczas regulacjami Parlament będzie miał ostatnie słowo w sprawie tego typu umów.

Parlament uchwalił wczoraj rezolucję, na mocy której dane będą "przekazywane amerykańskim urzędom i przetwarzane tylko dla potrzeb zwalczania terroryzmu". Aby zapobiec nadużyciom, dla przekazywanych za ocean informacji o unijnych obywatelach i firmach muszą istnieć identyczne instrumenty prawne dla danych przechowywanych na terenie Wspólnoty.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

W lipcu unijni ministrowie udzielili Komisji Europejskiej mandatu na prowadzenie negocjacji z pominięciem Parlamentu. Według Parlamentu jest to sprzeczne z opinią komisji prawnej przy Radzie Ministrów, zgodnie z którą sprawa ta wchodzi w zakres "wspólnotowych kompetencji". Podczas wcześniejszych debat w Komisji ds. Wolności Obywatelskich deputowani z niepokojem wypowiadali się na temat odebrania Parlamentowi możliwości udziału w negocjacjach na temat tymczasowego porozumienia w sprawie wymiany danych finansowych między UE a USA.

W 2006 roku media ujawniły, że władze USA mogą sięgać do danych Europejczyków bez ich wiedzy. Informacje te są przechowywane przez SWIFT mający siedzibę w Belgii. W lipcu tego roku pojawiły się doniesienia o prowadzeniu negocjacji w sprawie nowego porozumienia, gdyż organizacja Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) buduje w Szwajcarii nowe centrum przechowywania europejskich danych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)